Evropski zvaničnici ublažili su retoriku prema Vašingtonu zbog velikog plana zelenih subvencija koje će sprovesti SAD i umesto toga se usredsređuju na to kako da poboljšaju vlastitu politiku kako bi evropske kompanije bile konkurentnije američkim i kineskim.
Kada se 27 šefova država i vlada Evropske unije sastane u četvrtak u Briselu, raspravljaće o labavljenju pravila o subvencijama kako bi zemlje mogle ponuditi veću potporu kompanijama za zelene tehnologije, kao i o načinima za stvaranje regulatorne jasnoće da bi privukli više domaćih ulaganja.
Pre manje od dva meseca, francuski ministar finansija Bruno Le Maire rekao je da svojim zakonom o smanjenju inflacije SAD usvaja industrijsku politiku koja odražava kineski model dodele subvencija, a neki su zapretili da će podneti žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji zbog zakona. Od tada su se napetosti smanjile.
Nemački kancelar Olaf Scholz rekao je da je ispravno razmotriti posledice IRA-e, ali da "proročanstva o propasti nisu prikladna".
"Mi u Evropi sigurno imamo ekonomske preduslove i instrumente finansiranja kojima možemo ovladati klimatski neutralnom transformacijom industrije", rekao je Scholz nemačkom parlamentu u sredu.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen prošle nedelje je predstavila industrijski plan Green Deal, kojim EU nastoji da ubrza razvoj sektora čiste tehnologije ublažavanjem pravila o državnoj podršci, pojednostavljivanjem propisa i ubrzanjem izdavanja dozvola za nove projekte. Predlog sledi IRA-u, koja uključuje otprilike 500 milijardi dolara nove potrošnje i poreskih olakšica tokom naredne decenije u korist američkih kompanija.
Američka ministarka finansija Janet Yellen pozdravila je predloženi evropski napor.
"Ako Evropa preduzme mere da uvede subvencije slične našim, to je dobro", rekla je novinarima u sredu u Tenesiju. "Ovo je dobra klimatska politika i postoji mnogo posla za sve nas da bismo mogli imati koristi od prelaza na čistu energiju. Tako da ćemo raditi s njima."
Šefica EU za tržišno takmičenje Margrethe Vestager predložila je labavljenje pravila o državnim potporama, ali mnoge su države članice zabrinute da bi to moglo stvoriti nejednake uslove za sve.
Sama Vestager upozorila je da bi prevelika nacionalna potpora kompanijama mogla dovesti u nepovoljan položaj manje i siromašnije zemlje sa manjim fiskalnim kapacitetom. Otkako su pravila ublažena nakon ruske invazije na Ukrajinu, Nemačka i Francuska su odgovorne za više od 70 odsto mera državne potpore koje su prijavljene Komisiji.
EU se takođe usredsređuje na ublažavanje regulatorne birokratije ubrzavanjem izdavanja dozvola i vremena potrebnog za odobrenje državne potpore.
"Dugi procesi izdavanja dozvola koje imamo unutar Evropske unije umanjuju našu konkurentnost", rekla je u intervjuu Ebba Busch, zamenica švedskog premijera zadužena za industriju. "Moramo pronaći način da to skratimo ako želimo da povećamo svoju konkurentnost."
Kritičari su rekli da paket Komisije ne ide dovoljno daleko i da je finansiranje na nivou EU potrebno za pomoć manjim zemljama.
Poverenik EU za unutrašnje tržište, Thierry Breton, napisao je u postu na blogu ovog meseca da "nastavljaju da istražuju dodatna rešenja da bi osigurali veće zajedničko finansiranje na nivou EU, da bi sve države članice imale pristup potrebnom finansiranju, brinući se o njihovim različitim potrebama i očuvanju jednakih uslova za sve."
Ipak, zemlje EU nemaju mnogo apetita da stave na sto ove veće borbe oko budžeta EU i zajedničkih fondova upravo sada. O ideji Komisije da se stvori fond za suverenitet – daleko spornijoj ideji koja će biti povezana sa revizijom budžeta EU, neće se raspravljati do leta.
- Uz pomoć Stephanie Bodoni, Iaina Rogersa i Christophera Condona.