Saudijska Arabija zainteresovana je da u Srbiji finansira nekoliko projekata u oblastima kao što su nauka i tehnologija, energetika i poljoprivreda. To su izjavili predstavnici Saudijskog fonda za razvoj Amar Albelehese i Anas Alshehri na sastanku sa ministrom finansija Sinišom Malim, a nakon što su poslednjih nedelju dana boravili u Srbiji.
U saopštenju Ministarstva finansija navodi se da su predstavnici Saudijskog fonda tokom prethodnih sedam dana imali priliku da se upoznaju sa projektima u oblasti nauke i tehnologije, kao što su naučno-tehnološki parkovi, zatim projekat BIO4 instituta, kao i sa projektima iz oblasti energetike i poljoprivrede, a pre svega onih koji se tiču infrastrukture za navodnjavanje.
Potpisivanje sporazuma sa Saudijskom Arabijom o finansiranju konkretnih srpskih projekata trebalo da bude do kraja godine, navodi se u saopštenju.
Opširnije
Privredni rast Saudijske Arabije usporio u prvom kvartalu
Međugodišnji rast je iznosio 3,9 odsto, pokazuju podaci objavljeni u nedelju.
07.05.2023
Pred Srbijom mnogo 'domaćeg zadatka' do saradnje sa Saudijcima
Srbija traži nova tržišta, zajmodavce i investitore i u Saudijskoj Arabiji.
07.12.2022
Srbija na vratima naftnog diva - traži li zamenu za rusku naftu
Samo nekoliko dana uoči stupanja na snagu zabrane uvoza ruske nafte, srpski ministar finansija Siniša Mali posetio je Saudijsku Arabiju.
05.12.2022
Mali je rekao da veruje da je ovo novo poglavlje u odnosima sa Saudijskom Arabijom, kao i da je ovo samo početak uspešne saradnje. "Važno je da saradnja počne, makar i sa manjim projektima, kako bi se vremenom dodatno razvijala."
Mali u Rijadu
Podsetimo, krajem prošle godine ministar finansija boravio je u Rijadu, gde se sastao sa vršiocem dužnosti generalnog direktora Saudijskog fonda Sultanom Abdulrahmanom El Maršadom, kome je predstavio ekonomske rezultate Srbije i potencijale za ulaganje i tada je razgovarao o mogućnostima veće saradnje Srbije i Saudijske Arabije.
On se tada sastao i sa ministrom ekonomije i planiranja te zemlje Faisalom F. Alibrahimom, sa kojim je razgovarao o važnost uspostavljanja direktnog leta između dve zemlje, što bi značajno doprinelo razvoju turizma, i podstaklo dalje kontakte privrede.
Od Saudijske Arabije je tada zatražio i podršku kada je reč o našoj kandidaturi za održavanje specijalizovane izložbe "EXPO Belgrade 2027".
Ministar je tada ukazao i na dobar primer naše saradnja sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, sa kojim Srbija ima međudržavni sporazum, a koji su u roku od deset godina postali treći ekonomski partner Srbije. "Isto toliko ima prostora i za našu saradnju sa Saudijskom Arabijom", rekao je tada ministar.
Mali je u Rijadu razgovarao i sa ministrom finansija Saudijske Arabije Mohamedom El Džadanom o unapređenju saradnje i narednim koracima u olakšavanju poslovanja investitora.
"Imali smo izuzetno konstruktivan razgovor o koracima koje treba zajedno da uradimo kako bismo olakšali poslovanje investitora i u jednoj i u drugoj zemlji. Planiramo da sa tom zemljom potpišemo tri važna sporazuma: Sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, Sporazum o saradnji u oblasti borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma i Sporazum o saradnji u oblasti carinskih politika kako bi se pojednostavile carinske procedure", rekao je Mali krajem godine u Rijadu.
