Skupština akcionara Naftne industrije Srbije (NIS) usvojila je odluku o svojoj prvoj emisiji obveznica ukupne nominalne vrednosti od preko 5,85 milijardi dinara, uz mogućnost naknadnog uključenja u sekundardno trgovanje na domaćoj berzi. Tako će, u slučaju uspešne emisije, NIS podneti zahtev za odobrenje prospekta i uključenje obveznica u trgovanje na Beogradskoj berzi, u okviru "Open Market" segmenta regulisanog tržišta.
Domaće tržište kapitala čeka na nove korporativne obveznice kompanija van finansijskog sektora koje bi se posle duge pauze našle na Beogradskoj berzi. Trenutno se na domaćoj berzi kotiraju samo obveznice Raiffeisen banke od ove godine i one građevinske kompanije Energoprojekt Holding, izdate u periodu pandemije, a ni jedne ni druge ne beleže promet.
Još je neizvesno da li će NIS biti prvo preduzeće u novom najavljenom talasu takvih hartija na berzi, budući da državne institucije kroz projekat podsticanja dugoročnog finansiranja u saradnji sa Svetskom bankoma ulažu napore da motivišu više kompanija da emituju obveznice. Štaviše, svetlo je u tom pogledu nedavno bačeno i na Elixir Group, firmu koja se bavi poslovima u oblasti hemijske industrije i agrobiznisa.
Opširnije
Janković: Privatna zelena kompanija emitovaće obveznicu pre NIS-a
Prva bi mogla da bude jedna od najprofitabilnijih u Srbiji, koja se bavi se različitim oblastima - od zelene energije do reciklaže i uklanjanja otpada, kaže Marko Janković, predsednik Komisije za hartije od vrednosti
15.11.2024
Šta znamo o najavljenim NIS-ovim obveznicama koje možda stižu na berzu?
Obveznice NIS-a bi mogle da budu prve obveznice koje je izdala kompanija van finansijskog sektora i koje će se naći na Beogradskoj berzi posle više godina.
28.10.2024
Rekordnim obveznicama Telekoma idu naruku valuta i tajming
Telekom Srbija je postao regionalni rekorder po visini emisije korporativnih obveznica, a izlaskom na međunarodno tržište prikupio je 900 miliona dolara.
29.10.2024
Top 10 najvećih emisija korporativnih obveznica u Adria regionu
Telekom Srbija je emitovanjem obveznica u iznosu od 900 miliona dolara postavio rekord u regionu po visini emisija korporativnih obveznica.
28.10.2024
Šta nudi NIS
Kako je saopšteno iz kompanije, NIS (čije su akcije listirane na Beogradskoj berzi) izdaje 585.500 komada prve emisije dugoročnih obveznica pojedinačne nominalne vrednosti od 10.000 dinara. Obveznice se izdaju sa rokom dospeća od pet godina od dana izdavanja, a isplata vrednosti dospelog kamatnog kupona i glavnice vrše se u dinarima.
Kupci mogu biti isključivo investitori (pravna ili fizička lica) koji stiču obveznice u najmanjem iznosu od 100.000 evra u dinarskoj protivvrednosti, po investitoru, za svaku pojedinačnu ponudu. Budući da se NIS ne može zaduživati na međunarodnom tržištu jer mu je većinski vlasnik ruski Gasprom Neft, pretpostavlja se da bi kupci obveznica mogli biti domaće banke i druge finansijske institucije, imajući u vidu da je prag od 100.000 evra verovatno previsok za male, pojedinačne ulagače.
Vlasnik obveznice ima pravo na isplatu glavnice po dospeću i pravo na isplatu kamate. Obveznice se izdaju sa fiksnom kuponskom stopom od 6,5 odsto na godišnjem nivou i kvartalnom isplatom kamatnog kupona, počev od dana izdavanja obveznica. Uz to, imalac obveznice ima pravo raspolaganja obveznicama i prenosa vlasništva na treća lica.
Kompanija je ranije već objavila računicu po kojoj bi - ako se za primer uzme pomenutih 100.000 evra - neto prihod po dospeću u tom slučaju bio 27.185 evra. Najavljeno je i da je agent emisije brokersko-dilersko društvo Dunav Stockbroker iz Beograda, dok je uplatna banka Banka Poštanska štedionica.
Rok za upis i uplatu je 15 dana, pri čemu je planirano da period za upis i uplatu traje od 29. novembra do 13. decembra ove godine.
