Na današnjoj sednici neće doći do promene referentne kamatne stope Federalnih rezervi Sjedinjenih Američkih Država. Snažno tržište rada i pomerena očekivanja analitičara o početku smanjivanja kamatnih stopa prema jeseni ove godine trenutno su jača od signala usporavanja rasta BDP-a i lične potrošnje u prvom kvartalu.
Inflacija u trećem mesecu iznosila je 3,5 odsto što je nešto više od drugog meseca kada je bila 3,2 odsto. Rast inflacije dolazi od nastavka rasta cene zakupnina kuća i stanova, a koji u američkoj inflacionoj korpi dobara čini čak 36 odsto potrošnje. Takođe, medicinske usluge i potrepštine kao i osiguranje automobila nastavili su da rastu, što je podiglo ukupnu stopu inflacije. Snažan rast cena i kupovine automobila sada se vidi na rastu cena automobilskih osiguranja, dok su s druge strane medicinske usluge vezane za dugoročne ugovore pa se tek sada vidi prelivanje na ukupnu stopu inflacije, pa ih možemo smatrati "lagging" indikatorima.
Što se tiče tržišta rada, beležimo pad potraživanja po osnovi nezaposlenosti prema poslednjem izvešataju pa je stopa nezaposlenosti 3,8 odsto. Možemo taj nivo nezaposlenosti smatrati prirodnim, s obzirom na to da je ukupan broj zaposlenih na istorijski visokim (rekordnim) nivoima. Broj radnika koji radi više poslova na nivou je pretpandemijskih godina, 5,2 odsto u ukupnoj zaposlenosti, što je nešto niže nego rekordnih 1990-ih.
Opširnije
Fedov najvažniji parametar za baznu inflaciju skočio u martu
Bazni indeks troškova lične potrošnje, koji ne uključuje hranu i energiju, porastao je za 0,3 odsto u odnosu na prethodni mesec.
26.04.2024
Nećkanja centralnih banaka oborila svetske obveznice na najniži nivo od novembra
Globalni indeks državnih obveznica pao je na najniži nivo od novembra, što pokazuje koliko su investitori trenutno pesimistični.
26.04.2024
Williams iz Feda kaže da nema žurbe sa smanjenjem kamatnih stopa
Predsednik njujorškog ogranka Feda John Williams poručio je da će ekonomski podaci odrediti tempo smanjenja kamata.
18.04.2024
Američki BDP usporio na 1,6 odsto, bazna inflacija ubrzala
Američka ekonomija je u prvom tromesečju 2024. rasla najsporije u poslednje dve godine.
25.04.2024
Kad pogledamo tržište obveznica, ono i dalje predviđa neki oblik recesije u SAD. Doduše, razlika u prinosima između dvogodišnje i desetogodišnje hartije suzio se i trenutno je negativnih 30 baznih bodova, što je najniže u zadnjih godinu dana, s obzirom na to da je prema ekonomskim podacima SAD daleko od recesije.
Očekujemo da Fed i dalje drži retoriku "data driven" odluka, ali i da jednim okom budno prati tržišta kapitala. Tržišta su značajno pomakla svoja očekivanja s obzirom na jačinu privrede, pa početak smanjenja vide tek u devetom mesecu ove godine. SAD se trenutno zadužuje na 10 godina po 4,7 posto, što je najviše još od 2007. godine i stvara ogroman pritisak na kamatne rashode budžeta koji iznose bilion američkih dolara.
Očekujemo da će inflacija imati oscilacija gore-dole, ali s tendencijom pada s obzirom na to da bi "lagging" segmenti inflacije trebalo da se postepeno umanje. U kombinaciji s laganim usporavanjem lične potrošnje i rasta BDP-a, mi smo nešto optimističniji u pogledu početka rezanja kamatnih stopa (sedmi mesec ove godine), ali i dalje smatramo da će odluke biti donošene na mesečnoj osnovi bez Fedovog najavljivanja smera početka rezanja kamatnih stopa, pa je moguće da se početak pomeri dalje prema jeseni.