Profit Naftne industrije Srbije (NIS) bi u poslednjem kvartalu mogao bi da padne na oko 12 milijardi dinara, pa bi tako celogodišnja neto dobit došla na oko 46 milijardi (392,4 miliona evra), predviđa Vladan Pavlović iz Ipopema Securitiesa. To znači da bi profit kompanije ostao upola niži nego u rekordnoj 2022. godini, ali bi i dalje bio najviši od 2013. godine, i daleko iznad višegodišnjeg proseka.
"To je 50 odsto niže u odnosu na 2022. godinu, ali je to razumljivo i prihvatljivo imajući u vidu najznačajnije parametre na tržištu poput cena sirove nafte i znatno nižih rafinerijskih marži u industriji generalno", rekao je Pavlović u odgovorima na pitanja poslata mejlom.
Pavlović je u pogledu 2024. godine rekao da bi profitabilnost mogla da bude blizu nivoa iz 2023. godine, ali je verovatnije da ona bude nešto manja. Za poboljšanje u 2024. nema velikog prostora jer NIS i dalje ima blagi pad proizvodnje, a šanse da će rafinerijske marže skočiti nisu velike zbog potražnje koja više nije eksplozivna, kaže analitičar i dodaje da će cene nafte verovatno ostati od 70 do 80 dolara po barelu.
Opširnije
Malo verovatno da ostanemo bez iračke nafte, ali sukobi u Crvenom moru ipak izazov
Situacija na Crvenom moru ugrožava i isporuku gasa i nafte sa Bliskog istoka.
16.01.2024
NIS i JANAF sklopili ugovor o rekordnom transportu nafte do kraja 2026.
JANAF je sklopio ugovor sa NIS-om o transportu 10 miliona tona nafte.
03.01.2024
NIS za 2024. planira najveća ulaganja otkako je prodat Rusima
Naftna industrija Srbije (NIS) za narednu godinu planira kapitalna ulaganja vredna skoro 60 milijardi dinara.
21.12.2023
"U najboljem slučaju, očekujem isti rezultat kao i u prethodnoj godini, a najrealnije je da on bude niži, osim ako ne dođe do nekih novih globalnih poremećaja koji bi značajnije pogurali cenu nafte, mada bi u tom slučaju bili upitni neki drugi parametri zbog inflatornog okruženja", rekao je Pavlović.
Cena akcija NIS-a je u odnosu na isti period prošle godine sada za 17 dinara viša, i iznosi 814 dinara, iako je tokom godine iznosila i 857. Pavlović ne očekuje znatniji pad cene akcija u prva dva kvartala, a kao razlog navodi dividendnu.
"NIS će ipak i ove godine isplatiti relativno dobru dividendu (verovatno oko 60 dinara neto, što na ovim cenama daje 7,3 odsto neto dividendnog prinosa) pa ne očekujem da cena pada pre presečnog dana koji je obično u junu. Nakon toga, verovatno sledi korekcija, a gde će se zaustaviti zavisi od rezultata koji budu ostvarivani u naredna dva kvartala", zaključuje analitičar.
Slična opažanja u pogledu profita su analitičari Bloomberg Adrije izneli već nakon prvog kvartala prošle godine, a njihovi stavovi nisu se menjali ni sa svakim sledećim finansijskim izveštajem NIS-a, barem u pogledu osnovnih projekcija.
"Naša očekivanja za 2023. ostaju nepromenjena s obzirom na to da se i cena nafte kreće u projektovanom nivou, a ona je glavna determinanta ostvarenja rezultata naftnih kompanija. Prihodi od prodaje i profitabilnost očekujemo na nižem nivou u odnosu na 2022. godinu, ali svakako iznad višegodišnjeg proseka", rekli su tada analitičari.
Izveštaj aerodroma manje u žiži
Pored NIS-a, danas će o svom poslovanju izvestiti još jedna kompanija iz korpe indeksa najlikvidnijih akcija Belex15 - Aerodrom "Nikola Tesla" Beograd.
Kako kaže Pavlović, ovi rezultati i nisu od ključnog značaja zbog toga što poslovanje same vazdušne luke nisu ključni za poslovanje entiteta koji je listiran na berzi.
"Kada je u pitanju aerodrom, verovatno ćemo imati niži pozitivni rezultat, ali s obzirom na to da je na berzi kompanija koja samo prima koncesionu naknadu, a da su operacije izdvojene u DOO društvo, ne vidim nikakvu važnost tih podataka za investitore", rekao je Pavlović.
Ono što treba pratiti u slučaju ove teme je eventualna mogućnost raskidanja koncesije, s obzirom na to da postoji vid nezadovoljstva prema Vinciju, pa bi to možda moglo da utiče na cenu akcije, ali to je ipak samo teorijska pretpostavka u ovom trenutku, zaključuje analitičar.