Investitori, šokirani stanjem na tržištu, hrle u američke državne obveznice, zabrinuti da bi trgovinski rat Donalda Trumpa mogao izazvati svetsku recesiju – ignorišući trenutno, barem delimično, rizik da bi isti kazneni carinski nameti mogli pokrenuti novi talas inflacije.
Nakon skoka na tržištu američkog vladinog duga koji je doveo do pada prinosa od dvogodišnjih obveznica na najniži nivo od 2022. godine, trgovci se pozicioniraju za dalja povećanja i računaju na veće šanse da će Federalne rezerve (Fed) najagresivnije smanjivati kamatne stope kako bi sprečile usporavanje privrede. Dok bi optimizam mogao biti opravdan na kratkoročni rok, Kathryn Kaminski iz AlphaSimplex Groupa smatra da investitori fokusirani na usporavanje rasta zanemaruju komentare predsednika Feda Jeromea Powella o inflacionom uticaju carina, na sopstvenu štetu.
"Tržište snažno reaguje na potencijal slabijeg rasta i uništavanje potražnje", rekla je Kaminski, glavni strateg i menadžer portfolija u AlphaSimplexu. "To bi moglo staviti Fed u tešku situaciju u kojoj bi verovatno smanjivali kamate zbog slabijeg rasta, ali inflacija bi ovaj proces mogla učiniti komplikovanim. Čini se da se tržište smiruje dok prihvata vesti o carinama kao veoma loše, i smatramo da je sada pravi trenutak da se ulaže u obveznice."
Opširnije

Trumpove carine guraju SAD u recesiju
Ako se naša prognoza stagflacije bude ostvarila, to će predstavljati dilemu za donosioce odluka u Fedu“, napisao je Feroli, glavni ekonomista JP Morgana.
05.04.2025

Startapovi počinju da očajavaju pošto je prošlo vreme jednoroga
Interesovanje investitora za startapove vredne milijardu dolara splašnjava i sada je hiljadu milijardi dolara zarobljeno u kompanijama pred kojima je sve manje šansi za uspeh.
01.04.2025

Trump kaže da bi trebalo da Fed snizi kamate jer se pritisak zbog carina pojačava
Trumpova objava dolazi u trenutku kada se njegova administracija priprema da predstavi novu seriju carina, koje je predsednik Federalnih rezerva Jerome Powell uvrstio u faktore koji utiču na prognoze.
20.03.2025

Stagflacija, termin koji se odnosi na usporavanje privrede uz visoke cene, mogla bi poremetiti tržište obveznica. Govoreći u petak, Powell je priznao da bi carine mogle otežati sprovođenje politike.
"Iako je vrlo verovatno da će carine izazvati bar privremeni rast inflacije, moguće je da bi efekti mogli biti i dugotrajniji", rekao je, ponovivši da centralna banka nije u žurbi da menja kamate.
Ipak, aktivnost u fjučers ugovorima na čija kretanja utiču sastanci Feda do 2026. godine pomerile su se od predviđanja da će Fed smanjiti kamate manje od tri puta do predviđanja da bi ih mogao smanjiti čak četiri puta do decembra ove godine. Drugi fjučers ugovori postavljeni prošle nedelje predviđaju da centralna banka možda neće brzo reagovati, što bi na kraju dovelo do većih smanjenja sledeće godine.
To je vrsta pozicioniranja koja pokazuje da su zvaničnici Feda u teškoj situaciji, jer se fokusiraju na kratkoročni inflacioni šok od carina koje se implementiraju. To je bio i stav glavnog ekonomista Morgana Stanleyja Michaela Gapena, koji je pomerio svoju prognozu za sledeće smanjenje kamatnih stopa sa juna na narednu godinu.
"Što duže Fed čeka sa smanjenjem kamata, to će morati da preduzme veće smanjenje kamatnih stopa u ukupnom iznosu", rekla je Priya Misra, menadžer portfolija u JP Morgan Asset Managementu.
Šta kaže Bloomberg Strategists...
"Dok priznaje da će carine verovatno biti veće nego što se očekivalo, čini se da se [Powell] više fokusira na potencijalni uticaj na inflaciju i inflaciona očekivanja nego na rast. Nije bilo nikakvog pominjanja finansijskih tržišta ili finansijskih uslova; nivo intervencije Feda izgleda da je još isuviše udaljen da bi se video."
- Cameron Crise, makrostrateg
Jasno je da investitori od srede traže sigurno utočište u obveznicama, kladeći se na moguću recesiju u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Prinosi od obveznica osetljivih na političke promene u jednom trenutku pali su za više od 0,4 odsto, nakon što je Trump objavio carine za američke trgovinske partnere.
To je dovelo do toga da se prinos od dvogodišnjih obveznica kretao blizu 3,5 odsto - što je najniži nivo od septembra 2022. godine. U međuvremenu, prinosi od obveznica ročnosti do 10 godina su nakratko pali ispod četiri odsto prvi put od oktobra. Prinosi na 10-godišnje obveznice su u Aziji u ponedeljak pali za čak 11 baznih poena na 3,88 odsto.
Bloomberg
"Nalazimo se u periodu ekstremne makroekonomske nesigurnosti", rekao je Daniel Ivascyn, glavni investicioni direktor u Pacific Investment Management Co. "Priroda ovog šoka je drugačija u odnosu na druge šokove u poslednjim decenijama, jer je inflacija povišena i verovatno će rasti." Izveštaj o rastu potrošačkih cena u SAD za mart biće objavljen u četvrtak. Očekuje se da godišnja vrednost inflacije ostane iznad cilja Feda od dva odsto, ali dosadašnje prognoze nisu uzimale u obzir snagu carina.
Na marginama, neki na tržištima raspravljaju da li bi strani investitori mogli čak da smanje kupovinu obveznica kao vid odmazde. Kina i Japan su najveći strani vlasnici američkog nacionalnog duga, pri čemu je Kina već smanjivala svoje zalihe američkih obveznica tri godine zaredom, dok su i japanske zalihe opale prema najnovijim podacima američke vlade.
Fedova dugoročna inflaciona očekivanja ostaju u granicama. Izvor: Bloomberg
Inflaciona očekivanja za dvogodišnje obveznice u SAD prošle nedelje su porasla na nove vrhunce od 2022. godine, a Fed pažljivo prati ove metrike kako bi mu pomogle u donošenju odluka o monetarnoj politici, jer smatraju da ona mogu uticati na stvarnu inflaciju. Powell je još 2019. godine otišao toliko daleko da je nazvao inflaciona očekivanja "najvažnijim pokretačem stvarne inflacije".
Obično se veća pažnja posvećuje inflacionim očekivanjima na duži rok jer se smatra da isključuju kratkoročne šumove. Petogodišnja inflacija prema projekcijama Feda, što je jedan od omiljenih tržišnih pokazatelja dugoročnih inflacionih očekivanja, iznosi oko 2,3 odsto - u poređenju sa vrhuncem ove godine od 2,47 odsto u januaru.
"Ovo je vrlo fluidna situacija i ishod nije uklesan u kamenu, a to stvara neverovatnu količinu volatilnosti za tržišta u budućnosti", rekao je Kevin Flanagan, šef strategije za fiksne prihode u Wisdom Treeu. "Da bi prinosi od obveznica nastavili da padaju, moramo videti da privreda počinje da slabi. Ali, s druge strane, šta će biti sa inflacijom?"