Emisija će se smatrati uspešnom ako se u predviđenom roku upiše i uplati najmanje 30 odsto predviđenog obima emisije, a ukoliko emisija ne bude uspešna, uplaćeni iznos će se vratiti na novčani račun uplatioca naveden u upisnici, u roku od tri radna dana, nakon završetka roka za upis.
U saopštenju kompanije se ne navodi razlog za emisiju obveznica. "U narednih pet godina NIS ima oko 55 milijardi dinara kredita koji treba da budu otplaćeni. Moguće je da se preko obveznice želi refinansirati deo tih obaveza", rekao je ranije za Bloomberg Adriju analitičar Ipopema Securitiesa Vladan Pavlović.
Ko će pre stići na Beogradsku berzu
Podsetimo, ranije ove godine su iz Ministarstva finansija rekli da postoje desetine velikih, srednjih i malih preduzeća koja su iskazala interesovanje za učestvovanje u pomenutom programu koji se sprovodi sa Svetskom bankom, a za neke su ocenili da su "lideri u svojim oblastima poslovanja".
Istakli su i da će za sve izdavaoce koji budu realizovali emisije korporativnih obveznica preko Beogradske berze biti obezbeđena dodatna konkurentnost i transparentnost samog procesa. Kompanije inače ne moraju da budu listirane na berzi da bi emitovale dužničke hartije od vrednosti, o čemu je Bloomberg Adria podrobnije pisala ranije.
Predsednik Komisije za hartije od vrednosti Marko Janković u nedavnom intervjuu za Bloomberg Adriju naveo je se kroz projekat preduzećima dodeljuju eksperti u različitim oblastima i da će emisije imati i kreditne rejtinge agencija sa liste Evropske centralne banke.
Takođe, država će iz kredita Svetske banke dati emitentima finansijsku podršku, u smislu da će projekat snositi deo troškova koji će se onda refundirati od kompanije u slučaju uspešne emisije. To će, prema njegovim rečima, biti moguće uraditi za najmanje 17 emitenata, pri čemu je cilj projekta da se sve te emisije dogode u naredne tri godine, to jest do 2027.
Međutim, on je izrazio uverenje da će pre NIS-a korporativnu obveznicu izdati druga, privatna firma.
"Mislim da će ih u izdavanju prve korporativne obveznice u skladu sa projektom koji imamo sa Svetskom bankom preteći jedna druga kompanija koja dolazi iz privatnog sektora. Reč je o firmi koja je jedna od najprofitabilnijih u Srbiji i bavi se različitim oblastima - od zelene energije do reciklaže i uklanjanja otpada. Tako da bismo do kraja godine mogli da imamo donete dve odluke o emitovanju", rekao je predsednik Komisije za hartije od vrednosti.
U iznet opis mogao bi se uklopiti pomenuti Elixir, koji je ranije već najavljivao emisiju obveznica. Njihov potpredsednik za finansije Darko Vuković prošlog meseca je izjavio da će grupacija ove godine početi da izdaje zelene obveznice.
"Elixir Group je u programu Ministarstva finansija za izdavanje korporativnih obveznica i želimo da to budu zelene obveznice, kako bismo na taj način još jednom testirali i potvrdili našu ESG (engl. environmental, social, and governance - zaštita životne sredine, društvena odgovornost i odgovorno upravljanje, prim. aut.) strategiju, koja je postala strategija cele kompanije. Ona je sada srž naše korporativne strategije. To je direktna veza finansiranja i ESG principa" istakao je Vuković, navodi se u objavi kompanije na LinkedInu.
Iz Elixira nisu odmah odgovorili na pitanja Bloomberg Adrije o emisiji najavljenih dužnih hartija od vrednosti.
Prema podacima sa sajta kompanije, njihov poslovni sistem danas čini šest firmi i više od 1.800 zaposlenih. Među proizvodima koje nude su fosforna kiselina, mineralna đubriva i aluminijum fluorid, a pružaju i usluge u oblasti logistike, upravljanja otpadom, izgradnje, održavanja i inženjeringa.
"Elixir Group pored investicija u postojeće i inovativne tehnologije, pruža podršku zajednicama u kojima posluje i brojnim aktivnostima doprinosi njihovom održivom razvoju", ističe se na njihovom sajtu.
(Tekst ažuriran navodima o razlogu izdavanja obveznica u desetom pasusu.)