Ambasador SAD u Srbiji Christopher Hill izjavio je da ne može da komentariše mogućnost uvođenja američkih sankcija kompaniji NIS, ali je dodao da je rizik saradnje s ruskim firmama, posebno u energetskom sektoru, već dugo dobro poznat.
"NIS je dragocen nacionalni resurs za Srbiju, koji je vredeo više od dve milijarde dolara u 2008, kada je Gazprom kupio više od polovine svojih akcija za mali deo njihove tržišne vrednosti. Sada je najprofitabilnija kompanija u Srbiji. Ruski vlasnici NIS-a koriste svoj deo profita da finansiraju brutalnu agresiju protiv Ukrajine i ugroze stabilnost na Balkanu i i širom Evrope, a ne da investiraju u budućnost Srbije. Promena vlasništva sigurno bi donela više mira i prosperiteta, i ovde i u regionu", naveo je Hill za agenciju Beta.
On je naveo da ne može da potvrdi informaciju o sankcijama, ali kako kaže, SAD ostaju "posvećene partnerstvu sa Srbijom da diverzifikuje svoje izvore energije i uspostavi energetsku nezavisnost tako da to koristi Srbiji, a ne agresivnoj i destabilizujućoj spoljnoj sili".
Opširnije
Vučić: SAD uvode sankcije protiv NIS-a
Predsednik Srbije izjavio je da je putem "zvaničnog kanala" obavešten da će se to desiti od 1. januara.
14.12.2024
NIS planira prvu korporativnu obveznicu
Kako se navodi u podnesku Beogradskoj berzu, NIS će o emisiji raspravljati na Skupštini akcionara zakazanoj za 15. novembra.
21.10.2024
NIS u remont rafinerije ulaže 95 miliona evra
Remontom je planirana realizacija više od 10 investicionih projekata, kao i više projekata održavanja.
29.02.2024
Analitičar: Profit NIS-a u 2023. prepolovljen u odnosu na rekord
Profit NIS-a bi u poslednjem kvartalu mogao da padne na oko 12 milijardi dinara, pa bi tako celogodišnja neto dobit došla na oko 46 milijardi.
30.01.2024
Zašto je dizel toliko skup ako se 80 odsto proizvodi u Srbiji?
U Srbiji je u prvih 11 meseci prošle godine proizvedeno čak 82 odsto dizela, dok je 18 odsto činio dizel iz uvoza.
26.01.2024
Zvaničnici se slažu da bi moguće uvođenje američkih sankcija protiv NIS-a bilo izuzetno loše po Srbiju. Informaciju da bi do ovoga moglo da dođe izneo je u petak uveče predsednik Srbije Aleksandar Vučić, međutim, zvanični dokument o ovome još uvek nismo dobili.
Da je uvođenje težak i veliki problem za nas, kaže i ministar finansija Siniša Mali, a predsednik Srbije, koji se posle sastanka sa predstavnicima Bezbednosno-informativne agencije (BIA) obratio u nedelju uveče putem Instagrama, naveo je da će Srbija danas "pokrenuti razgovore i s Amerikancima i s Rusima i sa svima ostalima".
"Na sastanku sa BIA razmotrili smo ono što smo uspeli da dobijemo kao zvaničnu informaciju da će NIS-u biti uvedene sankcije od SAD i neki drugih zemalja i kako i na koji način da se ponašamo, kako da se ophodimo i obezbedimo sigurnost za građane Srbije", rekao je Vučić.
U slučaju sankcija nema nafte iz Janafa
NIS naftu koja nije domaćeg porekla doprema putem naftovoda Janaf. Iako je Hrvatska kompanija Jadranski naftovod sklopila početkom ove godine ugovor sa NIS-om o transportu 10.000.000 tona nafte, plus-minus deset odsto do 31. decembra 2026. godine, ukoliko dođe do sankcija, dotok nafte biće prekinut.
"Kada se uvedu sankcije zaustavlja se dotok sirove nafte iz Hrvatske. Dakle, to je jedini cevovod koji mi koristimo za dotok nafte. Zato smo i krenuli da gradimo ovaj do Mađarske da bismo diverzifikovali. Dakle, u tom trenutku postavlja se pitanje imate li nafte, imate li goriva, imate li, na kraju krajeva, i gas za gasne elektrane", rekao je Mali za TV Pink.
