Ministarstvo finansija je u okviru strategije za revitalizaciju tržišta kapitala prošle godine najavilo da će subvencionisati emisije korporativnih obveznica, a direktor Beogradske berze je krajem novembra rekao da bi prve korporativne obveznice mogle da se na berzi nađu već početkom godine, i da "već postoji par dobrih kandidata".
Kako saznaje redakcija Bloomberg Adrije, kandidata je možda i više od pomenutog para, ali će se na prve emisije čekati barem do maja.
"Plan je da se sa izabranim kandidatima prvi ugovori potpišu do kraja aprila i da tada krenu i formalne aktivnosti pripreme emisija korporativnih obveznica po ovom programu", rekli su za Bloomberg Adriju iz Ministarstva finansija.
Opširnije
Ulagači hrle u korporativni dug dok su prinosi još visoki
Najveće centrale banke će ove godine početi da smanjuju kamatne stope kako se inflacija bude hladila, a ovo će i prinose na obveznice povući naniže.
26.01.2024
Korporativnim dugom se privrednicima ide niz dlaku, ali to ne mora biti loše
Dok su susedne zemlje u godini za nama ili izdavale ili najavljivale takozvane narodne obveznice, Srbija se u 2024. sprema za izdavanje korporativnog duga.
22.01.2024
Srbija će nove investitore prvo privlačiti korporativnim obveznicama
Ne isključuje se ni listiranje novih kompanija ili izdavanje narodnih obveznica, ali na to ne možemo da računamo početkom godine.
15.12.2023
Kojim sve instrumentima Beogradska berza planira preporod?
Razmišlja se o emisiji obveznica, ali su korporativne verovatnije od narodnih.
20.11.2023
Knez: Građani su najjača poluga za korporativne obveznice u Srbiji
Poslednje godine obeležilo je opšte poskupljenje zaduživanja privatnog sektora, koje se danas odvija u manjim volumenima i na kraći vremenski rok.
14.11.2023
U odgovorima na pitanja redakcije Bloomberg Adrije poslatim mejlom, iz Ministarstva kažu da se trenutno sprovodi finalna faza pripreme za početak programa na kom Ministarstvo sarađuje sa Svetskom bankom. Oni dodaju da se trenutno biraju finansijski konsultanti, i da bi uskoro trebalo da budu objavljeni konkursi za pravne savetnike i brokerske kuće.
"Uporedno, više zainteresovanih kompanija je već započelo preliminarne pripreme za emisiju korporativnih obveznica, što samo pokazuje da postoji ogromna potreba, ali i potencijal za razvoj ovog tržišta, a i time mogućnost za dalji rast naše privrede", rekli su iz Ministarstva, ali nisu naveli imena zainteresovanih kompanija.
Iz Ministarstva tvrde da postoje desetine velikih, srednjih i malih preduzeća koja su iskazala interesovanje za učestvovanje u programu, a za neke kažu da su "lideri u svojim oblastima poslovanja".
Podsećanja radi, kompanije ne moraju da budu listirane na berzi da bi emitovale dužničke hartije od vrednosti, o čemu je Bloomberg Adria podrobnije pisala ranije.
Proces emisije
Iz Ministarstva navode da je program podrške izdavanju korporativnih obveznica otvoren za sve zainteresovane kompanije koje ispune osnovne kriterijume Svetske banke koji se odnose na podatke o poslovanju.
"Kompanije se mogu direktno, ili preko svojih savetnika, obratiti Ministarstvu finansija i izraziti zainteresovanost za učešće u ovom programu. Program pokriva sam proces, kao i troškove kompletne pripreme emisije obveznica, što uključuje i usluge finansijskih i pravnih savetnika, brokerskih kuća, ali i drugih specijalizovanih savetnika i rejting agencija”, dodaju.
Oni navode da će za sve emitente koji budu realizovali emisije korporativnih obveznica preko Beogradske berze, biti obezbeđena dodatna konkurentnost i transparentnost samog procesa, ne ulazeći u detalje o konkretnim merama.
U odgovorima Ministarstva ostaje nejasno kada će sam proces početi, jer su naveli da će posle kraja aprila izabrani kandidati krenuti u "formalne aktivnosti pripreme emisija", dok oni trenutno na preliminarnoj pripremi rade sami.
"Uključivanje većeg broja kompanija očekuje u narednom periodu kada se ispune svi neophodni operativni i administrativni elementi", zaključuju iz Ministarstva.
U izveštaju o stanju na tržištu kapitala u Srbiji iz 2019, Svetska banka je skrenula pažnju upravo na probleme u pogledu emisije korporativnih obveznica, rekavši da ono "praktično ne postoji".
"Privatni sektor se uglavnom oslanja na banke umesto na tržište korporativnog duga jer su banke jeftinije, proces je brži i za kompanije razumljiviji", piše u izveštaju.
Dragoljub Vukadinović, predsednik Metalac grupe iz Gornjeg Milanovca, ranije je za Bloomberg Adriju rekao da ova kompanija ne planira da emituje korporativne obveznice.
S druge strane, bilo je i onih koji su rekli da im je ta opcija interesantna, pa je Nemanja Antić, osnivač Military Shopa i ulagač u hartije od vrednosti, rekao da bi on bio zainteresovan da emituje dug na ovaj način.
„Mnoge kompanije nisu spremne da dele i prodaju svoje akcije, niti da se dokapitalizuju na takav način. Često im je to preskupo, a i naš melos je takav, mi ne želimo da delimo vlasništvo nad svojom firmom, odnosno svojim biznisom. Obveznice korporacija bi bile faza koja je prihvatljiva vlasnicima firmi da se dalje razvijaju”, rekao je ranije Antić.