Prodaja akcija se intenzivirala. Obveznice su porasle, a cena nafte je pala na četvorogodišnji minimum, nakon što je predsednik američke centralne banke Jerome Powell nagovestio da će šteta od trgovinskog rata biti veća nego što se prvobitno očekivalo – s mogućim efektima poput viših inflacija i sporijeg ekonomskog rasta.
Uprkos ekonomskim rizicima koje nosi trgovinski rat predsednika Donalda Trumpa, uključujući kineske carinske protiv mere, Powell je ponovio oprezan pristup kamatnim stopama.
Indeks S&P 500 zabeležio je najveći dvodnevni pad od marta 2020. godine, s obzirom da je u petak paо za šest procenata, čime je tržište doslovno izgubilo više od 5.000 biliona dolara.
Indeks Nasdaq 100 ušao je u medveđe tržište. Prinos na 10-godišnje američke državne obveznice paо je za tri bazna poena, na 3,99. Dolar je ojačao za jedan procenat.
"Dešavanja na tržištu doslovno viču 'recesija'", rekao je Doug Ramsey, glavni investicioni direktor grupe Leuthold. "Tržišni događaji često su poslednji okidač koji zaista gura privredu u recesiju."
Poslednji izveštaj o zaposlenosti pokazao je otpornost, ali to je bilo pre nego što su na privredu počeli da utiču agresivni carinski potezi. Trump je oštro kritikovao Kinu zbog mera na njegov carinski plan i obećao da se njegova ekonomska politika "nikada neće promeniti".
Kasnije je predsednik rekao da je imao 'veoma produktivan razgovor' sa Vijetnamom, što je izazvalo rast akcija kompanija, koje imaju veliku proizvodnju u Vijetnamu, među kojima su Nike i Lululemon Athletica.
Akcije velikih tehnoloških kompanija doslovno su se strmoglavile – Nvidia i Tesla su izgubile više od 7 odsto.
Takođe, akcije kineskih kompanija, kao što su Alibaba Group Holding i Baidu, značajno su pale. Indeks velikih banaka paо je na najniži nivo od 7. avgusta.
Indeks volatilnosti VIX skočio je na najviši nivo od aprila 2020. godine.
Dilema: kupiti ili prodati?
Mnogi analitičari postali su izuzetno oprezni kada je reč o američkim akcijama, upozoravajući investitore da izbegavaju kupovinu zbog pretnje od recesije.
Michael Hartnett iz Bank of America savetuje prodaju rizičnih investicija dok Trump ne odustane od carina i ne fokusira se na poreske olakšice, povećanje energetske ponude, deregulaciju i agresivno povećanje gornje granice javnog duga. Mark Haefele iz UBS Global Wealth Management smanjio je svoju procenu za američke akcije na "neutralno".
Nouriel Roubini, direktor Roubini Macro Associates i poznati kritičar iz perioda finansijske krize 2008. godine, smatra da bi korekcija na tržištu mogla da se produbi pre nego što se raspoloženje među investitorima stabilizuje – kada Trump ublaži trgovinske napade.
"Čak i ako počnu pregovori u narednim nedeljama i dođe do smanjenja tenzija, mislim da će tržište još malo opasti, a zatim će dostići dno", rekao je Roubini na sastanku ekonomista i poslovnih lidera na jezeru Komo u Italiji.
Neki u padu vide priliku. Ed Yardeni iz kompanije Yardeni Research kaže da je sada pravi trenutak za kupovinu tokom padova. "Stvara se odlična prilika za kupovinu", rekao je u intervjuu za Bloomberg TV. "Tržište odlučno odbacuje ovu carinsku politiku."
Bloomberg
Investitor Bill Gross napisao je na mreži X da bi "naredna nedelja mogla doneti neke prilike." Dodao je da su američka finansijski tržišta "jako zadužena" i da se poluge smanjuju "bez obzira na vrednost".
"Još uvek čekamo da ovaj padajući nož zaduženosti dostigne dno," dodao je.
Najbrža rasprodaja američkih akcija od izbijanja pandemije smanjila je procene vrednosti akcija. Međutim, ako je recesija zbog trgovinskog rata neizbežna, tada definicija "povoljnog" postaje prilično relativna.
Istorijski gledano, odnos između cene i zarade (P/E) indeksa S&P 500 u krizama pre recesije prosečno opada na 15,6, pokazuju podaci koje je prikupio Sam Stovall iz istraživačke kompanije CFRA. Trenutno je, uprkos padovima, i dalje oko 22.
David Lebovitz iz JPMorgan Asset Management smatra da su akcije dostigle nivo na kojem ih vredi kupovati, jer smatra da SAD neće skliznuti u recesiju zbog carina.
Lebovitz, koji pomaže u vođenju investicionih strategija fonda vrednog 3,6 biliona dolara, čekao je da indeks S&P 500 padne ispod 5.100 poena – što se dogodilo u petak.
"Što su akcije jeftinije, to nas više zanimaju," rekao je. "Istorija pokazuje da smanjenje udelа akcija u portfoliju u godini bez recesije često nije dobra strategija s aspekta prinosa."
Wall Street i dalje teško razume Trumpovu viziju vraćanja proizvodnje u SAD – što bi bilo izuzetno skupo i trajalo bi godinama, ako ne i decenijama.
Bloomberg
SAD će ući u recesiju
JPMorgan Chase & Co. očekuje da će američka ekonomija ove godine ući u recesiju, uzimajući u obzir uticaj carina koje je ovog vikenda najavila Trumpova administracija.
"Očekujemo da će realni BDP opasti pod težinom carina. Za celu godinu očekujemo rast od -0,3 odsto (četvrti kvartal u odnosu na četvrti kvartal), što je pad za 1,3 odsto," napisao je u petak glavni američki ekonomista banke Michael Feroli u izveštaju klijentima.
Ekonomisti generalno očekuju da će carine povećati inflaciju i usporiti rast, što će naterati Fed da zadrži oprezan pristup. Međutim, diskusija o daljim kamatnim stopama ponovo je izbila nakon najave carina.
"Rizik za ekonomski rast veći je od rizika od više inflacije s obzirom na trenutnu američku carinsku politiku," kaže Anthony Saglimbene iz Ameriprise. "Zato smatramo da će Fed morati da deluje pre i smanji ključnu kamatnu stopu ako bude primetio pogoršanje na tržištu rada usled trenutnih fiskalnih politika."
Novčana tržišta su već ugradila skoro četiri smanjenja kamatnih stopa za četvrtinu procenta ove godine – više nego što je ranije predviđeno, tri.
"Iako investitori nadaju da će Fed priskočiti u pomoć, nije jasno kako bi neka od mogućih smanjenja kamata ove godine mogla da otkloni ekonomsku štetu koju će izazvati ove carine," izjavila je Emily Bowersock Hill iz Bowersock Capital Partners.