Na Produktnoj berzi u Novom Sadu poslednjih nedelja beleži se smanjena aktivnost robno-berzanskih učesnika. Prema podacima sa prošlonedeljnog trgovanja, svi primarni poljoprivredni proizvodi beleže negativne cenovne tendencije. Cena kukuruza najniža je u poslednja tri meseca, dok je soja na cenovnom nivou sa kraja 2021. godine. Stručnjaci kažu da je jedan od razloga sigurno taj što proizvođači čekaju dalji razvoj situacije.
Vlada Kovačević sa Instituta za ekonomiku poljoprivrede kaže za Bloomberg Adriju da će cene nastaviti da rastu iz više razloga kao što su otežana logistika, carinske zabrane u nekim zemljama, ali i stalni rast koji cene hrane i poljoprivrednih proizvoda beleže godinama unazad.
"Očekujemo da će cene poljoprivrednih proizvoda dodatno da rastu. Ono što se dešava na tržištima u svetu svakako će pratiti i naše cene. Dodatno, u doba korone bile su niske cene ovih proizvoda i tržište je usporilo. Manje se sejalo i onda je i proizvodnja bila manja. Tražnja se sada povećala. Poljoprivredni proizvodi su kabasti, a logistika je narušena. Sve će zavisiti od rata u Ukrajini", kaže Kovačević.
Opširnije
Ako inflacija u regionu ne padne posle 2023, sledi scenario iz 70-ih
Cene bi trebalo da dosegnu vrhunac u trećem kvartalu ove godine.
03.07.2022
Rast cena hrane i transporta u Srbiji, nadu daje drugo polugođe
Novine i časopisi u Srbiji zabeležili su najveći skok cena – poskupljenje od 32 odsto.
01.07.2022
Svetska inflacija hrane se odlaže zbog palminog ulja i pšenice
Sve veći izvoz palminog ulja iz Indonezije i bolja očekivanja roda pšenice u Rusiji
21.06.2022
Cene hrane i transporta generisale dvocifrenu inflaciju
Međugodišnja inflacija u Srbiji je dostigla 10,4 odsto u maju. Kada se može očekivati da inflacija uspori?
15.06.2022
Pad cena svih primarnih poljoprivrednih proizvoda obeležio je proteklu nedelju na Produktnoj berzi. Veća dinamika na berzanskom tržištu dovela je do povećanog obima trgovanja. Najviše se trgovalo kukuruzom i uljanom repicom. Ove nedelje ukupno je realizovano 10.490 tona robe, čija finansijska vrednost dostiže 519 miliona dinara.
Iako je početak nedelje ukazivao na smanjenu aktivnost, kako je nedelja odmicala tržište kukuruza bilo je sve aktivnije. Početkom nedelje, kukuruzom se trgovalo po ceni od 30 din/kg bez PDV-a, da bi usled veće zainteresovanosti kupaca, došlo do rasta cene, te se krajem nedelje kukuruzom trgovalo po 31,00 din/kg bez PDV-a. Ponder cena za ovu nedelju iznosi 30,23 din/kg bez PDV-a, što statistički predstavlja pad od 5,04 odsto.
Cene hrane guraju inflaciju
Prema poslednjim podacima Republičkog statističkog zavoda, cene hrane i bezalkoholnih pića su u maju porasle za 16 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine, i za 1,2 odsto u odnosu na april. Meso je poskupelo za 21,3 odsto u prethodnu godinu dana, dok su kafa, čaj, i kakao skuplji za 25 odsto u odnosu na maj 2021.
Situacija u vezi sa cenama hrane dodatno se usložnjava kada se u obzir uzme Uredba vlade kojom su cene osnovnih životnih namirnica zamrznute na nivou od 15. novembra 2021, koja je krajem juna produžena. Vlada je cene osnovnih namirnica ostavila na nivou od 15. novembra, osim šećera koji po kilogramu sada ne sme biti skuplji od 96,99 dinara. Postavlja se pitanje kako će prestanak važenja Uredbe i moguć nastavak oružanog sukoba u Ukraijini uticati na dalje kretanje cena hrane.
"Naši proizvođači gube velike poslove koji su već bili ugovoreni u inostranstvu. Biće im teško da se vrate na tržište jednom kada izgube poverenje, a dodatno im je otežana logistika. Jedan od načina na koji bi država mogla da im pomogne je da sama kupuje od poljoprivrednih proizvođača za robne rezerve. Jedan od razloga još za pad u trgovanju na produktnoj berzi je i svakako što proizvođači čekaju da vide razvoj situacije, ali i rast cena, a uskoro počinje i ovogodišnja žetva", kaže Kovačević. On dodaje i da je još jedan razlog i panika koja se diže uvek kada se vide ovako velika pomeranja na tržištu, što je savršena situacija za "perfect storm".
Mere Vlade
Vlada Srbije je16. juna izmenila odluku o privremenom ograničenju izvoza osnovnih poljoprivredno prehrambenih proizvoda bitnih za stanovništvo, kojom se, da bi se olakšao izvoz te vrste proizvoda, uvelo kvantitativno ograničenje izvoza na tromesečnom nivou, umesto na mesečnom, kako je do sada bilo predviđeno. Ova mera doneta je da bi se sprečila nestašice tih proizvoda, saopšteno je iz vlade.
Doneta je i uredba o vanrednoj interventnoj meri podrške proizvođačima brašna i za te namene opredeljeno je 160 miliona dinara iz budžeta Srbije. Podrška će se odnositi na proizvođače registrovane za obavljanje delatnosti mlinarstva na dan 15. novembra 2021. godine, koji su isporučivali brašno u pakovanjima do pet kilograma (uključujući i pet kilograma) tipa "T-400 glatko" i T-500. Na taj način biće održan dosadašnji obim proizvodnje brašna i sprečen potencijalni poremećaj na tržištu koji bi mogao da dovede do nestašice.