Referentni indeks Beogradske berze trgovanje u sredu otvorio je blagim rastom i time odskočio od opšte opadajuće tendencije koja se beleži na svetskim tržištima, nakon najnovijeg raspirivanja varnica u trgovinskim odnosima Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Kine.
Indeks najlikvidnijih akcija domaćeg tržišta kapitala Belex15 ostvario je skok od 0,63 odsto oko 10 sati, da bi nakon zatvaranja u sredu taj rast iznosio 0,70 odsto. Ukupan promet iznosio je 22.617.633 dinara, a najtrgovanije su bile hartije Messer Tehnogasa, Aerodroma Nikola Tesla, Jedinstva iz Sevojna, Dunav osiguranja i Žitopeka.
Dobitnici dana su Lasta sa rastom cene akcije od 30,1 odsto i Messer Tehnogas čija je akcija bila u plusu za 5,89 odsto.
Opširnije

'Ne čekajte novi rekord' - berzanski savet u jeku carinskog cunamija
Do sada nam je poznata 'samo' dobit pre oporezivanja i ostalih kategorija rashoda.
09.04.2025

Akcije i obveznice opadaju, dok Trumpove carine stupaju na snagu
Američke akcije su pale, a državne obveznice su zabeležile masovnu prodaju, dok su finansijska tržišta pogođena novom volatilnošću nakon što je predsednik Trump pojačao pritisak na Kinu i uveo široke carine svetu.
09.04.2025

Akcije u Kini se oporavile od istorijskog pada uz pomoć države
Kinesko tržište kapitala je poraslo nakon oštrog pada u ponedeljak, dok je grupa državnih fondova poznatih kao nacionalni tim kupovala imovinu, a centralna banka obećala zajmove kako bi pomogla stabilizaciji tržišta.
08.04.2025

