Hrvatska kompanija Jadranski naftovod (JANAF) sklopila je ugovor sa Naftnom industrijom Srbije (NIS) o transportu 10 miliona tona nafte, plus-minus deset odsto, do 31. decembra 2026. godine, saopšteno je na sajtu JANAF-a.
"Sa velikim zadovoljstvom najavljujemo zaključivanje novog, rekordnog ugovora u pogledu ugovorenog obima transporta nafte, zahvaljujući čemu još jednom potvrđujemo značaj JANAF-a kao ključnog aktera u energetskom sektoru Hrvatske, kao i čitavog regiona", navedeno je u saopštenju Uprave JANAF-a, na čelu sa predsednikom Uprave Stjepanom Adanićem i članom Uprave Vladislavom Veselićem.
U saopštenju se ističe da i u 2024. godini JANAF nastavlja da garantuje sigurnost snabdevanja i nesmetan i neprekidan rad svim korisnicima tog naftovodno-skladišnog sistema. Dodaju i da je novi ugovor još jedan pokazatelj da je JANAF u energetici prepoznat kao strateški partner.
Opširnije
NIS za 2024. planira najveća ulaganja otkako je prodat Rusima
Naftna industrija Srbije (NIS) za narednu godinu planira kapitalna ulaganja vredna skoro 60 milijardi dinara.
21.12.2023
Studija: Rusija nije krivac za sporu zelenu tranziciju Srbije, nego ugalj
Dominacija Rusije u srpskom gasnom i naftnom sektoru nije kriva za spori razvoj zelene energetske tranzicije u Srbiji. Glavni krivac je zavisnost od uglja.
14.11.2023
NIS će teško ponoviti rekordnu godinu, kažu analitičari BBA
U pogledu 2023. godine, naši analitičari i dalje očekuju da NIS ostvari dobre rezultate, i dodaju da će druga polovina godine doneti još investicija.
05.05.2023
Naftovod ojačava privredne veze Vučića i Orbana
Na prvoj sednici Strateškog saveta za saradnju Srbije i Mađarske na Paliću, održanoj u utorak, potpisano je 12 bilateralnih sporazuma.
20.06.2023
'Izgradnja naftovoda nije neophodna, ali dobijamo novu rutu za naftu'
Starteška saradnja Srbije i Mađarske predviđa izgradnju novog naftovoda od Novog Sada do mađarske Alđe.
20.06.2023
Srpski investitor do ruske nafte preko Mađarske biće Transnafta
Javno preduzeće Transnafta biće srpski investitor novog naftovoda od Srbije do Mađarske.
09.02.2023
"Uvereni smo da je sklapanje ovakvog ugovora odličan početak još jedne izuzetno uspešne poslovne godine, na zadovoljstvo akcionara i svih zaposlenih u Jadranskom naftovodu, te garantuje sigurnost i isplativost poslovanja u narednom periodu", stoji u saopštenju.
Srbija uvozi naftu jedino preko JANAF-a
Srbija, preko NIS-a, sve količine nafte uvozi jedino preko JANAF-a. Najveći dobavljač nafte Srbiji je Irak. Naime, prema podacima Ministarstva rudarstva i energetike dostavljenim Bloomberg Adriji, u 2021. godini uvezena sirova nafta iz Iraka činila je 47 odsto, Rusije 16 odsto, Kazahstana 11 odsto i Norveške tri odsto.
Iz Ministarstva su ranije za naš medij naveli da je slična struktura uvoza nastavljen i tokom 2022. godine, s tim da je tokom pojedinih meseci zbog povoljnije cene došlo do povećanog uvoza ruske nafte.
Međutim, krajem decembra 2022. godine Srbija je ostala bez ruske nafte zbog odluke Evropske unije (EU) da uvede embargo na uvoz nafte iz Rusije preko mora. Ova mera EU odrazila se i na Srbiju, i NIS od tada ne može da uvozi rusku naftu preko JANAF-a.
Naftovod do Mađarske novi put do ruske nafte
Zbog toga je aktuelna vlast odlučila da izgradi naftovod do Mađarske kako bi se i Srbija priključila na ruski naftovod "Družba", a ugovor o izgradnji sa Mađarskom potpisan je sredinom 2023. Time je Srbija poručila da ne odustaje od jeftine ruske nafte, iako su pojedini energetski stručnjaci ukazivali da je povezivanje na "Družbu" neodrživo na duži rok.
Ranije je najavljeno da će Javno preduzeće Transnafta, zaduženo za transport nafte naftovodom koji se prostire od reke Dunav na granici sa Hrvatskom do Pančeva, biti srpski investitor novog naftovoda od Srbije do Mađarske.
Procenjena vrednost projekta izgradnje naftovoda Srbija - Mađarska za kapacitet od 5,5 miliona tona godišnje je 157 miliona evra za srpsku deonicu naftovoda. Planirano je da novi naftovod ide trasom Szazalombata-Alđe-Roske-Novi Sad, ukupne dužine 304 kilometra, sa potencijalnim produženjem do Soluna i Drača.
"Družba" je najduži naftovod na svetu dužine 4.000 kilometara koji od 1962. godine doprema naftu iz Rusije u Evropu. Sastavljen je od dva kraka, severnog i južnog. Račva se u Belorusiji tako da severni snabdeva naftom Poljsku i Nemačku, a južni, preko Ukrajine, Češku, Slovačku i Mađarsku.