Možda ste zaboravili, ali Silicijumska dolina je nekada vrvela od inovativnih startapova pre nego što se tehnološki svet isključivo posvetio veštačkoj inteligenciji. U vreme kada su tehnološke kompanije bile na vrhuncu tokom pandemije kovida 2021. godine, više od 1.000 startapova podržanih rizičnim kapitalom dostiglo je vrednost veću od milijardu dolara. Među njima su bili proizvođač biljnih alternativa mesnim proizvodima Impossible Foods Inc, platforma za naručivanje usluga održavanja i čišćenja kuće Thumbtack i platforma za onlajn časove MasterClass. Potom su usledili ekonomski pritisci zbog porasta kamatnih stopa, pad broja inicijalnih javnih ponuda (IPO), i osećaj da su startapovi koji se ne bave AI prevaziđeni.
Problemi koji su se godinama nadvijali nad sektorom sada su postali bolna stvarnost. Vrednost 354 kompanije je u 2021. godini procenjena na milijardu dolara, što im je omogućilo da steknu status jednoroga (jednorozi - retke i izuzetno vredne kompanije koje su dostigle tržišnu vrednost od milijardu dolara, prim. prev.). Od toga samo šest kompanija je od tada izašlo na berzu putem IPO, kaže Ilya Strebulaev, profesor u Poslovnoj školi za postdiplomske studije Univerziteta Stenford.
Četiri su izašle na berzu kao SPAC (preduzeća za akviziciju sa posebnom namenom koja se osnivaju kako bi se sakupila sredstva putem IPO i na kraju preuzela neku postojeću firmu, prim. prev.). Deset kompanija je kupljeno za manje od milijardu dolara. Druge firme, poput kompanije za uzgoj biljaka u zatvorenom Bowery Farming i AI startapa za zdravstvene usluge Forward Health, propale su. Convoy, kompanija koja je imala platformu za teretni transport čija je vrednost procenjena na 3,8 milijardi dolara u 2022. godini, bankrotirala je naredne godine. Nju je za male pare kupio startap za inovacije u oblasti snabdevanja i logistike Flexport.
Opširnije

Zlatna groznica zahvatila je i Adria region
Kontinuirani rast vrednosti zlata u poslednjih nekoliko godina kulminirao je u martu ove godine, kada je cena plemenitog metala prvi put u istoriji premašila psihološku granicu od tri hiljade dolara po unci.
31.03.2025

Kada veštačka inteligencija postane saveznik života
Lekari, istraživači i inženjeri širom regiona udružuju snage s veštačkom inteligencijom (engl. artificial intelligence – AI) kako bi promenili način na koji vidimo, razumemo i lečimo bolesti.
27.03.2025

Da li je deglobalizacija uopšte moguća
Zaštita nacionalnih interesa je sada u modi. Plus: poučna priča o robotaksijima.
12.03.2025

