Za prvu emisiju korporativnih obveznica Naftne industrije Srbije (NIS) u vrednosti od preko 5,85 milijardi dinara očekuje se da će interesovanje pokazati prvenstveno domaći institucionalni investitori, a iako da je kompanija najavila mogućnost sekundarnog trgovanja ovim hartijama od vrednosti - pitanje je da li će ono zaživeti.
Kako je ranije najavljeno, period za upis i uplatu počeo je 29. novembra i traje do 13. decembra. Izdaje se 585.500 dugoročnih (rok dospeća je pet godina i emitent nema pravo da ih otkupi pre isteka tog perioda) obveznica pojedinačne nominalne vrednosti od 10.000 dinara, pri čemu kupci mogu biti isključivo pravna ili fizička lica koji stiču obveznice u najmanjem iznosu od 100.000 evra u dinarskoj protivvrednosti.
Obveznice se izdaju sa fiksnom kuponskom stopom od 6,5 odsto na godišnjem nivou i kvartalnom isplatom kamatnog kupona. Firma je objavila računicu po kojoj bi - ako se za primer uzme pomenutih 100.000 evra - neto prihod po dospeću u tom slučaju bio 27.185 evra.
Opširnije
NIS izdaje obveznice - mogle bi da se nađu na Beogradskoj berzi
Skupština akcionara usvojila je odluku o izdavanju prve emisije obveznica ukupne nominalne vrednosti od preko 5,85 milijardi dinara.
15.11.2024
Janković: Privatna zelena kompanija emitovaće obveznicu pre NIS-a
Prva bi mogla da bude jedna od najprofitabilnijih u Srbiji, koja se bavi se različitim oblastima - od zelene energije do reciklaže i uklanjanja otpada, kaže Marko Janković, predsednik Komisije za hartije od vrednosti
15.11.2024
Rekordnim obveznicama Telekoma idu naruku valuta i tajming
Telekom Srbija je postao regionalni rekorder po visini emisije korporativnih obveznica, a izlaskom na međunarodno tržište prikupio je 900 miliona dolara.
29.10.2024
Top 10 najvećih emisija korporativnih obveznica u Adria regionu
Telekom Srbija je emitovanjem obveznica u iznosu od 900 miliona dolara postavio rekord u regionu po visini emisija korporativnih obveznica.
28.10.2024
"Imajući u vidu finansijske izveštaje kompanije NIS a.d. Novi Sad godinama unazad (počev od poslovnih prihoda, rezultata poslovanja i dividende, preko kapitalnih troškova, kontrole strukture zaduživanja i visine duga, pa do upravljanja neto obrtnim kapitalom), bruto kuponska stopa od 6,5 odsto, odnosno 5,5 odsto neto, koja će se isplaćivati na kvartalnom nivou, veoma je atraktivna za investitore", ocenjuje investicioni savetnik u beogradskom brokersko-dilerskom društvu Intercity broker Ivica Ćurčić.
Ko su potencijalni ulagači
Zbog propisanog minimalnog praga za kupovinu, sitni ulagači, to jest fizička lica, u najvećoj meri - izuzev možda manjeg broja pojedinaca - neće učestvovati u ovoj vrsti investicije, već će primarni kupci biti veliki, profesionalni igrači, odnosno institucionalni investitori, navodi sagovornik Bloomberg Adrije.
"Imajući na umu da trenutno banke imaju višak likvidnih sredstava, da investicioni fondovi beleže rast i razvoj (u Srbiji trenutno se više od 1,5 milijardi evra imovine nalazi pod upravljanjem investicionih fondova) i da na domaćem finansijskom tržištu nedostaje kvalitetnog tržišnog materijala za investiranje, za očekivati je da kao primarne kupce korporativnih obveznica NIS-a vidimo: penzione fondove, alternativne investicione fondove, druge investicione fondove, osiguravajuće kuće i banke", kaže on.
Pretpostavlja da bi emisija mogla da se nađe u vlasništvu manjeg broja velikih investitora.
Obveznice možda neće zaživeti na Beogradskoj berzi
Kada je sredinom novembra skupština akcionara NIS-a usvojila odluku o izdanju dužničkih hartija od vrednosti, iz kompanije je saopšteno da postoji mogućnost njihovog naknadnog plasiranja na Beogradskoj berzi, ako emisija bude uspešna. U tom slučaju NIS će podneti zahtev za odobrenje prospekta i uključenje obveznica u trgovanje na domaćoj berzi, u okviru "Open Market" segmenta regulisanog tržišta.
Emisija će se smatrati uspešnom ukoliko se u predviđenom roku upiše i uplati najmanje 30 odsto predviđenog obima emisije, a ukoliko emisija ne bude uspešna, uplaćeni iznos će se vratiti na novčani račun uplatioca naveden u upisnici, u roku od tri radna dana, nakon završetka roka za upis.
"Planirano uključivanje ovih obveznica na Beogradsku berzu i mogućnost sekundarnog trgovanja jesu odlična ideja, pri čemu moramo imati na umu da institucionalni investitori korporativne obveznice u najvećoj meri drže do dospeća, te stoga nije za očekivati intenzivnije trgovanje istim", napominje investicioni savetnik.
On podseća da je NIS godinama prisutan na našoj berzi i da su njegove akcije jedne od najkvalitetnijih na domaćem trzištu kapitala. "O tome govori i činjenica da iste učestvuju sa čak 20 odsto u indeksu Belex15, koji predstavlja najkvalitetnije akcije na Beogradskoj berzi, a u čijem se sastavu trenutno nalazi devet kompanija."
Svakako, potez kompanije je, prema njegovim rečima, pozitivan za domaće finansijsko trzište i veruje se da će u narednom periodu još kompanija krenuti istim putem. "Ova odluka o emisiji korporativnih obveznica u skladu je sa Strategijom za razvoj tržišta kapitala, kao i sa projektom podsticanja dugoročnog finansiranja koji Srbija sprovodi sa Svetskom bankom."
Ima li nade za male investitore u budućnosti
"Ostaje da se nadamo da je ovo na neki način 'istraživački potez' NIS-a, te da bi nakon uspešne realizacije ovog poduhvata NIS mogao napraviti novu emisiju korporativnih obveznica sa nižim minimalnim pragom - recimo, 5.000 ili 10.000 evra - čime bi sasvim izvesno privukao i veliki broj malih ulagača, a koji bi doprineli da se nakon uključenja na Beogradsku berzu ostvari zavidna likvidnost u trgovanju", kaže Ćurčić.
Takva emisija mogla bi da predstavlja dobitnu kombinaciju, u kojoj interes imaju i emitent i mali investitori, a samim tim i domaće tržište kapitala u celini.
Inače, u saopštenju kompanije se ne navodi razlog za emisiju obveznica, a na pitanja Bloomberg Adrije o toj temi iz NIS-a nisu odgovorili do objave ovog teksta.
"Ovim putem NIS zapravo ispituje mogućnost diverzifikacije zaduživanja, to jest ispituje mogućnosti novih izvora duga/finansiranja za dalji razvoj poslovanja, nudeći domaćim i stranim fizičkim i pravnim licima da učestvuju u kupovini predmetnih korporativnih obveznica", navodi investicioni savetnik. Podsetimo, NIS se trenutno ne može zaduživati na međunarodnom tržištu jer mu je većinski vlasnik ruski Gasprom Neft, a mnogi investitori zbog rata u Ukrajini imaju zabranu finansiranja firmi sa ruskim kapitalom.