Svetska ekonomija je pod teškim pritiskom da zadovolji sopstvene potrebe za sirovinama. Uprkos visokim cenama u prošloj godini, industrija prirodnih resursa ne žuri da ulaže u više kapaciteta kako bi ublažila nestašicu snabdevanja. Bez investicionog buma, jedini način za rebalans tržišta u novoj godini je smanjenje tražnje.
Zaista, ekonomsko usporavanje je već na putu. Federalne rezerve SAD, Banka Engleske i Evropska centralna banka snažno pritiskaju kočnice višim kamatnim stopama. Britanska ekonomija je već u recesiji, a Evropa se približava litici. SAD osciliraju između mekog i tvrdog sletanja. Čak i ako makroekonomske sile ublaže neke pritiske na troškove sirovina, mikroekonomski faktori, kao što su niske zalihe i ograničeni rezervni kapaciteti, održaće cene višim nego kod prošlih recesija tokom 2023.
Opširnije
Vlasnik rudnika vidi pad cene litijuma za 25 odsto dogodine
Cene neće pasti previše jer je tržište i dalje tesno.
30.12.2022
Analitičar BBA: Cene sirovina na ovom nivou većim delom 2023.
Do kraja 2022. i većim delom 2023. cene sirovina će biti na ovim nivoima i blago niže, ocenio je finansijski analitičar Bloomberg Adrije Ratko Gudurić.
26.09.2022
Cene sirovina sada padaju, ali prete da ostanu nestabilne
Cene sirovina trenutno su padaju nakon vrtoglavih nivoa dostignutih ranije tokom godine
26.09.2022
Od svog vrhunca u junu, Bloomberg Commodity Spot indeks je pao za oko 20 odsto. Korpa koja prati cenu više od dve desetine sirovina viša je nego što je bila tokom svog vrhunca 2008. i 2011. Nafta je pala sa vrhunca od više od 125 dolara po barelu početkom 2022. na oko 80 dolara po barelu do kraja godine - ali cena ostaje znatno iznad dna postavljenog u decembru 2008. od nešto više od 35 dolara po barelu. Isto važi i za druge proizvode, od bakra do uglja i od pšenice do kalaja. Procvat sirovina uzima pauzu, ne završava.
Otpornost dovoljno govori o snazi tih mikroekonomskih faktora i potrebi da se više troši na proizvodnju. Međutim, malo je verovatno da će Wall Street dati zeleno svetlo za povećanje potrošnje, osim ako cene ne ostanu više duže vreme. Pošto su pretrpeli velike gubitke u prethodnih 10 godina, akcionari žele dividende i otkup akcija, a ne nove projekte. ESG investitori su potpuno protiv podrške novim projektima fosilnih goriva i velikim rudnicima.
Zasada su glavni "makromedvedi". Čim ekonomija dotakne svoje dno, možda već krajem drugog kvartala, i pokaže neke znake novog života, "mikrobikovi" će videti svoju osvetu. Procvat sirovina će se završiti tek kada se kapitalni izdaci u novim projektima znatno povećaju. Ali to se neće dogoditi 2023.