Naftna industrija Srbije (NIS) uspešno je prvi put plasirala korporativne obveznice na domaćem tržištu, potvrđeno je za Bloomberg Adriju u ovoj kompaniji. Kako su istakli, ispunili su prag uspešnosti emisije koji je iznosio najmanje 30 odsto od predviđenog obima emisije.
U NIS-u navode da je predviđeni obim emisije iznosio 585.000 komada pojedinačne nominalne vrednosti od 10.000 dinara.
"Obveznice su preko izabranog brokera ponuđene određenim investitorima, a minimalni iznos investiranja u primarnoj emisiji obveznica bio je 100.000 evra u dinarskoj protivvrednosti po zvaničnom srednjem kursu dinara prema evru Narodne banke Srbije", kažu iz NIS-a za Bloomberg Adriju.
Opširnije
Gorivo će poskupeti zbog sankcija NIS-u, rezervi nafte ima za dva meseca
Kinezi mogu da budu alternativa, ali EU ne bi blagonaklono gledala da oni prerađuju naftu u Srbiji
17.12.2024
Hill o sankcijama NIS-u: Rizik saradnje s ruskim firmama odavno poznat
Moguće uvođenje američkih sankcija protiv NIS-a bilo bi izuzetno loše po Srbiju.
16.12.2024
NIS planira prvu korporativnu obveznicu
Kako se navodi u podnesku Beogradskoj berzu, NIS će o emisiji raspravljati na Skupštini akcionara zakazanoj za 15. novembra.
21.10.2024
NIS u remont rafinerije ulaže 95 miliona evra
Remontom je planirana realizacija više od 10 investicionih projekata, kao i više projekata održavanja.
29.02.2024
Oni naglašavaju da planiraju i sekundarno trgovanje obveznicama na Beogradskoj berzi.
"Nakon ispunjenja praga uspešnosti emisije, koji je iznosio najmanje 30 odsto od predviđenog obima emisije, kompanija NIS planira da u prvom tromesečju 2025. podnese prospekt na odobrenje Komisiji za hartije od vrednosti, što bi omogućilo sekundarno trgovanje obveznicama NIS-a na Beogradskoj berzi. Na ovaj način biće ispunjen još jedan cilj emisije korporativnih obveznica NIS-a, a to je doprinos razvoju domaćeg tržišta kapitala", kažu u NIS-u.
NIS - novi ambiciozni investicioni ciklus
Oni su na ovaj način, objašnjavaju, pokrenuli novi ambiciozni investicioni ciklus čiji je cilj modernizacija u svim segmentima biznisa i obezbeđivanje održivog poslovanja u dužem vremenskom periodu. "Izdavanjem emisije obveznica NIS nastoji da obezbedi sredstva za finansiranje investicija iz drugih izvora koji nisu krediti poslovnih banaka i diverzifikaciju rizika povezanih sa izvorima finansiranja na dugi rok, što je česta praksa u poslovnom svetu."
Kako je ranije najavljeno, period za upis i uplatu počeo je 29. novembra i trajao je do 13. decembra. Izdato je 580.000 dugoročnih (rok dospeća je pet godina i emitent nema pravo da ih otkupi pre isteka tog perioda) obveznica pojedinačne nominalne vrednosti od 10.000 dinara, pri čemu kupci mogu biti isključivo pravna ili fizička lica koji stiču obveznice u najmanjem iznosu od 100.000 evra u dinarskoj protivvrednosti.
Prema drugim izvorima Bloomberg Adrije upućenim u dešavanja na finansijskom tržištu, NIS je na taj način za prvu emisiju ovih obveznica, ukupne vrednosti od oko 5,85 milijardi dinara, prikupio 1,87 milijardi dinara. To je nešto malo iznad 30 odsto ukupne emisije.
