Nemoguće je predvideti koliko će stopa inflacije u Srbiji iznositi u julu, rekli su za Bloomberg Adriju iz Narodne banke Srbije, dodavši da su rizici projekcije "asimetrični naviše", što znači da su veće šanse da konačan iznos prebaci očekivanja nego da bude manji od projektovanog.
Prema prethodnim projekcijama NBS, trebalo je da inflacija svoju maksimalnu vrednost od 10 do 11 odsto dostigne u junu ili julu. Junski iznos od 11,9 odsto povlači pitanje koliki rast cena nas čeka u ostatku godine.
U odgovoru na pitanja Bloomberg Adrije, iz NBS objašnjavaju da je za rast cena u junu kriva uvezena inflacija, odnosno rast cena proizvoda i usluga na koje Srbija ne može da utiče. Uticaj uvezene inflacije je dodatno pojačao skok dolara u odnosu na evro, navodi se.
"Na svetskom tržištu je tokom maja i juna došlo je do dodatnog rasta cene nafte, prirodnog gasa i ostalih energenata, što se odrazilo na višu inflaciju od očekivane kod svih naših najznačajnijih trgovinskih partnera u Evropi. Znatno ubrzanje inflacije zabeleženo je u Nemačkoj, Italiji, Rumuniji, Mađarskoj, Češkoj, Poljskoj, kao i u zemljama zapadnog Balkana," tvrde iz NBS.
Bazna inflacija je druga priča
Za razliku od ukupne inflacije koja je prevazišla očekivanja NBS, stopa bazne inflacije je iznenadila NBS, kada se povećala manje nego što su iz centralne banke očekivali.
Nakon što su cene u okviru bazne inflacije porasle za 6,3 odsto u maju, stopa bazne inflacije u junu je dostigla 6,7 odsto. To znači da je ukupna stopa inflacije porasla za 1,5 procentnih poena u odnosu na maj, dok se bazna inflacija pomerila za 0,4 procentna poena.
Prema navodima službe NBS, to može da posluži kao dokaz da je povećanje referentne kamatne stope od 175 baznih poena od početka godine bilo efektivan odgovor na cenovne pritiske.
"Uzimajući u obzir činjenicu da je inflacija u Srbiji u najvećoj meri vođena faktorima na strani ponude i faktorima iz međunarodnog okruženja na koje monetarna politika ne može mnogo da utiče, procenjujemo da je povećanje referentne kamatne stope od 175 baznih poena tokom prethodna četiri meseca bilo adekvatno i da će doprineti usporavanju inflacije u narednom periodu", rekli su iz srpske centralne banke.
Uzevši u obzir poslednje podatke, u NBS i dalje predviđaju da bazna inflacija neće prebaciti osam odsto.
Rizici i dalje asimetrični naviše
Nova projekcija stope inflacije za 2022. i 2023. godinu će biti dostupna u drugoj polovini avgusta, kada izlazi sledeći izveštaj o inflaciji, rekli su u NBS. Iz banke su takođe rekli da su rizici projekcije i dalje asimetrični naviše, što znači da postoji verovatnoća da inflacija prebaci očekivanja.
"Sledeće izdanje Izveštaja o inflaciji predviđeno je za treću nedelju avgusta. U tom trenutku imaćemo ispred sebe najveći deo informacija koje su u vezi sa poljoprivrednom sezonom u Srbiji i regionu i moći ćemo sa većom preciznošću da damo projekcije ključnih makroekonomskih pokazatelja, kao i ocenu rizika tih projekcija", navode iz NBS.
Dodatne glavobolje NBS bi mogle da zadaju okolnosti na koje institucija nema mogućnost da utiče. Kako za Bloomberg Adriju navode iz NBS, trebalo bi da inflacija krene silaznom putanjom u avgustu, ali samo ako poljoprivredna sezona bude bolja od prošle, a geopolitička situacija se ne zakomplikuje.
Na pitanje kako bi poskupljenje gasa moglo da utiče na inflaciju, iz NBS navode da je najavljeno povećanje cene od devet odsto već uračunato u projekcije.
NBS će o mogućoj promeni referentne kamatne stope odlučivati 11. avgusta. Republički zavod za statistiku će dan nakon toga objaviti julski izveštaj o potrošačkim cenama.