On je izjavio i da misli da je to deo velikog pritiska i da ipak možda s druge strane vidi i svetlo na kraju tunela, time što 20. januara dolazi nova američka administracija. Tada ćemo, kako kaže, videti da li će se možda neke stvari i promeniti.
Srbija planira izgradnju naftovoda prema Mađarskoj. Za izgradnju naftovoda Alđo-Pančevo izdvojila je oko 150 miliona evra, a u planu je i proširenje gasnih kapaciteta s Mađarskom. Naftovod Alđo-Pančevo biće dug više od 200 kilometara, a cilj izgradnje jeste da se Srbija poveže na naftovod "Družba", koji obezbeđuje snabdevanja sa polja u Sibiru, ali i iz Kazahstana. Tako bi naša zemlja i dalje dobijala jeftinu rusku naftu. Sporazum o naftovodu potpisan je u junu prošle godine, a izgradnja bi trebalo da traje između 12 i 24 meseca.
Može li Srbija da otkupi udeo u NIS-u
Analitičar Ipopema Securitiesa Vladan Pavlović rekao je u subotu za Bloomberg Adriju da postoji mogućnost da se ide na pregovore s Amerikancima i s Evropskom unijom, da se to pitanje ponovo odloži. Drugi scenario je da se s Rusijom pregovara, da ona smanji udeo ili da država kupi jedan deo da bi mogla da ima većinsko vlasništvo, ili da pak kupi sve.
"Treći scenario je nacionalizacija, ali pitanje je kako bi se Rusi ponašali u tom slučaju jer su oni dosta investirali u NIS. Još jedna opcija je da se u dogovoru s njima zameni vlasništvo, odnosno da se dovede neki novi kupac. To može da bude mađarski MOL, SOKAR iz Azerbejdžana, ili neka kineska naftna kompanija", objašnjava Pavlović.
On navodi i da, ukoliko država reši da kupi sve akcije, ona mora da ih plati gotovinom, ali na osnovu budžeta koji je sada projektovan za 2025. Srbija nema dovoljno novca za to. On nije želeo detaljnije da komentariše.
Vučić je, takođe, kada je u petak uveče prvi put spomenuo da SAD planiraju da uvedu sankcije NIS-u, spomenuo mogućnost da Srbija otkupi ruski udeo. Rekao je da Srbija ima novac i mogla bi da plati milijardu evra, ne bi morala da se zadužuje, ali bi je čekalo nešto gore, a to je deficit.
S druge strane, energetski stručnjak Aleksandar Kovačević kaže da ovo ne bi trebalo da bude veliki problem za Srbiju.
Na pitanje odakle ćemo dobijati naftu i gas ukoliko sankcije stupe na snagu, navodi da Srbija ima nekoliko mogućih izvora snabdevanja naftnim derivatima i prirodnim gasom i niz mogućih komercijalnih aranžmana.
"Stvarna diverzifikacija izvora snabdevanja svakako dobro dođe nezavisno od toga da li će neke dodatne sankcije biti uvedene ili ne. Cene derivata nafte u Srbiji su dovoljno visoke da omogućavaju nabavku derivata. Ima dovoljno komercijalnih učesnika na tržištu koji su sposobni da osiguraju snabdevenost ovog nivoa potrošnje. Ima više nego dovoljno načina i razloga de se smanji deo potrošnje derivata nafte koji nema ekonomsku svrhu. Potrebna je inovacija u poreskom sistemu, ali je problem znatno manji nego što izgleda", objašnjava Kovačević.
NIS prati situaciju
Mesta za paniku zasada nema, jer iz Naftne industrije Srbije navode da neometano posluju i da je snabdevenost lanca benzinskih stanica redovna. Oni su u subotu izjavili za agenciju Beta da rafinerija nafte Pančevo radi u normalnom režimu rada i na tržište isporučuje sve neophodne naftne derivate.
"Kompanija ostaje fokusirana na nastavak realizacije započetih investicija i na očuvanje stabilnosti na domaćem tržištu naftnih derivata. NIS nastavlja da prati aktuelnu situaciju i analizira sve moguće scenarije i potencijalne posledice po poslovanje kompanije i trenutno nema nikakvih pravnih ograničenja po aktivnosti firme i naših partnera", dodali su.