Šta Srbija može da očekuje od Saudijske Arabije
Kako je Bloomberg Adrija ranije pisala, saudijska vlada daje direktne bilateralne zajmove i grantove zemljama sa niskim prihodima za operacije budžetske podrške. Dakle, Srbija može da traži zajam, investicije i možda ugovor isporuke nafte iz Saudijske Arabije, a sudeći prema podacima Privredne komore Srbije, saradnja svake godine jača, a ima mesta i da se produbi.
Petar Milutinović iz Centra za evropske studije rekao je ranije za naš medij da je Sudijski fond do sada izdvajao oko 36,6 odsto za socijalnu i administrativnu infrastrukturu (obrazovanje, zdravstvo, za vodosnabdevanje), dok je oko 42,3 odsto odlazi za ekonomsku infrastrukturu, odnosno za transport i energiju, prema podacima iz 2006. godine.
"Tako da možemo da pretpostavimo u ovom slučaju, ako bi Fond za razvoj dodelio Vladi Srbije zajam, da bi bio na temu transporta i energetike. Naročito kada se uzmu novonastale okolnosti u sklopu diverzifikacije snabdevanja energentima, jer prioritet Vlade i jeste energetska bezbednost. Saudijska Arabija je važan geopolitički igrač na sceni, ali i najveći globalni snabdevač naftom", kaže Milutinović.
Važno je napomenuti i da su predstavnici Sudijskog fonda u martu ove godine imali sastanak i sa ministarkom rudarstva i energetike Dubravkom Đedović, koja im je predstavila dugoročne strategije u oblasti rudarstva i energetike.
U maju osnovan Srpsko-saudijski poslovni savet
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež potpisao je krajem maja Sporazum o osnivanju Srpsko-saudijskog poslovnog saveta sa predsedavajućim Federacije saudijskih privrednih komora Hasanom El Huvaizijem, u cilju jačanja privredne saradnje Srbije i Kraljevine Saudijske Arabije (KSA).
"Veliko je interesovanje srpskih kompanija za saradnju sa partnerima iz Kraljevine Saudijske Arabije. Privredna komora Srbije će zato inicirati otvaranje Predstavništva PKS i komora Zapadnog Balkana u Saudijskoj Arabiji, a već u narednom periodu organizovaćemo i B2B susrete saudijskih i privrednika Srbije i regiona", najavio je tada Čadež.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ukupna spoljnotrgovinska robna razmena sa Saudijskom Arabijom iznosila je prošle godine 117,2 miliona dolara. Izvoz robe je vredeo 61,1 milion dolara, dok je uvoz iz ove zemlje bio 56,1 milion dolara.
Najviše smo izvozili proizvode namenske i hemijske industrije, kao i voće, a uvozili smo proizvode hemijske industrije. Srbija se nalazi na sedmom mestu po izvozu sveže jabuke u KSA, dok zauzima prvo mesto u izvozu smrznutih malina i kupina.
Srpski prehrambeni proizvodi prvi put na sajmu u Rijadu
Razvojna agencija Srbije i Privredna komora Srbije organizuju nastup srpskih privrednika u okviru nacionalnog štanda Srbije na predstojećem međunarodnom sajmu prehrambene industrije "The Saudi food show 2023", koji će se održati u Rijadu od 20. do 22. juna.
Na sajmu će srpski proizvođači prehrambenih proizvoda imati priliku da prvi put predstave svoje proizvodne programe u okviru nacionalnog štanda Srbije. Tržište Saudijske Arabije predstavlja jedno od najprivlačnijih tržišta na Bliskom istoku i šansu za srpske kompanije za veći izvoz poljoprivrednih proizvoda na saudijsko tržište.
"The Saudi food show 2023" predstavlja vodeće mesto na kome se susreću proizvođači sa predstavnicima najvećih maloprodajnih lanaca, uvoznicima i distributerima, kao i novim trendovima u prehrambenoj industriji. Sajam se prostire na 14.000 kvadratnih metara, a planirano je učešće više od 500 izlagača. Očekuje se oko 14.000 stručnih posetilaca.