Srpski proizvođač u oblasti hemijske industrije i agrobiznisa Elixir Group prodao je celokupnu emisiju svojih prvih zelenih korporativnih obveznica na Beogradskoj berzi u utorak, što je najavljeno kao jedan od inicijalnih koraka u oživljavanju domaćeg tržišta kapitala kroz projekat koji Srbija sprovodi u saradnji sa Svetskom bankom.
"Na Beogradskoj berzi je održana primarna prodaja prve serije obveznica Elixir Group d.o.o. Šabac, koja ujedno predstavlja i prvo primarno trgovanje finansijskim instrumentom na organizovanom tržištu nakon 13 godina", saopštili su iz domaće berze. "Interesovanje za primarnu trgovinu bilo je veliko, s obzirom na to da je prodata celokupna emisija obveznica, te su tako sve ponuđene obveznice stekle svoje vlasnike."
Iz Beogradske berze su podsetili da ove obveznice ujedno predstavljaju prve hartije od vrednosti jedne domaće privatne kompanije, izdate u okviru Strategije za razvoj tržišta kapitala. Hartije od vrednosti ponuđene su i pravnim licima (rezidentima i nerezidentima) i punoletnim fizičkim licima (rezidentima i nerezidentima), pri čemu je minimalna količina za kupovinu bila 100 obveznica.
Opširnije

Beogradsku berzu Trumpove carine ne dotiču
Ne treba posmatrati Beogradsku berzu kao merača uspešnosti poslovanja srpske privrede, ističe Jorgić.
08.04.2025

Elixir izdaje zelene obveznice - šta znamo dosad
Jedna od vodećih kompanija u hemijskoj industriji u Srbiji Elixir Group na korak je od svoje prve emisije zelenih obveznica.
11.03.2025

Metalac završio 2024. sa rastom dobiti i stabilnim poslovanjem
Metalac je u četvrtom kvartalu 2024. godine ostvario rast dobiti i kapitala, uz stabilno poslovanje i optimizaciju troškova
10.02.2025