Beogradsku berzu Trumpove carine ne dotiču
Ne treba posmatrati Beogradsku berzu kao merača uspešnosti poslovanja srpske privrede, ističe Jorgić.
08.04.2025
Blagi skok dolazi pošto je utorak Belex15 zaključio padom od 0,3 odsto. Aerodrom Nikola Tesla a.d. bila je jedina od devet kompanija obuhvaćenih indeksom koja je tog dana postigla rast cene deonica, i to od pet odsto.
Prema navodima sa sajta berze, Belex sentiment za april mesec iznosi 90,93 poena. "Vrednost ovog pokazatelja odražava zabrinutost investitora oko neizvesnog raspleta situacije oko kompanije NIS a. d. i eventualnih širih negativnih posledica u slučaju sankcija ovako velikom i važnom sistemu za domaću ekonomiju. Dodatni faktor koji poziva na oprez jeste carinski rat između najvećih svetskih ekonomija, koji može dovesti do stagnacije globalnog rasta i većoj inflaciji, što je ambijent koji bi otežao ostvarenje ciljeva rasta domaće ekonomije", ističe se u izveštaju portfolio menadžera DDOR Garant a.d. Rastislava Čeha, objavljenom na sajtu Beogradske berze.
Od početka godine vrednost indeksa Belex15 pala je za jedan odsto.
Kako se podseća u izveštaju, domaće tržište akcija, mereno ovim indeksom, ostvarilo je rast u proteklom mesecu od nepunih dva odsto, pre svega zahvaljujući akcijama Dunav osiguranja, koje su bile najprometnije u iščekivanju objave godišnjih rezultata i odluke o raspodeli dobiti. "Dunav je zabeležio promet od 30,5 miliona dinara, sledio ga je Aerodrom Nikola Tesla sa realizacijom od 18,1 milion dinara, te Impol Seval sa trgovanjem vrednim 16,7 miliona dinara."
Ipak, mesečni promet bio je najniži od juna prošle godine i ostao je na nivou od 868 miliona dinara.
Kako je Bloomberg Adria već pisala, carinski rat koji je Amerika započela sa Kinom i ostatkom sveta - uključujući namete Srbiji od 37 odsto - slabo se odrazio na kretanja na srpskom tržištu kapitala. Ali ne zato što je izuzetno otporna, već zbog toga što je isuviše plitka.
"Na Beogradskoj berzi gotovo da nema likvidnosti", rekao je finansijski stručnjak i broker Branislav Jorgić. On je istakao da u Srbiji nema kompanija koje bi bile "elastične" na ovakve svetske događaje, odnosno na poremećaje na svetskim berzama i pad cena akcija. "Od značajnijih firmi koje su beležile veće promete na berzi imali smo NIS, ali je njihovo trgovanje suspendovano. Interesantna je još jedna akcija - Aerodroma 'Nikola Tesla', ali je obim trgovanja relativno mali. Tu nema nekih posebnih reakcija."
Turbulencije na svetskim berzama
Prema pisanju Bloomberga od srede, američke deonice su uoči otvaranja berzi bile u minusu, a tamošnje državne obveznice zabeležile masovnu prodaju, dok su finansijska tržišta pogođena novom volatilnosti nakon što je predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Trump pojačao pritisak na Kinu i uveo široke carine svetu.
Azijske akcije su pale po četvrti put u poslednjih pet dana, pri čemu su kineske akcije značajno oscilirale, dok su državni fondovi nastavili da podržavaju to tržište. Slabljenje američkih obveznica i dolara usledili su kao odraz rastuće brige o najvećoj svetskoj privredi.
BBDXY:IND
BBG US Dollar Spot
1.263,2 USD
-6,211 -0,49%
cena na otvaranju
1.269,16
prethodna cena na zatvaranju
1.269,41
ovogodišnja zarada
-3,555275%
dnevni raspon
1.261,01 - 1.269,18
raspon u 52 nedelje
1.216,47 - 1.325,10
Fjučersi berzanskih indeksa u SAD i Evropi su beležili gubitke. Cena nafte je nastavila svoj oštar pad, a investitori su se okrenuli jenu i evru usled nesigurnosti oko uticaja carina.
Pogoršanje trgovinskog rata - sa Trumpovim povećanjem carina na uvoz iz Kine do 104 odsto - osudili su investitori, a ekonomisti iz JPMorgana i Goldman Sachsa povećali su verovatnoću za recesiju u SAD. Investitori su takođe zabrinuti da bi moglo doći do problema u funkcionisanju finansijskih sistema, jer volatilnost i stres rastu širom tržišta. Sve to bi moglo staviti Federalne rezerve u poziciju u kojoj potreba za smanjenjem kamatnih stopa mora biti balansirana sa strahom od naglog porasta inflacije uzrokovanog carinama.
Bloomberg
"Wall Street je ostvario najlošiji kvartal u više od dve godine, od početka 2022. godine, pri čemu je mart bio najlošiji. Kompanije koje se nalaze u indeksu S&P 500 izgubile su više od tri biliona dolara tržišne vrednosti", navodi Čeh u izveštaju.
On dodaje da su svi američki indeksi tromesečje završili u minusu i to S&P 500 s 5,11 odsto, Nasdaq s 10,29 odsto, Dow Jones s 2,26 odsto i Russell 2000 s 9,33 odsto. "Za razliku od njih, svi evropski indeksi su završili u debelom plusu: kompozitni Stoxx 600 s 6,79 odsto, britanski FTSE 100 s 5,94 odsto, francuski CAC 40 s 7,27 odsto, nemački DAX čak s 12,82 odsto, italijanski MIB s 13,32 odsto, slovenački SBITOP s fascinantnih 20,99 odsto."
U saopštenju se naglašava da analitičari ukazuju na to da nije samo neizvesnost najavljenih američkih carina razlog ovakve situacije, već da ima i dubljih razloga. "Ističe se da su potencijali američke fiskalne i monetarne politike 'ograničeni' i da su valuacije američkih akcija i posle ovih korekcija bitno više od evropskih i azijskih."
- Ažurirano u drugom i trećem pasusu podacima o današnjem trgovanju na Beogradskoj berzi.