Naime, na tržištu je plasirano 187.161 obveznica pojedinačne vrednosti 10.000 dinara. Obveznice su, saznajemo, izdate sa fiksnom kuponskom stopom od 6,5 odsto na godišnjem nivou i kvartalnom isplatom kamatnog kupona, kako je ranije i najavljivano.
Zbog sankcija domaći kupci
S obzirom na to da je najmanji iznos za ulaganje u korporativne obveznice NIS-a 100.000 evra, očekivanja su da će za njih biti zainteresovani veliki igrači, a ne fizička lica. Takođe, zbog problema u finansiranju i najave američkih sankcija prema NIS-u jer posluje pod ruskim Gazpromom, ocena je da su kupci domaći investitori.
S tim se slaže i Mihailo Đurđević, investicioni analitičar.
"Primarno su namenjene malo većim investitorima s obzirom na minimum ulaganja od 100.000 evra. Evidentno je da država želi da proširi ponudu finansijskih instrumenata ciljajući možda malo više internacionalne investitore. Ipak, u ovoj situaciji u kojoj je trenutno NIS to i nije izvodljivo", kaže Đurđević za Bloomberg Adriju.
Prema tome, dodaje, obveznice NIS-a namenjene su domaćim investicionim fondovima, penzionim fondovima, bankama i osiguravajućim društvima. "Verujem da su neke od njih kupci."
Đurđević, međutim, naglašava da prinos na NIS-ove obveznice od 6,5 odsto nije preterano atraktivan. "Imate kompanije u inostranstvu, na primer u Skandinaviji, sa dosta višim prinosima. Na mnogo razvijenijim tržištima od našeg ima dosta kompanija koje možda finansijski malo lošije stoje, ali im ne prete sankcije", zaključuje on.
Cena akcija NIS-a pala
Inače, nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić 13. decembra izjavio da će SAD uvesti sankcije NIS-u, cena akcija ove kompanije pala je u roku od nekoliko dana. Tako se sa 778 dinara, koliko im je bila cena pre ove objave, spustila 16. decembra na minimum od 622 dinara. Iako još nije dostigla prethodnu vrednost, akcije NIS-a su se oporavile pa su u petak, 20. decembra, vredele 747 dinara.
Najvišu vrednost od 900 dinara akcije NIS-a imale su početkom aprila 2024. godine. Tržišna kapitalizacija NIS-a na Beogradskoj berzi u petak je iznosila oko 121,81 milijarde dinara.
Prema poslovnim rezultatima, NIS je u 2023. imao neto dobit od oko 44,2 milijarde dinara, dok je godinu ranije neto dobit bila dvostruko veća – 92,4 milijarde dinara.
Pozitivan uticaj na domaće tržište
Investicioni savetnik u beogradskom brokersko-dilerskom društvu Intercity broker Ivica Ćurčić ranije je rekao da je mogućnost sekundarnog trgovanja obveznicama NIS-a odlična ideja. "Pri čemu moramo imati na umu da institucionalni investitori korporativne obveznice u najvećoj meri drže do dospeća, te stoga nije za očekivati intenzivnije trgovanje istim", naveo je on za Bloomberg Adriju.
Ćurčić je podsetio i da je NIS godinama prisutan na našoj berzi i da su njegove akcije jedne od najkvalitetnijih na domaćem tržištu kapitala. "O tome govori i činjenica da iste učestvuju sa čak 20 odsto u indeksu Belex15, koji predstavlja najkvalitetnije akcije na Beogradskoj berzi, a u čijem se sastavu trenutno nalazi devet kompanija."
Svakako, potez kompanije je, prema njegovim rečima, pozitivan za domaće finansijsko tržište i veruje se da će u narednom periodu još kompanija krenuti istim putem. "Ova odluka o emisiji korporativnih obveznica u skladu je sa Strategijom za razvoj tržišta kapitala, kao i sa projektom podsticanja dugoročnog finansiranja koji Srbija sprovodi sa Svetskom bankom."
- U pisanju teksta pomogla Ana Ristović.