Kako prekid trgovanja akcijama NIS-a utiče na akcionare i kompaniju
Ovakva odluka je i signal da je akcija pod rizikom da drastično izgubi na vrednosti, ističe Pavlović
17.01.2025
"Čestitamo Elixir Groupu na ovom važnom koraku, koji predstavlja primer ostalim kompanijama koje planiraju da na ovaj način prikupe dodatna novčana sredstva", zaključili su u saopštenju.
Podsetimo, Elixir je ranije ove godine dobio zeleno svetlo od državnog regulatornog tela za izdavanje 341.700 komada obveznica, ukupne nominalne vrednosti od 4.100.400.000 dinara (nominalna vrednost pojedinačne obveznice je 12.000 dinara). Korporativne obveznice emitovane su kao petogodišnje kuponske obveznice sa godišnjom isplatom kamate od šest odsto, koje će biti uključene na segment Open Market na Beogradskoj berzi.
Prethodno saopšteni planovi kompanije uključili su uslov da će se javna ponuda smatrati uspešnom i obveznice će biti izdate ukoliko se proda najmanje 70 odsto ukupnog broja obveznica, to jest 239.190 komada.
Obveznice se izdaju sa obeležjima:
-
CFI kod (oznaka kojom se identifikuje vrsta finansijskog instrumenta, pojedinačna prava iz tog instrumenta i druga pitanja obeležja): DBFUCR;
-
ISIN broj (jedinstvena identifikaciona oznaka finansijskog instrumenta kojom se identifikuje zemlja izdavanja instrumenta, izdavalac, vrsta instrumenta i druga obeležja): RSELIXD32646.
Karakteristike obveznica
U prospektu preduzeća se, između ostalog, navodi da će se isplata glavnice biti u dinarskom iznosu na dan dospeća ili po zahtevu imalaca u određenim slučajevima, definisanim u odluci o izdavanju obveznica.
Na dan dospeća, obveznice će biti otkupljene po njihovoj nominalnoj vrednosti. Prevremeni otkup na zahtev izdavaoca nije predviđen, dok je prevremeni otkup obveznica od strane imalaca predviđen samo u slučaju povrede obaveza.
Kako je Bloomberg Adria već pisala, emisija predstavlja ključni korak u strategiji te firme koja se sve više fokusira na održivost i smanjenje ekološkog otiska, pa će tako prihod od izdanja obveznica biti usmeren na finansiranje izgradnje fabrike za proizvodnju tehničkog monoamonijum-fosfata (TMAP) u Prahovu, koju će sprovesti njihova ćerka firma Elixir Prahovo.
TMAP, koji će se proizvoditi u planiranoj fabrici, jeste visokokoncentrisano, vodorastvorivo đubrivo, koje se koristi u savremenoj poljoprivredi i industriji. Projektovana vrednost investicije u fabriku iznosi 35 miliona evra, a početak proizvodnje planira se za prvi kvartal 2026. godine, pri čemu je najavljen kapacitet od 50.000 tona godišnje.
Elixir Group
Cilj projekta je da se smanji zavisnosti od mineralnih đubriva i negativni ekološki uticaji njihove upotrebe, kao i da se integrišu napredne tehnologije u proizvodni proces fabrike, koje će znatno smanjiti emisije ugljen-dioksida. Firma ovim promoviše cirkularnu ekonomiju, budući da će se nusproizvodi nastali tokom proizvodnje reciklirati za dalju upotrebu u drugim pogonima.
Veliki dan za Beogradsku berzu
Najavljenim plasiranjem obveznica na Open Market segmentu regulisanog tržišta Beogradske berze, Elixir probija led među preduzećima koja planiraju da izdaju korporativne obveznice kroz projekat podsticanja dugoročnog finansiranja koji Srbija sprovodi sa Svetskom bankom.
"Očekujemo da to bude jedan dobar početak ovog našeg programa sa Svetskom bankom", kazao je ranije predsednik Komisije za hartije od vrednosti Marko Janković, dodajući da firme koje su uključene u program dobijaju pravnu, konsultantsku i finansijsku podršku za to.
Domaće tržište kapitala - koje godinama pati od manjka kapitala i likvidnosti - čeka na nove korporativne obveznice kompanija van finansijskog sektora koje bi se posle duge pauze našle na Beogradskoj berzi. Naznaku da će doći do pomaka na tom polju zimus je dala Naftna industrija Srbije, koja je plasirala svoje dužničke hartije od vrednosti s najavom da će se one naći na domaćoj berzi, ali je posle objavljivanja, a potom i odlaganja sankcija toj naftnoj kompanija ostala nepoznanica da li će i kada do toga doći. Trenutno se na domaćoj berzi kotiraju samo obveznice Raiffeisen banke od ove godine i one građevinske kompanije Energoprojekt Holding, izdate u periodu pandemije, a ni jedne ni druge ne beleže promet.
Veruje se da bi korporativne obveznice mogle poslužiti kao uvertira za dugo očekivanu inicijalnu javnu ponudu (engl. initial public offering - IPO) na Beogradskoj berzi, a kako je Bloomberg Adria pisala, iščekuju se i prvi ETF-ovi (engl. exchange-traded fund - fond kojim se trguje na berzi), ali i investicioni proizvodi u sektoru nekretnina - takozvani REIT (engl. real estate investment trust - trust za upravljanje nekretninama) i REIF (engl. real estate investment fund - fond za ulaganja u nekretnine).
Ministar finansija Siniša Mali nedavno je podsetio da je Srbija uzela kredit od 30 miliona evra od Svetske banke za podršku u nastojanjima da produbi i dodatno razvije tržište kapitala. "Naša Srbija zaslužuje razvijeno, jako stabilno unapređeno tržište kapitala", rekao je ministar.