Očekuje se da će uspavano domaće tržište kapitala do kraja godine prodrmati još neka emisija korporativnih obveznica, nakon nedavnog uspeha Elixir Groupa, proizvođača u oblasti hemijske industrije i agrobiznisa, koji je prodao celokupno izdanje svojih prvih zelenih korporativnih obveznica na aukciji na Beogradskoj berzi.
Elixir je tek prvi emitent ovakvih hartija od vrednosti koji je uzeo učešće u projektu podsticanja dugoročnog finansiranja kroz razvoj tržišta kapitala, a koji država sprovodi zajedno sa Svetskom bankom. Kako podseća predsednik Komisije za hartije od vrednosti Marko Janković, u okviru tog poduhvata planirano je 17 emisija korporativnih obveznica do kraja 2027. godine.
"Očekujem da do kraja godine vidimo još nekoliko emisija. Ako gledamo spisak kompanija koje su se već prijavile u okviru projekta koji vode Ministarstvo finansije, Komisija za hartije od vrednosti i Svetska banka, imamo već nekih desetak potencijalnih kandidata za sledeću emisiju. Govorimo o kvalitetnim, prepoznatljivim privatnim kompanijama, koje uspešno posluju na srpskom i na međunarodnom tržištu", kazao je Janković u razgovoru za Bloomberg Adriju.
Opširnije

Investitori na Beogradskoj berzi razgrabili Elixirove obveznice
Domaća kompanija prodala je celokupnu emisiju svojih prvih zelenih korporativnih obveznica.
08.04.2025

Obveznice postale utočište, dok Trump budi strah od stagflacije
Investitori, šokirani stanjem na tržištu, hrle u američke državne obveznice, zabrinuti da bi trgovinski rat Donalda Trumpa mogao izazvati svetsku recesiju.
07.04.2025

Srbija opet prodala više obveznica nego što je planirano
Na aukciji u utorak prodate su dužničke hartije vredne 25,15 milijardi dinara. Planirani obim prodaje bio je 20 milijardi dinara.
11.03.2025

