Međugodišnja inflacija je u aprilu ostala nepromenjena u odnosu na mart i iznosila je pet odsto. Hrana više nije nosilac inflacije, već gas i usluge.
Prehrambeni proizvodi su međugodišnje poskupeli 2,6 odsto. Najviše je poskupeo gas, i to za 19,4 odsto. Dok su frizerske usluge poskupele 15,8 odsto, paket aranžmani 15,2 odsto, a restorani i hoteli 9,9 odsto.
Potrošačke cene u aprilu 2024. godine, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su za pet odsto, dok su u poređenju sa decembrom 2023. godine u proseku povećane za 1,8 odsto.
Opširnije
Analitičar: Inflacija na cilj pada u sredu, a kamate u četvrtak
NBS danas nije smanjivala kamate, ali i da jeste, to ne bi bilo bez osnova.
10.05.2024
NBS očekivano bez promene kamatnih stopa, gledaće poteze ECB i Feda
Referentna kamatna stopa tako je ostala 6,5 odsto, a na nepromenjenim nivoima zadržane su i kamatne stope na depozitne (5,25 odsto) i kreditne olakšice (7,75 odsto).
10.05.2024
NBS danas neće menjati kamate, ali u junu hoće
Analitičari očekuju da će NBS slediti primer Evropske centralne banke (ECB) i da će krenuti sa smanjenjima kamata kada to počne da radi i ECB.
10.05.2024
Analitičari BBA: Fed danas ne smanjuje stope, inflacija još uvek problem
Snažno tržište rada nadjačava signale usporavanja rasta BDP-a i lične potrošnje u prvom kvartalu.
01.05.2024
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u aprilu, u odnosu na mart 2024. godine, u proseku su više za 0,7 odsto.
Rast cena hrane je u odnosu na prethodni mesec usporio i iznosio je 0,8 odsto, a najviše su poskupeli odeća i obuća, koja je poskupela za 2,1 odsto, transport, koji je poskupeo za 1,7 odsto, i restorani i hoteli za 1,1 odsto.
Pad cena zabeležen je u kategoriji komunikacije (-0,2 odsto) i stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva (-0,1 odsto).
Marina Petrov Savić, analitičarka Bloomberg Adrije, naglašava da iako je stopa znatno niža u odnosu na isti mesec prethodne godine, stopa inflacije od pet odsto je prilično visoka i iznad ciljane inflacije NBS, ali i iznad stopa koje imaju zemlje u Adria regionu.
"Visoka baza iz 2023. i dalje će ići u prilog usporavanju, dok domaća ekonomija koju odlikuju dobra tražnja i jaki potrošački fundamenti ide u prilog perzistentnosti inflacije", kaže Petrov Savić.
Realna trgovina u maloprodaji prema poslednjim, martovskim podacima, nastavila je da ubrzava i porasla je 8,6 odsto međugodišnje, podržana realnim rastom neto zarada koji je u februaru ubrzao na čak 10 odsto međugodišnje.
"Uprkos visokim kamatnim stopama, vidimo ponovni rast gotovinskih kredita koji su u prvom tromesečju 2024. uvećani za oko 50 odsto, što takođe ide u prilog rastućoj tražnji", smatra Petrov Savić.
Pritisci iz spoljnog okruženja su i dalje prisutni, ali manje nego u 2022. i 2023. godini. FAO globalni indeks cena hrane je u padu posmatrano međugodišnje (minus sedam u aprilu 2024. godine), dok je globalna cena nafte nešto viša (plus sedam odsto međugodišnje u aprilu 2024, brent) pod uticajem smanjenja ponude od strane OPEC-a i očekivanja o narednim koracima monetarne politike Feda.
"Očekujemo da stopa inflacije nastavi da usporava, ali znatno sporije nego što je do sada (stopa inflacije merena HICP indeksom je usporila sa 14,8 odsto u aprilu 2023. na pet odsto u aprilu 2024), pa u 2024. u proseku vidimo stopu od 4,6 odsto, a ulazak u koridor NBS u narednih nekoliko meseci", ukazuje Petrov Savić.
U februaru i martu 2024. registrovana je mesečna inflacija od 0,6 odsto i 0,3 odsto, te međugodišnja inflacija od 5,6 odsto i pet odsto. Tako je u martu 2024. nastavljeno smanjivanje međugodišnje inflacije koje je počelo u aprilu 2023. Povrh toga, u NBS i dalje očekuju povratak međugodišnje inflacije u granice cilja (3 odsto ±1,5 p. p.) u maju 2024.
U poslednjem broju MAT-a je navedeno da je mesečna inflacija smanjena u martu isključivo pod dejstvom privremenih faktora jer je njena nebazna komponenta smanjena u većoj meri nego njena bazna komponenta. Po doprinosu smanjenju mesečne inflacije u martu 2024, istaklo se manje poskupljenje goriva i maziva za putnička vozila u tom nego u prethodnom mesecu. Goriva i maziva za putnička vozila poskupela su za 3,8 odsto u februaru, a za 0,4 odsto u martu 2024.
"Srbija je i u februaru i u martu 2024. imala veću međugodišnju inflaciju od proseka Evropske unije, a manju međugodišnju inflaciju samo od jedne članice Unije – i to od Rumunije", zaključuju autori MAT-a
Svetska banka je u poslednjem izveštaju takođe konstatovala da se nastavlja smanjenje inflacije, ona usporava iz meseca u mesec, tako da se sredinom godine očekuje da se vrati u okvire koje cilja NBS, a do kraja godine će biti 3,7 odsto. Svetska banka ističe da je dobro što inflacija pada, ali je i dalje jedna od viših u regionu.
(Tekst je ažuriran izjavom Marine Petrov Savić, analitičarke BBA)