Cena nafte na svetskom tržištu oslabila je drugi dan pošto je bikovski podsticaj zbog smanjenja proizvodnje OPEC+ izbledeo u odnosu na sliku potražnje koja je bila slabija nego što se očekivalo.
West Texas Intermediate (WTI) pao je ispod 80,50 dolara po barelu nakon što je u ponedeljak oslabio dva odsto, što je najveći dnevni pad u poslednje četiri nedelje.
Proizvodnja iz škriljaca u SAD je veća u maju, dok postoje nagoveštaji da se potražnja za dizelom usporava. Podaci od utorka pokazuju da je kineska fabrička proizvodnja zaostala za prognozama u prvom kvartalu, uprkos ukupnom rastu koji je bolji od očekivanog.
Opširnije
Kineske rafinerije sirove nafte oborile rekord
Ogromna kineska naftna industrija beleži rekorde kako se zemlja oporavlja, ubrzava i povećava kapacitet nakon što je odustala od politike nulte tolerancije na kovid.
18.04.2023
Nafta stabilna posle upozorenja IEA
"Rezovi OPEC+ očigledno su podstakli cene", naveo je Warren Patterson, rukovodilac robne strategije u ING Groep NV.
17.04.2023
Indija razmatra kupovinu ruske nafte
Indija će istražiti kupovinu ruske sirove nafte blizu ili iznad gornje granice cene koju je nametnuo G7.
16.04.2023
Sankcije Rusiji izgleda da funkcionišu, naftni prihod prepolovljen
Čini se da sankcije Rusiji funkcionišu kako je planirano, s obzirom na to da je izvoz nafte u martu bio najveći od pandemije koronavirusa.
14.04.2023
Cena nafte ide ka četvrtom nedeljnom dobitku
Cena nafte na svetskom tržištu je četvrtu nedelju zaredom u porastu, podržana znacima zaoštravanja globalnog tržišta i slabijim dolarom.
14.04.2023
Zahlađenje odnosa SAD i Saudijske Arabije pogađa tržište nafte
Naftni savez Rusije i Saudijske Arabije ima potencijal da stvori poteškoće za američku ekonomiju.
13.04.2023
'Kretanje cene nafte zavisiće i od drugih faktora, ne samo od odluke OPEC'
Kretanje cene nafte u kratkoročnom, ali i u srednjeročnom periodu trenutno je teško oceniti.
04.04.2023
Kratkoročni spredovi, nedavno obrnuti, vratili su se na veoma mali kontango, što je pokazatelj da je zategnutost tržišta popustila. Pored toga, "crack" spredovi za dizel su na najnižim nivoima za godinu dana, što ukazuje na slabiju perspektivu potražnje.
Ipak, mnogi posmatrači tržišta se klade da će oporavak Kine od kovid ograničenja dovesti do povećanja cena tokom ostatka godine, uz pomoć smanjenja snabdevanja OPEC+ koje treba da počne u maju.
U međuvremenu, ruski izvoz sirove nafte se prošle nedelje vratio iznad tri miliona barela dnevno, uprkos tome što je Moskva rekla da je smanjila proizvodnju. Zvaničnici jednog od najvećih potrošača nafte u svetu, Indije, rekli su da će nastaviti da uvoze rusku naftu, a Delhi i Moskva razgovaraju o zajedničkom ponovnom osiguranju za isporuke, preneo je Tass.
Investitori takođe očekuju ekonomsku anketu Federalnih rezervi i dalje komentare zvaničnika ove nedelje, koji će pružiti uvid u zdravlje američke ekonomije i verovatan put monetarne politike.
Cene:
- WTI za isporuku u maju pao je za 0,25 odsto na 80,63 dolara po barelu u 10.35 sati u Londonu.
- Brent za junsko poravnanje bio je niži za 0,17 odsto na 84,62 dolara po barelu.