Naftna industrija Srbije (NIS) za narednu godinu planira kapitalna ulaganja vredna skoro 60 milijardi dinara (oko 510 miliona evra), što bi, ako bi se ostvarilo, bio najveći iznos od 2012. godine, kada je kompanija prešla u ruke ruskog Gazproma.
"Osnovni prioritet NIS-a, po Biznis planu, jeste obezbeđivanje stabilnog poslovanja i realizacija ključnih projekata u veoma promenljivom makroekonomskom okruženju. U tom cilju fokusi NIS-a za narednu godinu biće stabilno snabdevanje tržišta tokom kapitalnog remonta Rafinerije nafte Pančevo, održavanje stabilnog nivoa proizvodnje nafte i gasa, pripremljenost za različite scenarije makro parametara i sprovođenje ambicioznog investicionog programa. Investicije će biti realizovane u svim biznis segmentima, uključujući i dalju sinergiju sa petrohemijskim sektorom, kao i nastavak digitalizacije na svim nivoima", piše u saopštenju NIS-a.
Opširnije
Osim NIS-a, Tehnogas i Metalac će vući Belex15 u 2024.
Prema podacima Beogradske berze, Belex15 je u 2023. porastao za 6,44 odsto, a do kraja novembra se najviše trgovalo akcijama NIS-a.
20.12.2023
Obveznice donele skok prometa, Belex15 blago napredovao
Promet je dostigao 4,24 miliona evra, a čak 3,91 milion je potrošen na kupovinu dužničkih hartija od vredosti.
27.11.2023
Profitabilnost NIS-a se oporavila nakon najgoreg kvartala od rane 2021.
NIS je u trećem kvartalu 2023. ostvario neto dobit od 18 milijardi dinara (154,4 miliona evra), što je devetostruko bolje od prethodnog kvartala.
30.10.2023
U oblasti istraživanja i proizvodnje nafte i gasa fokus u 2024. godini biće realizacija programa bušenja u Srbiji i očuvanje efikasnosti aktiviranja novih bušotina. Takođe, planirano je puštanje u rad dve male elektrane na poljima Banatsko Miloševo i Srpska Crnja sa ciljem monetizacije preostalih rezervi gasa, kažu iz kompanije.
U oblasti prerade sirove nafte i poluproizvoda predviđeno je sprovođenje kapitalnog remonta u Rafineriji nafte Pančevo. Takođe, u planu je rekonstrukcija industrijskog koloseka u Rafineriji, realizacija projekata u cilju povećanja operativne efikasnosti prerađivačkih postrojenja i sprovođenje dalje digitalizacije, dodaju.
Po pitanju izgradnje novih objekata i rekonstrukcije postojećih benzinskih stanica, iz NIS-a navode da je to u planu, ali u saopštenju se ne navodi o kojim brojevima se radi.
"Kada je reč o petrohemijskom sektoru, NIS će nastaviti sa modernizacijom postrojenja u Petrohemiji", dodaju iz NIS-a.
Treći kvartal uspešan, ali ne kao u 2022.
NIS je u trećem kvartalu bio profitabilniji nego u tromesečju pre njega, ali je izostanak jeftinije ruske nafte sprečio naftnu kompaniju da ponovi rekordne rezultate iz 2022.
NIS je tako u trećem kvartalu 2023. godine ostvario neto dobit od 18 milijardi dinara (154,4 miliona evra), što je devetostruko bolje od prethodnog kvartala i za oko 30 odsto manje od istog kvartala prethodne godine.
U prvih devet meseci, EBITDA je iznosila 56,5 milijardi dinara, što je za 46 odsto niže u odnosu na isti period rekordne 2022. godine. Ovaj pokazatelj je na kvartalnom nivou pao za 27 procenata i iznosio je 28,1 milijardi dinara.
S druge strane, ukupan obim proizvodnje nafte i gasa u izveštajnom periodu iznosi 868,1 hiljadu uslovnih tona, što je 1,3 odsto manje u poređenju sa prošlom godinom. Ukupno je prodato 2,995 miliona tona naftnih derivata, odnosno sedam odsto manje u poređenju sa prvih devet meseci prošle godine.
Ukupna zaduženost prema bankama smanjena je za četiri odsto, i iznosila je 548,1 milion evra. Prihodi od prodaje su na kvartalnom nivou opali za oko 17 odsto, a ako se posmatra prvih devet meseci za petinu. U toku kvartala, i cena nafte brent pala je za 14 procenata.