JPMorgan Chase & Co. predviđa da će američka ekonomija ove godine skliznuti u recesiju, uzimajući u obzir verovatni uticaj carina koje je ove nedelje najavila administracija predsednika Trumpa.
"Očekujemo da će realni BDP zbog carina opasti, a za celu godinu (od četvrtog kvartala do četvrtog kvartala) predviđamo pad od -0,3 procenta, što je značajan pad u odnosu na prethodnu prognozu od 1,3 procenta", saopštio je u petak glavni američki ekonomista banke Michael Feroli.
"Očekivano smanjenje ekonomske aktivnosti oslabiće zapošljavanje i s vremenom podići stopu nezaposlenosti na 5,3 procenta“, dodao je Feroli.
Opširnije

Da li su Trumpove carine uvod u recesiju u Americi
Trumpove carine na uvoz i rastući pesimizam potrošača povećavaju rizik od recesije, kažu analitičari.
04.04.2025

Najgori kvartal za Nasdaq 100 poslednjih godina posledica straha od AI balona
Proizvođač čipova Nvidia Corp. zabeležio je pad akcija od 28 odsto u odnosu na januar.
01.04.2025

Počela primena američkih carina od 10 odsto
Iako je osnovna carina već na snazi, više carine za neke zemlje — koje zamenjuju, a ne dodaju se na stopu od 10 odsto — trebale bi da stupe na snagu 9. aprila
pre 13 sati

Medved je iznenada zakoračio na tržište. Da li je sada pravi trenutak za kupovinu ili prodaju?
Indeksi S&P 500 i Nasdaq 100 ponovo duboko u minusu – u samo dva dana isparilo 5.000 biliona dolara tržišne vrednosti.
pre 15 sati
Predsednik Donald Trump je u sredu najavio obsežne carine protiv trgovinskih partnera SAD-a širom sveta, što je potopilo indeks S&P 500 na najniži nivo u poslednjih 11 meseci. U samo dva trgovinska dana nestalo je 5,4 hiljade milijardi dolara tržišne vrednosti.
Prognoza JPMorgana pratila je slične promene i kod drugih banaka, koje su nakon objave carina smanjile svoje prognoze za rast SAD-a. U četvrtak je Barclays najavio da će BDP u 2025. godini opasti, što je "u skladu sa recesijom".
U petak su ekonomisti banke City smanjili svoju prognozu rasta na svega 0,1 procenat, dok je UBS smanjio svoju na 0,4 procenata.
"Očekujemo da će američki uvoz iz ostatka sveta u narednim kvartalima opasti za više od 20 procenata, što bi udeo uvoza u odnosu na BDP vratio na nivoe pre 1986. godine", napisao je glavni američki ekonomista UBS-a, Jonathan Pingle.

Prognoza stagflacije
Feroli očekuje da će centralna banka (Fed) početi sa smanjenjem ključne kamatne stope u junu, a zatim nastaviti sa smanjivanjima na svakoj sednici do januara, čime bi ključna kamata pala sa 4,25–4,5 procenta na 2,75–3 procenta.
Smanjenja bi se desila uprkos očekivanom porastu osnovne inflacije sa 2,8 procenta na 4,4 procenta do kraja godine.
"Ako se naša prognoza stagflacije bude ostvarila, to će predstavljati dilemu za donosioce monetarne politike u Fed-u“, napisao je Feroli. "Verujemo, međutim, da će u slučaju značajnog pogoršanja tržišta rada prevladati zabrinutost zbog nezaposlenosti i sporijeg rasta plata, što bi dalo Fed-u više poverenja da ne dođe do spirale cena i plata".
Jerome Powell (Al Drago/Bloomberg)
U petak je predsednik Feda Jerome Powell izjavio da nema potrebe za žurbom u vezi sa merama u pogledu kamatnih stopa. Njegove izjave usledile su nakon objave martovskog izveštaja o zapošljavanju, koji je pokazao snažan rast zaposlenosti, ali i blagi porast nezaposlenosti na 4,2 procenta.
Prema podacima terminskih ugovora, investitori očekuju da će Fed do kraja godine sprovesti smanjenje kamatnih stopa ukupno za jedan procenat.