Ako se Trumpova Amerika vrati, ko će biti gubitnici?
"Zlatno doba Amerike je pred nama", započeo je novi stari predsednik Trump svoje inauguraciono obraćanje 20. januara.
27.02.2025
Neki startapovi imaju utisak da gube tlo pod nogama, kaže Sam Angus, partner u advokatskoj firmi Fenwick & West. "Mogućnosti za prikupljanje sredstava su se promenile."
Dobro došli u eru zombi-jednoroga. Prema podacima kompanije CB Insights, koja prati trendove u sektoru rizičnog kapitala, rekordnih 1.200 jednoroga podržanih rizičnim kapitalom još nije izašlo na berzu ili nije preuzeto. Startapovi koji su prikupili velika sredstva moraju da preduzmu očajničke mere.
U naročito teškom položaju su startapovi u kasnijim fazama razvoja jer im je u načelu potrebno više para za poslovanje, dok su investitori koji bi mogli da ulože u kompanije vredne milijardu dolara i više postali probirljiviji. Pojedine kompanije moraju da pristanu na investicije pod nepovoljnim uslovima ili da budu prodate po nižoj ceni kako ne bi potpuno propale i kako na kraju od jednoroga ne bi ostao samo rog.
Startapovima je postajalo sve teže da privuku investicije počev od 2022. godine, kada su, između ostalog, Federalne rezerve (Fed) sedam puta podigle kamatne stope, inače niske tokom prethodne decenije. Zbog podizanja kamatnih stopa kompanije u svim privrednim granama počele su da smanjuju troškove i otpuštaju, a taj trend je dostigao vrhunac u prvom tromesečju 2023. godine, pokazuju podaci portala za statističke podatke Statista. Pojedine kompanije koje su se do tada fokusirale na rast, usredsredile su se na to da postanu profitabilne u bližoj budućnosti kako bi se manje oslanjale na rizični kapital.
Bloomberg Businessweek
Mnogi startapovi su upravo pokrenuti da bi ostvarili rast, dok je pitanje profitabilnosti u ranoj fazi stavljeno u drugi plan pod pretpostavkom da će ta preduzeća nastaviti da privlače sredstva kako im bude rasla vrednost. U mnogim slučajevima ta formula nije više delotvorna. Manje od 30 odsto jednoroga iz 2021. godine je prikupilo sredstva u protekle tri godine, pokazuju podaci kompanije Carta Inc. koja pruža podatke o kretanjima na tržištu. Od tog broja gotovo polovina je prošla kroz krug finansiranja po osnovu niže vrednosti kada investitori manje vrednuju kompanije nego pre.
Vrednost platforme Cameo, preko koje se mogu naručiti personalizovane video-poruke od poznatih ličnosti, nekada je bila procenjena na milijardu dolara. Ta kompanija je prošle godine prikupila novac na osnovu 90 odsto niže vrednosti, rekao je izvor upućen u to pitanje koji nije želeo da bude imenovan pošto je reč o poverljivim informacijama. Kompanija za tehnološka rešenja u oblasti finansija Ramp prikupila je značajan kapital u dva kruga finansiranja od početka 2022. godine po osnovu vrednosti koja je bila ispod osam milijardi dolara, na koliko je bila procenjena njena vrednost tri godine ranije.
U najboljem slučaju, startapovi mogu da kapital stečen u krugu finansiranja po osnovu niže vrednosti iskoriste za oporavak. Na primer, ServiceTitan Inc, softverska kompanija koja pruža tehnološka rešenja u oblasti građevinarstva i usluga popravki, prikupila je novac pod nepovoljnim finansijskim uslovima, odnosno sa nižom procenjenom vrednosti 2022. godine, da bi premašila tu vrednost kada je izašla na berzu 2024. godine. Tržišna kapitalizacija te kompanije sada iznosi 9,4 milijarde dolara, što je blizu najviše procenjene vrednosti od 9,5 milijardi koju je imala 2021. dok se još nije kotirala na berzi.
Međutim, otpuštanja i krugovi finansiranja po osnovu niže procenjene vrednosti mogu uvući kompanije u začarani krug. Startapovi u principu privlače investitore pričom o zamahu i potencijalu, što je teže postići kada ambiciju zamene fiskalnom disciplinom. Za zaposlene jedna od najvećih finansijskih prednosti rada u startapu jeste mogućnost sticanja vlasničkog udela; međutim, kada vrednost kompanije počne da pada, zaposleni kojima se ukaže druga prilika pre će otići nego ostati.
Startapovi preduzimaju različite korake kako bi se prilagodili okolnostima. Oni koji su u dobrom stanju mogu da novu rundu prikupljanja novca tretiraju kao nastavak prethodnog kruga finansiranja i tako zaobiđu neprijatnu činjenicu da im vrednost ne raste. S obzirom na okolnosti, takvi krugovi finansiranja sa nepromenjenom procenjenom vrednošću uglavnom se smatraju uspehom.
Bloomberg Businessweek
Drugi startapovi moraju da pristanu na uslove koji su nepovoljni ne samo zbog niže procene vrednosti kompanije. To može podrazumevati promenu vlasničke strukture, poput dogovora u okviru kojih se prethodni investitori uslovljavaju da nastave da ulažu ili gube svoj vlasnički udeo. Takvi dogovori mogu, sasvim razumljivo, biti nepopularni među onima koji su primorani da nastave da ulažu. Ryan Breslow, suosnivač startapa za onlajn plaćanja Bolt, prošle godine je pokušao da na taj način prikupi sredstva, ali je odustao zbog prigovora velikih akcionara.
Svakako je rizično ponovo ulagati u kompaniju čiji se izgledi za uspeh smanjuju. Digitalna apoteka Truepill preuzeta je kroz takav krug finansiranja, ali samo za trećinu svoje vrednosti iz 2021. godine, navodi PitchBookData, platforma za informacije o investicionim trendovima. Pojedini investitori vide u takvim dogovorima sa lošim uslovima znak da je vreme da odu. "Ako kompanija mora da prođe kroz to, znači da je ona već gotova", kaže Jeff Clavier, direktor i glavni partner u fondu rizičnog kapitala Uncork Capital.
Investicione kompanije dubokog džepa, uključujući firme privatnog kapitala, mogle bi da kupe neki od ovih startapova čiji je rast usporen.
Međutim, kompanije jednostavno "neće moći da postignu one procenjene vrednosti koje su im investitori davali 2021. godine", kaže Chelsea Stoner, glavna partnerka u Battery Ventures, kompaniji koja investira u startapove i preuzima ih.
Optimistima preostaje da se nadaju da će nešto izazvati novi talas entuzijazma u vezi sa tehnološkim kompanija ili da će administracija predsednika SAD Donalda Trumpa u kojoj nema Line Khan (američka pravnica i nekadašnja predsednica Federalne komisije za trgovinu, poznata po kritičkom stavu prema velikim tehnološkim kompanijama i zalaganju za reforme u oblasti antimonopolskih propisa, prim. prev.) podstaći aktivnosti na tržištima akvizicija i IPO.
Greg Martin, osnivač i izvršni direktor kompanije Archer Venture Capital, kaže da jednorozima ostaje jedino da se nadaju da će tržište ponovo poludeti, mada je to malo verovatno. Mnogi od ovih zombi-jednoroga će završiti na groblju osim ako se ne ponovi situacija sa nerealno visokim vrednostima kompanija koju bi izazvale vrlo niske kamatne stope kao u vreme pandemije, kaže on.