Cena nafte je oscilirala dok su se investitori fokusirali na to da li će predsednik Donald Trump uvući SAD u sukob između Izraela i Irana.
Brent se kretao blizu 77 dolara po barelu nakon što je u sredu blago porastao, dok je West Texas Intermediate (WTI) bio iznad 75 dolara. Tokom ove nedelje cene nafte su se kretale u rasponu od oko osam dolara, uz nagli porast volatilnosti, sve optimističnije opcije i značajno širenje ključnih razlika u cenama u pravcu cenovne inverzije (engl. backwardation).
Opširnije

Kakva su predviđanja za cene nafte, pitali smo analitičare
Intenziviranje napetosti na Bliskom istoku poskupljuje naftu.
18.06.2025

Kako sukob na Bliskom istoku utiče na ekonomiju
Zbog sukoba cena nafte u poslednjih nekoliko dana varira
17.06.2025

Cena nafte porasla nakon poziva SAD na evakuaciju Teherana
Tržište pažljivo prati situaciju u Ormuskom moreuzu i sve znake da bi Teheran mogao pokušati da poremeti protok nafte kroz taj pravac, kojim prolazi oko petina svetske dnevne proizvodnje.
17.06.2025

Udar na iransku infrastrukturu osećaju i nafta i gas
Izraelski napadi na iransku energetsku infrastrukturu, uključujući pogon povezan sa gasnim poljem Južni Pars, izazvali su eksplozije i požare, te zaustavili deo proizvodnje.
15.06.2025
Visoki američki zvaničnici se pripremaju za mogućnost napada na Iran u narednim danima, iako se situacija još uvek razvija i može da se promeni, navode upućeni izvori. Trump je u sredu završio sastanak sa svojim najbližim savetnicima, ali Bela kuća nije dala mnogo naznaka o narednim potezima. Na pitanje da li se približava odluci da bombarduje Iran, Trump je rekao: "Možda hoću. Možda neću".
Wall Street Journal je objavio da je predsednik ranije tokom nedelje odobrio plan vojne akcije, ali da je odložio konačno odobrenje dok procenjuje da li će Teheran ispuniti njegove zahteve. Najveća zabrinutost u vezi sa tržištem nafte odnosi se na Ormuski moreuz. Ipak, zasad nema znakova da Teheran pokušava da poremeti pomorski saobraćaj kroz taj uski prolaz na ulazu u Persijski zaliv, kroz koji prolazi oko petina svetske proizvodnje sirove nafte.
"Mislimo da su male šanse za to u ovom trenutku, ali s obzirom na nestabilno stanje iranskog režima, trebalo bi obratiti pažnju na Ormuski moreuz", rekao je za Bloomberg TV Mike Sommers, predsednik Američkog naftnog instituta.
Prema analizi Goldman Sachs Group Inc., geopolitički rizik uzrokovan sukobom povećava cenu brenta za oko 10 dolara po barelu, prema beleškama analitičara među kojima je Daan Struyven. Ipak, banka navodi da u svom osnovnom scenariju očekuje pad cene nafte na 60 dolara u četvrtom kvartalu, pod uslovom da ne dođe do prekida u snabdevanju.
"Geopolitička situacija ostaje veoma napeta, bez naznaka o popuštanju", rekao je Gao Jian, analitičar iz kompanije Qisheng Futures u Šandongu. "Tržište se postepeno premešta u fazu konsolidacije cena na višem nivou, čekajući dalji razvoj događaja na Bliskom istoku."
U međuvremenu, američke zalihe sirove nafte su prošle nedelje pale za 11,5 miliona barela, što je najveći pad u skoro godinu dana. Zalihe u skladištu u Kušingu (Oklahoma) takođe su smanjene, dok su zalihe benzina porasle.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...