Ogromna kineska naftna industrija beleži rekorde kako se zemlja oporavlja, ubrzava i povećava kapacitet nakon što je odustala od politike nulte tolerancije na kovid.
Rafinerije su u martu preradile 63,29 miliona tona sirove nafte, što je za 8,8 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, pokazali su vladini podaci u utorak. Ovo je najviše ikada prerađeno za mesec mart i iznosi 14,97 miliona barela dnevno, što je najveća zabeležena dnevna količina, prema proračunima Bloomberga.
Kina je najveći svetski uvoznik sirove nafte, a predviđalo se da će potrošnja ove godine neviđeno porasti nakon ukidanja ograničenja kovid mera. Procvat prerade mogao bi dodatno podržati fjučerse sirove nafte, koje su do sada porasle za više od 13 odsto u 2023. godini, pošto su Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici smanjili proizvodnju.
Opširnije
Nafta stabilna posle upozorenja IEA
"Rezovi OPEC+ očigledno su podstakli cene", naveo je Warren Patterson, rukovodilac robne strategije u ING Groep NV.
17.04.2023
Indija razmatra kupovinu ruske nafte
Indija će istražiti kupovinu ruske sirove nafte blizu ili iznad gornje granice cene koju je nametnuo G7.
16.04.2023
Sankcije Rusiji izgleda da funkcionišu, naftni prihod prepolovljen
Čini se da sankcije Rusiji funkcionišu kako je planirano, s obzirom na to da je izvoz nafte u martu bio najveći od pandemije koronavirusa.
14.04.2023
Cena nafte ide ka četvrtom nedeljnom dobitku
Cena nafte na svetskom tržištu je četvrtu nedelju zaredom u porastu, podržana znacima zaoštravanja globalnog tržišta i slabijim dolarom.
14.04.2023
Zahlađenje odnosa SAD i Saudijske Arabije pogađa tržište nafte
Naftni savez Rusije i Saudijske Arabije ima potencijal da stvori poteškoće za američku ekonomiju.
13.04.2023
Rafinerije u Kini povećavaju proizvodnju kako bi zadovoljile potražnju za benzinom i mlaznim gorivom, a koja je veća nego što se očekivalo, zbog više automobila na ulicama i više ljudi koji putuju avionom. Pored toga, PetroChina petrohemijski kompleks Guangdong od 400.000 barela dnevno, koji je počeo sa probnim radom u oktobru, prošao je kroz proces povećanja.
Međutim, povećanje sezonskog održavanja u aprilu i maju može značiti da rafinerije smanje stope prerade u tim mesecima. Ukupno 62,4 miliona tona kapaciteta je bilo u održavanju od 13. aprila, u poređenju sa 39,3 miliona tona dve nedelje ranije, prema OilChemu.