Početak godine je blagodat za ljude koji su orijentisani na podatke u svetu klime i energije: dobijamo potpuni pregled tokova ulaganja i indikatora iz prethodne godine, kao i niz izgleda za sledeću godinu. Ranije ove nedelje, Eric Roston iz Bloomberg Greena uredno je sumirao klimatske brojeve koje treba pratiti 2023. godine. Imam svoje stvari na koje moram da pazim, indikatore koji će otkriti šta 2023. znači za razmere i brzinu energetske tranzicije.
Evo pitanja koja postavljam, a koja će se, nadamo se, rešiti kako se godina bude razvijala:
1. Da li će klimatska tehnologija biti dobra u 2023. godini u odnosu na 2022. godinu finansiranja?
Prema HolonIQ-u, klimatska tehnologija je u 2022. godini zabeležila povećanje rizičnog kapitala od 89 odsto u odnosu na prethodnu godinu, sa više od 70 milijardi dolara uloženih od januara do decembra. To je još upečatljivije jer je 2022. bila prilično tužna godina za finansiranje rizičnog kapitala uopšte – uloženi dolari su pali za 42 odsto u prvih 11 meseci godine u poređenju sa 2021.
Tokom protekle četiri godine, klimatska tehnologija je predstavljala između 20 i 30 odsto ukupnih ulaganja. To je bilo stabilno kada se tržište ulaganja više nego utrostručilo, a takođe i kada se naglo povuklo. Kako dobijamo više podataka o ukupnom finansiranju preduzeća u 2022. godini, klimatska tehnologija bi mogla da se pokaže kao još veći procenat globalnog kolača.
Prošlogodišnji priliv novca u klimatsku tehnologiju bio je značajan - više od 35 puta više nego deceniju ranije. Sada raspoređen u kompanije u ranoj fazi, podstaći će talas novih proizvoda i poslovnih modela. Gledaću koliko bi još novca moglo da se prikupi ove godine, od kojih investitora i za koje svrhe.
2. Da li će polisilicijum i litijum solarnog kvaliteta nastaviti trendove cena?
Tokom većeg dela prošle godine, dva ključna inputa za dekarbonizaciju svetskog energetskog sistema su rasla po ceni. Polisilicijum solarnog kvaliteta, esencijalni metal za pravljenje više od 90 odsto svetskih solarnih panela, počeo je da raste 2021. pre nego što je dostigao najvišu cenu u skoro deceniju od 38 dolara po kilogramu. Cene su od tada pale na 17,51 dolara po kilogramu, što znači da su prepolovljene od oktobra 2022.
Isto tako, litijum neophodan za baterije koje se koriste u električnim automobilima i sistemima za skladištenje energije imao je spektakularan rast cena, skočivši više od 11 puta od početka 2021. pre nego što je dostigao vrhunac u novembru. To kretanje cena bilo je dovoljno značajno da podigne cene litijum-jonskih baterija prvi put posle najmanje decenije. Cene litijuma su takođe počele da padaju, iako ne tako naglo kao cene polisilicijuma, i počinju godinu sa oko 13 odsto niže od svog maksimuma iz 2022.
Na šta ću obratiti pažnju: koliko će polisilicijum i litijum pasti i koliko će cena uticati na solarne i EV kompanije. BloombergNEF očekuje oko 50 odsto više isporučenog polisilicijuma, što bi trebalo da rezultira značajnim padom cena čak i sa još jednom rekordnom godinom solarnih instalacija. Zalihe iskopanog litijuma bi i ove godine mogle porasti za više od 30 odsto. Očekuje se da će prodaja električnih vozila porasti, dok se čini da se šire tržište automobila vraća u normalu. Za oba sektora, svaki pad cene u ključnim inputima biće veoma dobrodošao.
3. Koliko brzo i glatko će IRA i EU namet za ograničenje ugljenika preći od planiranja do implementacije?
Američki čitaoci su sigurno upoznati sa Zakonom o smanjenju inflacije (IRA) i njegovim stotinama milijardi dolara podrške klimi. Ta sredstva, kao i dodatne milijarde za klimu u zakonu o infrastrukturi i Zakonu o CHIPS-u i nauci, sada treba da se pokrenu. Gledam da vidim kako će se to odvijati. Ne zavisi samo od savezne vlade: lokalna opozicija bi mogla da bude ubica za mnoge projekte, a to može doći s desne ili leve strane.
U međuvremenu, postignut je "sporazum privremene i uslovne prirode" u Evropskom parlamentu o Mehanizmu za prilagođavanje ugljenika na granicama i sada mu je potrebna potvrda i usvajanje pre nego što stupi na snagu u oktobru. Narednih devet meseci obaveza izveštavanja CBAM-a (Carbon Border Adjustment Mechanism, Mehanizam za prilagođavanje ugljenika na granicama) trebalo bi da daju naznaku kakav će uticaj ova politika imati na domaću industriju i međunarodnu trgovinu.
4. Hoće li novi kralj LNG naći nevolje kod kuće?
Prošle godine su se SAD izjednačile sa Katarom kao najvećim svetskim izvoznikom tečnog prirodnog gasa. Katar je dugo držao prvo mesto, dok su SAD tek 2016. počele da izvoze iz 48 država. Glavna destinacija za američki tečni prirodni gas 2022. bila je Evropa, i tu je svakako bio dobrodošao s obzirom na to da je Rusija smanjila svoje isporuke gasa.
Ono na šta obraćam pažnju: uticaj izvoza na cene prirodnog gasa u SAD. Prirodni gas košta znatno manje u SAD nego u drugim velikim ekonomijama, zahvaljujući domaćem obilju. Ali nastavak izvoza bi to mogao da promeni. Istraživanje Feda iz Dalasa o nafti i gasnoj industriji u trećem kvartalu otkrilo je da većina rukovodilaca očekuje da će doba jeftinog američkog gasa proći u roku od tri godine.
Rastuće cene gasa bi uticale na američku mešavinu goriva za električnu energiju, potencijalno dovodeći više uglja u mrežu - ali gotovo sigurno i više obnovljivih izvora energije. Više cene bi pogodile i industriju, a ako budu uporne, mogle bi da podstaknu ulaganja u duboku dekarbonizaciju u tradicionalnom domenu petrohemije.
Nat Bullard je viši saradnik BloombergNEF-a i Bloomberg Greena. On je partner u kompaniji Voyager, investitoru u ranoj fazi klimatskih tehnologija.