Cene poljoprivredne robe su pale pošto su trgovci optimistični u vezi sa izgledima za svetske zalihe hrane, sa znacima koji ukazuju na sve veći izvoz palminog ulja iz Indonezije i veliki rod pšenice u Rusiji ove sezone.
Palmino ulje je dodatno oslabilo na tržištu za oko devet odsto u ponedeljak i još 1,8 odsto u utorak, pošto je Indonezija, najveći izvoznik, povećala isporuke. To je preokret u odnosu na kraj aprila kada su cene dostigle rekordno visok nivo na zatvaranju pošto je zemlja privremeno zabranila izvoz palminog ulja da bi borila sa domaćom inflacijom hrane, a rat u Ukrajini ograničio je trgovinu suncokretovim uljem.
U Čikagu su cene pšenice i kukuruza pale za oko dva odsto, pošto je trgovanje nastavljeno posle praznika. Izgledi za zalihe pšenice u Severnoj Americi su bolji, dok analitičari nastavljaju da povećavaju svoje procene za rod pšenice u Rusiji, za koji se očekuje da će biti blizu ili na rekordnom nivou nakon povoljnog vremena u proleće.
Opširnije
Cene hrane i transporta generisale dvocifrenu inflaciju
Međugodišnja inflacija u Srbiji je dostigla 10,4 odsto u maju. Kada se može očekivati da inflacija uspori?
15.06.2022
Cene hrane će samo rasti, možda nas čeka i 'perfect storm'
Više cene poljoprivrednih proizvoda stvaraju veći pritisak na inflaciju.
03.07.2022
Inflacija hrane u Britaniji ovog leta bi mogla dostići 15 odsto
Prema izveštaju IGD, tokom cele 2022. godine cene hrane i pića će porasti za 10 do 12 odsto.
16.06.2022
Padovi nude izvesno olakšanje za potrošače širom sveta koji se suočavaju sa brzim rastom troškova života i sve većom nesigurnošću u vezi sa nestašicom hrane. Indeks cena hrane Ujedinjenih nacija (FAO) pao je sa rekordnog nivoa u martu nakon što je ruska invazija ugušila izvoz iz Ukrajine, jednog od najvećih dobavljača žitarica i biljnog ulja.
"Postoje znaci da se globalna kriza hrane možda bliži vrhuncu", rekao je Chua Hak Bin, ekonomista u Maybank Investment Banking Group. On je dodao da će pad palminog ulja smanjiti pritisak na cene jestivog ulja.
Indonezija ubrzava isporuke palminog ulja kako bi smanjila svoje prepune zalihe, potez koji će izazvati njihove rivale iz Malezije. Podaci pokazuju da je malezijski izvoz pao za više od 10 odsto u prvih 20 dana juna u odnosu na prethodni mesec. Obim je pao u Indiji i Evropi, ali se povećao u Kini.
Povećanje cena jestivog ulja u Kini će se verovatno završiti obnavljanjem snabdevanja palminim uljem, kaže Chen Bin, analitičar iz Shanghai Ganglian E-Commerce Holdings Co. S obzirom na to da se palminno ulje najviše koristi za kuvanje i da je je ključna sirovina u prehrambenoj industriji, pad cena će znatno ublažiti svetsku inflaciju hrane, rekla je ona.