Indija će istražiti kupovinu ruske sirove nafte blizu ili iznad gornje granice cene koju je nametnuo G7 dok se nosi s spoljnim rizicima koje vidi kao najveću ekonomsku pretnju.
"Da, jer ćemo inače platiti mnogo više od onoga što možemo priuštiti", rekla je ministarka finansija Nirmala Sitharaman u intervjuu u subotu u Vašingtonu, upitana hoće li Indija nastaviti da uvozi rusku naftu iznad gornje granice cene od 60 dolara po barelu. "Imamo veliku populaciju i moramo gledati na cene koje će nam biti pristupačne."
Ovaj stav naglašava hitnu potrebu u zemlji od 1,4 milijarde ljudi za obuzdavanjem inflacije i podsticanjem rasta usred iznenadnog OPEC+ smanjenja proizvodnje i zapadnih sankcija kako bi se obuzdao ruski prihod od nafte nakon invazije na Ukrajinu. Indija se, uz Kinu, pojavila kao jedan od ključnih kupaca ruske sirove nafte.
Opširnije
Sankcije Rusiji izgleda da funkcionišu, naftni prihod prepolovljen
Čini se da sankcije Rusiji funkcionišu kako je planirano, s obzirom na to da je izvoz nafte u martu bio najveći od pandemije koronavirusa.
14.04.2023
Zahlađenje odnosa SAD i Saudijske Arabije pogađa tržište nafte
Naftni savez Rusije i Saudijske Arabije ima potencijal da stvori poteškoće za američku ekonomiju.
13.04.2023
Ruska nafta teče uprkos sankcijama
Rusija pribegava brojnim nejasnim praksama kako bi prodala manje poznati naftni proizvod kupcima koji su oprezni od kršenja sankcija.
12.04.2023
Nafta se stabilizuje nakon skoka, zalihe u fokusu
Cena nafte na svetskom tržištu zadržala se blizu najvišeg nivoa od januara, dok trgovci procenjuju ograničenja u snabdevanju.
12.04.2023
Ova južnoazijska država mora stalno da traži "najbolju ponudu", budući da uvozi gotovo 80 odsto svojih potreba za sirovom naftom, rekla je Sitharaman. "Za nas je to vrlo kritičan input za ekonomiju."
Prelivanja
Uticaj smanjenja proizvodnje OPEC+ na cene goriva i "prelivanje svih odluka" povezanih s ruskim ratom u Ukrajini "dve su glavne stvari za koje mislim da bih bila više zabrinuta od bilo čega unutrašnjeg", rekla je.
Dok su indijski zvaničnici u prošlosti govorili da je malo verovatno da će zemlja prekršiti sankcije Rusiji, uključujući ograničenje cena, čini se da se stav promenio nakon nedavne odluke OPEC+.
"Mislim da bi na to trebalo da gledamo imajući na umu čovečanstvo", rekla je Sitharaman na pitanje o ovim sankcijama. ''Nadam se da namera nije da našteti ekonomijama koja nemaju nikakve veze s ratom''. Dodala je da "nenamerne posledice" ovih mera ne bi trebalo da snosi globalni jug.
Sitharaman je boravila u SAD kako bi učestvovala na prolećnim sastancima Međunarodnog monetarnog fonda i učestvovala je na okupljanju Grupe 20 finansijskih šefova, zajedno s guvernerom Reserve Bank of India Shaktikantom Dasom.
Takođe je rekla da bi moguća recesija u SAD ili drugim razvijenim zemljama mogla da koči Indiju tako što će naštetiti izvozu, posebno proizvodnji.
Znakovi umora
Indijska ekonomija vredna 3,2 triliona dolara pokazuje znakove umora jer je domaća i inostrana potražnja smanjena visokim kamatnim stopama. Rast od oktobra do decembra usporio je na 4,4 odsto, sa 6,3 odsto u prethodnom tromesečju, zbog slabljenja potrošnje i investicija.
MMF je proše sedmice smanjio svoje izglede rasta za Indiju na 5,9 odsto za tekuću fiskalnu godinu od prvog aprila, sa 6,1 odsto prognoziranih u januaru.
"Pokretanje ekonomije će se nastaviti", rekla je, pripisujući deo toga reformama politike poslednjih godina i digitalizaciji.
Zabrinutost zbog slabljenja rasta i previranja u globalnom bankarskom sektoru podstakla je RBI ranije ovog meseca da pauzira svoj najagresivniji ciklus pooštravanja u deceniji. Centralna banka je rekla da će proceniti kumulativni učinak od 250 baznih bodova dosadašnjih povećanja stope i da će delovati ako bude potrebno.
Sitharaman je rekla da se neke zemlje mogu početi "donekle odvajati" od Federalnih rezervi, što je dovelo do globalnog pokreta za podizanjem kamatnih stopa kako bi se obuzdala inflacija. Pauza u pooštravanju "može pomoći zamahu rasta" u određenim zemljama, koje mogu odgovoriti na svoje ekonomske izazove "s malo više osećaja za ono što im najviše odgovara".