Pad na tržištu američkih državnih obveznica doveo je do pada obveznica u svetu, a glavni razlog je otporna inflacija u SAD koja dovodi u sumnju mogućnost Federalnih rezervi da počnu da snižavaju kamatne stope kasnije ove godine.
Prinosi na američki dug su u četvrtak porasli na najviše nivoe u godini, a tržišta kažu da je jedino sigurno smanjenje kamata u SAD ono u decembru. Prinosi na obveznice u Japanu su se približili jedan odsto, na Novom Zelandu su dostigli pet odsto prvi put od novembra, dok su australijske obveznice takođe beležile pad vrednosti.
Globalni indeks državnih obveznica pao je na najniži nivo od novembra, što pokazuje koliko su investitori trenutno pesimistični.
Opširnije
Beg iz akcija je već počeo, a mogao bi i da potraje
Za berzu se često kaže da je ogledalo privrede, pa tako tržišta deonica na dobre makroekonomske pokazatelje po pravilu reaguju rastom.
22.04.2024
Williams iz Feda kaže da nema žurbe sa smanjenjem kamatnih stopa
Predsednik njujorškog ogranka Feda John Williams poručio je da će ekonomski podaci odrediti tempo smanjenja kamata.
18.04.2024
Jen na novom 34-godišnjem minimumu zbog odluke BOJ
Jen je oslabio nakon prvobitnog, varljivog odgovora na odluku Banke Japana (BOJ) da zadrži ključnu kamatnu stopu na nepromenjenom nivou.
26.04.2024
Američki BDP usporio na 1,6 odsto, bazna inflacija ubrzala
Američka ekonomija je u prvom tromesečju 2024. rasla najsporije u poslednje dve godine.
25.04.2024
Ova kretanja dolaze dok investitori analiziraju odluku Banke Japana (BOJ) da zadrži trenutne kamatne stope. Kasnije danas biće objavljen izveštaj o PCE indeksu inflacije u SAD koji ima potencijal da dodatno obori očekivanja za makar jedno smanjenje kamate u SAD ove godine.
"Kriva prinosa sada odražava mnogo makroekonomskih podataka", rekao je George Goncalves iz kompanije MUFG. Uoči inflacije u petak, nakon čega sledi najava mogućih emisija obveznica i sastanak Feda sledeće nedelje, solidna potražnja na aukcijama "pokazuje da je tržište efikasno i da još ne želi da previše plaća za američke državne obveznice", rekao je on.
Prinosi na 10-godišnje obveznice u SAD porasli su za devet baznih poena na 4,74 odsto u četvrtak pre nego što su se stabilizovali u petak. Taj potez se proširio na Aziju, gde su pale australijske, novozelandske i japanske obveznice.
Ekonomski podaci od četvrtka su naterali Wall Street da smanji očekivanja za smanjenje troškove zaduživanja u vodećoj svetskoj ekonomiji. Bruto domaći proizvod SAD je porastao za 1,6 odsto na godišnjem nivou u poslednjem kvartalu, dok je pažljivo posmatrana mera bazne inflacije (bazni PCE indeks) napredovala za 3,7 odsto (kvartalno), što je više nego što se očekivalo.
Kao rezultat toga, tržišta sada sa sigurnošću prvo smanjenje kamata vide samo u decembru. Dok su na početku godine očekivali šest smanjenja kamata za po 25 baznih poena, tržišta sada u 2024. godini predviđaju smanjenje od samo 33 bazna poena.
"Inflacija će završiti godinu između 2,5 i 3,5 odsto", rekla je Sinead Colton Grant iz BNY Mellona.
Prinosi na američke obveznice ostali su visoki tokom trgovanja u četvrtak, pošto investitore danas čeka više ekonomskih izveštaja. Očekuje se da indeks troškova lične potrošnje – omiljena mera inflacije Feda – pokaže da je godišnja stopa porasla na 2,6 odsto prošlog meseca, sa 2,5 odsto u februaru. To bi ukazivalo na to da je napredak ka Fedovom cilju od dva odsto nestao.
Američki centralni bankari će se zatim sastati sledeće nedelje i objaviti novu odluku o monetarnoj politici. Pažnja će verovatno biti usmerena na bilo kakve komentare predsednika Jeromea Powella o nedavnim podacima i implikacijama na buduće mere. U martu su zvaničnici Feda rekli da očekuju smanjenja kamata za tri četvrtine poena u 2024. Podaci o zapošljavanju krajem sledeće nedelje takođe će ponuditi više podataka o ekonomiji.
Za Colton Grant, najveća opasnost za investitore je da se fokusiraju na broj smanjenja kamatnih stopa ove godine i "izgube iz vida bitnu mogućnost da dodaju bolje sredstvo za diverzifikaciju u svoj portfolio, koje sada nosi viši prinos".
CT10:GOV
94,6875 USD
cena na otvaranju
94,46875
prethodna cena na zatvaranju
94,5078125
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
94,28 - 99,72
Uprkos tome, potražnja na ovonedeljnim aukcijama (gde su emitovane hartije vredne 180 milijardi dolara) bila je velika, što je znak da su investitori i dalje skloni da rast prinosa tretiraju kao priliku za kupovinu. Prinos na dvogodišnje državne obveznice porastao je na 5,02 odsto pre nego što su kupci stupili na scenu. Kupce su privukli i prinosi iznad 4,70 odsto na 10-godišnjim hartijama.
Uz veće prinose, SAD su bile u mogućnosti da prodaju sedmogodišnje hartije vredne 44 milijarde dolara (u skladu sa predviđanjima), čime je stavljena tačka na tri aukcije koje su ove nedelje preplavile tržište novim hartijama.
Sve u svemu, prodaju obveznica su kupci prihvatili bez mnogo buke. Aukcija dvogodišnjih obveznica naišla je na solidnu potražnju koja je oborila prinos, a slična situacija bila je i na aukciji petogodišnjih hartija.