Korporativne obveznice domaće kompanije Elixir Group uvrštene su u segment trgovanja Open Market na Beogradskoj berzi, čime je zvanično otpočeo njihov "drugi život", to jest omogućeno je sekundarno trgovanje ovim hartijama od vrednosti.
Međutim, prvog dana trgovanja nije zabeležen promet ovim obveznicama, što je bilo i očekivano, budući da su primarno trgovanje predvodili institucionalni investitori, koji po pravilu vole da korporativne obveznice u najvećoj meri drže do dospeća i tako sa većoj sigurnošću projektuju svoje prinose na duži rok.
Reč je zelenim korporativnim obveznicama srpskog proizvođača u oblasti hemijske industrije i agrobiznisa, koji je nedavno prodao celokupnu emisiju dužničkih hartija na domaćem tržištu kapitala. Događaj je dočekan s optimizmom zvaničnika, koji veruju da bi ovo moglo da utaba put za dugo čekanu revitalizaciju Beogradske berze, koja godinama pati od manjka likvidnosti. Elixir je prva kompanija koja je izdala obveznice u okviru projekta podsticanja dugoročnog finansiranja kroz razvoj tržišta kapitala, a koji država inače sprovodi u saradnji sa Svetskom bankom.
Opširnije

Janković: Elixirove obveznice za koji dan na berzi, nove emisije do kraja godine
Posle uspešne aukcije, za korporativne obveznice Elixira biće omogućeno sekundarno trgovanje na Beogradskoj berzi.
11.04.2025

Zašto se Beogradska berza zeleni dok svetske padaju
Belex 15 skočio je za 0,54 odsto.
09.04.2025

Investitori na Beogradskoj berzi razgrabili Elixirove obveznice
Domaća kompanija prodala je celokupnu emisiju svojih prvih korporativnih obveznica.
08.04.2025
Kako se navodi u dokumentu objavljenom na sajtu berze, prvi trgovački dan za Elixirove petogodišnje kuponske obveznice sa godišnjom isplatom kamate od šest odsto je 17. april 2025, a poslednji 2. april 2030. godine. Kada je inicijalna aukcija održana 8. aprila, iz Beogradske berze su istakli da je to prvo primarno trgovanje finansijskim instrumentom na organizovanom tržištu posle 13 godina.
Podsetimo, Elixir je ranije ove godine dobio zeleno svetlo od državnog regulatornog tela za izdavanje 341.700 komada obveznica, ukupne nominalne vrednosti od 4.100.400.000 dinara (nominalna vrednost pojedinačne obveznice je 12.000 dinara).
Elixir Group
Prethodno saopšteni planovi kompanije uključili su uslov da će se javna ponuda smatrati uspešnom i obveznice će biti izdate ukoliko se proda najmanje 70 odsto ukupnog broja obveznica, to jest 239.190 komada.
Obveznice su izdate sa obeležjima:
-
CFI kod (oznaka kojom se identifikuje vrsta finansijskog instrumenta, pojedinačna prava iz tog instrumenta i druga pitanja obeležja): DBFUCR;
-
ISIN broj (jedinstvena identifikaciona oznaka finansijskog instrumenta kojom se identifikuje zemlja izdavanja instrumenta, izdavalac, vrsta instrumenta i druga obeležja): RSELIXD32646.
Kako je Bloomberg Adria već pisala, emisija predstavlja ključni korak u strategiji Elixira koja se sve više fokusira na održivost i smanjenje ekološkog otiska, pa će tako prihod od izdanja obveznica biti usmeren na finansiranje izgradnje fabrike za proizvodnju tehničkog monoamonijum-fosfata (TMAP) u Prahovu, koju će sprovesti njihova ćerka firma Elixir Prahovo.
Direktor Beogradske berze Lazo Ostojić, u intervjuu za Bloomberg Adriju, izazio je nadu da će emisija Elixira podstaći druge domaće kompanije da se uključe na tržište kapitala kao dodatni izvor finansiranja.
"Ne bih licitirao, ali ono što mogu da kažem je da je ova uspešna emisija Elixir Groupa otvorila put i da u narednom bliskom periodu očekujemo još 20 kompanija koje će ponuditi svoje korporativne obveznice. Devet ih je u završnoj fazi pripreme za emisiju, a njih 15 još čeka odobrenje. Radi se o kompanijama iz raznih oblasti", naveo je on.
Prema njegovim rečima, u ovom trenutku među tim firmama nema državnih preduzeća - što ne znači da i one nisu planirane za taj segment.
Na pitanje da li emisije obveznica imaju veći potencijal od akcija kada je reč o razvoju tržišta kapitala u Srbiji, Ostojić je rekao da suštinski to ne bi trebalo da bude slučaj, s obzirom na to da su korporativne obveznice instrumenti duga i tu su, manje-više, fiksni prinosi.
"Tako da ne očekujem da će one pokrenuti tržište, one prosto treba da ponude još jedan dodatni segment za investitore, gde kompanije mogu da se zadužuju, a investitori da finansiraju. Ne mislim da one imaju veći potencijal, naravno da veći potencijal uvek imaju akcije i neki novi instrumenti kao što ETF-ovi (engl. exchange-traded fund - fond kojim se trguje na berzi, prim. aut.) i drugi finansijski instrumenti, i to ne samo za institucionalne investitore, već i pojedinačne. Ti instrumenti su u svakom slučaju planirani u okviru strategije koja je usvojena do 2026, tako da će se to desiti u vrlo skorom periodu", najavio je on.
Posle 2018, kada je na domaćem tržištu kapitala zabeležen poslednji uspešni IPO (engl. initial public offering - inicijalna javna ponuda), rukovodioci berze se sada nadaju da će vrlo brzo biti deo novog IPO-a. "U poslednje vreme se javlja veliko interesovanje kompanija za izlazak na tržište kapitala, koji vide kao deo svoje strategije za dalji rast i razvoj. Beogradska berza je u svakom slučaju spremna da pruži podršku svakoj domaćoj kompaniji koja planira inicijalnu javnu ponudu u svim fazama, od pripreme do realizacije", zaključio je Ostojić.