Kako investitori sebi olakšavaju život AI-jem
Nova tehnologija postala je saveznik na koji se ulagači sve više oslanjaju pri donošenju investicionih odluka.
18.02.2025
Kandidati za sledeću emisiju iz oblasti OIE, industrije i usluga
Prema njegovim rečima, pomenute firme se nalaze u različitim fazama pripreme za svoja izdanja hartija. "Svakako se već radi na temeljnoj pravnoj i finansijskoj analizi i proveri, na rejtingu samih kompanija, na pripremi karakteristika samih obveznica koje bi kompanije želele da izdaju, kao i na razgovoru sa potencijalnim investitorima, kako bismo svi zajedno pronašli adekvatan oblik obveznice koji je investitorima u tom trenutku najprihvatljiviji za datu kompaniju."
Firme koje su izrazile zainteresovanost da emituju dužničke hartije dolaze iz najrazličitijih sektora, tvrdi sagovornik - od obnovljivih izvora energije, preko bazne industrije, pa do usluga. Uglavnom razmatraju korporativne obveznice ročnosti od pet do sedam godina, čime bi finansirale razvojne projekte.
Marko Janković; Foto: Bloomberg Adria
Janković veruje da će nekoliko uspešnih emisija u narednom periodu podstaći i druge kompanije da izvore finansiranja obezbede na taj način. Štaviše, ističe da su u prethodnih nekoliko dana već primetili povećano interesovanje na tom polju - upravo zbog Elixirove emisije.
Analitičar kompanije koja pruža brokerske i druge povezane usluge Ipopema Securities Vladan Pavlović takođe nije hteo da spekuliše u pogledu imena firmi koje bi uskoro mogle da se usude na takav korak, ali nije isključio mogućnost da bi među njima mogla da se nađu i neka državna preduzeća.
Makroekonomske pretnje
Posmatrači svetskih tržišta u poslednje vreme pomno prate svaki pokret američke administracije, koja nastavlja da podgreva tenzije svojim najavljivanjem, uvođenjem i odlaganjem carina ostatku sveta. Nemačka privreda - nekadašnji motor ekonomskih aktivnosti Evrope - sada posustaje. Istovremeno, na domaćem planu se intenziviraju rasprave o uticaju višemesečnih protesta i blokada na ekonomski pejzaž Srbije. Postavlja se pitanje kako bi takve neizvesnosti mogle da utiču na odlučnost kompanija da izdaju obveznice i sa kakvim karakteristikama.
"Ukoliko dođe do materijalizacije krize zbog pitanja carina, makroekonomski okvir, nažalost, neće biti pozitivan - emisije će najviše odgovarati kompanijama koje će imati potrebe da rasterete odlive gotovine po osnovu vraćanja kredita ili onim kompanijama koje imaju neke velike strateške planove u smislu CAPEX-a (kapitalni troškovi, prim. aut.), a ne žele da uzimaju bankarske kredite", ocenio je Pavlović.
Kako je naglasio predsednik Komisije za hartije od vrednosti, makroekonomski uslovi svakako značajno utiču na mogućnost da se uspešno realizuje jedna emisija nekog finansijskog instrumenta. Opet, s druge strane, u poslednjih četiri ili pet godina nije bilo mnogo mirnih trenutaka, dodao je.
"Što bi rekao Warren Buffett - teško je juriti tržište. Drugim rečima, teško je izabrati idealan trenutak da se nešto uradi. I investitori i emitenti bi jednostavno trebalo da prilagode svoja očekivanja konkretnom tržištu i konkretnoj kompaniji. Mi smo relativno mala privreda, ne možemo previše da utičemo na svetska kretanja, ali je bitno da ostanemo fokusirani na ubrzan ekonomski rast i čini mi se da investitori to prepoznaju. Novac ne voli previše da čeka i čim se stvore adekvatni uslovi da on pronađe mesto za kreiranje neke nove vrednosti - on tamo i ide. U tom smislu očekujem da u narednom periodu, sa pojavom novih finansijskih instrumenta, investitori iskoriste te prilike i da plasiraju svoj novac", rekao je Janković.
Legendarni američki biznismen i investitor Warren Buffett; Foto: Bloomberg
On je skrenuo pažnju na to da su skorašnja kretanja na Njujorškoj berzi pokazala da su investitori vrlo osetljivi na sve vesti o potezima američke vlasti. "Čini mi se da ta kretanja onda nekako posledično vuku i reakcije svih ostalih investitora na globalnim tržištima. Nadam se da će se posle ovog jednog talasa nemira, odnosno remećenja tržišnih kretanja, stvari polako stabilizovati. Deluje da ovo odlaganje carina sa američke strane na 90 dana zapravo i donosi jedno ponovno smirivanje na samom tržištu kapitala."
Elixirove obveznice prinosom od šest odsto privukle investitore
Kada je reč o korporativnim obveznicama Elixira, Pavlović smatra da je prinos od šest odsto glavni razlog za veliko interesovanje koje su privukle. Takav prinos je, shodno riziku i drugim alternativnim opcijama u ovom trenutku, sasvim zadovoljavajući, ocenjuje sagovornik.
"Hartije su svakako atraktivne. Nose prinos veći do državnih obveznica ili depozita, uz rizik koju jeste malo veći od plasmana u iste, ali ne drastično veći i sasvim je podnošljiv", kazao je.
Depositphotos
Janković ističe da su postignuti rezultat primarne trgovine Elixirovim hartijama suštinski i predviđali. "Neko inicijalno očekivanje je i bilo da će sama emisija biti preplaćena. Interesovanje je bilo značajno veće od same ponude, što samo govori o tome da tržište traži upravo ovakve, kvalitetne instrumente i govori da investitori imaju dovoljno slobodnog novca. Takođe, kompletan proces, sa pripremama koje su prethodile emisiji, govori o tome da je Elixir kao kompanija bio spreman da izađe na samo tržište i da je dao dovoljno adekvatnih informacija investitorima."
Kupovinu hartija predvodili su institucionalni investitori, što je takođe bilo u skladu sa projekcijama, navodi sagovornik Bloomberg Adrije i kaže da se očekuje da će finansijske institucije nastaviti da vuku tražnju za ovim hartijama od vrednosti. Janković veruje da bi se, sa većom učestalošću emisija, u priču mogli uključiti i mali, pojedinačni ulagači. "Sigurno će biti prilike i za njih da pronađu adekvatan proizvod za sebe."
Rukovodilac Komisije za hartije od vrednosti pretpostavlja da bi se zelene korporativne obveznice Elixira mogle uključiti u sekundarno trgovanje na Beogradskoj berzi u narednih nedelju dana.
Depositphotos
"Videćemo kako će se to trgovanje odvijati. Ako gledamo sličnu vrstu obveznica u prethodnom periodu - istorija govori da u startu nema previše sekundarnog trgovanja. Ovi investitori uglavnom vole da drže obveznice do dospeća, budući da tako mogu da projektuju svoje prinose od tih obveznica na taj duži rok. Ali s druge strane, ukoliko bude nekih pomeranja u pogledu kamatnih stopa i tržišta - ko zna? Moguće je i da to sekundarno trgovanje bude vrlo živo", kazao je Janković, izražavajući nadu da će budućnost doneti i nove Elixirove emisije.
NIS zbog zaprećenih sankcija neće izaći na Beogradsku berzu
S druge strane, korporativne obveznice Naftne industrije Srbije (NIS) teško da će se naći na Beogradskoj berzi, kako je prvobitno zamišljeno, kaže Janković. Otkako su Sjedinjene Američke Države (SAD) objavile sankcije (koje su u međuvremenu odložene) tom preduzeću zbog postojanja ruskog vlasničkog udela, problemi s njihovim poslovanjem se gomilaju. To, međutim, prema Jankovićevim rečima, ne znači i da treba odustati od same ideje finansiranja NIS-ovih projekata kroz korporativne obveznice, već sačekati povoljniji trenutak za tako nešto.
Kako podseća, tržišta po pravilu ne gledaju blagonaklono na izazove firmi poput sankcija i posledica koje one donose u svakodnevnom funkcionisanju poslovanja. "Bez tih eksternih faktora, NIS zaista jeste jedna kvalitetna kompanija, čije bi obveznice mogle da privuku značajnu pažnju investitora. Ali investitori iznad svega cene predvidivost i dok se ona ponovo ne uspostavi, čini mi se da ni ulagači neće iskazati neku ogromnu želju da investiraju."
Da bi ishod izdanja dužničkih hartija naftne kompanije bio povoljniji da nije bilo geopolitike, uveren je i analitičar Ipopema Securitiesa. "Svakako bi se i NIS-ova emisija završila uspešno da nije bilo sumnji na moguće sankcije - verovatno su glasine već kružile i pre nego smo dobili zvaničnu vest samo dan nakon zatvaranja ponude", zaključio je Pavlović.