Od prvog maja u Srbiji stupaju na snagu veće akcize na gorivo. Kako bi uskladila akcize sa godišnjim indeksom potrošačkih cena u 2023. godini, Vlada Srbije je odlučila da poveća akcize ne samo za gorivo već i za alkohol, cigarete, kafu i gas.
Nakon ove odluke, od prvog maja akciza za benzin biće viša za 5,70 dinara (sa PDV-om), akciza za dizel za 5,86 dinara (sa PDV-om), a akciza na tečni naftni gas (TNG) za 4,45 dinara (sa PDV-om).
Prethodno povećanje akciza na naftne derivate bilo je prvog oktobra 2023. kada su akcize uvećane za osam odsto. Ovim potezom Srbija je tada učvrstila neslavno prvo mesto u regionu po nametima na gorivo, s obzirom na to da je oko 50 odsto od ukupne maloprodajne cene goriva nakon tog povećanja odlazilo državi, o čemu je Bloomberg Adria pisala. Upravo su visoki državni nameti uzrok toga što je u Srbiji gorivo najskuplje u regionu, pa i šire.
Opširnije
Sve veće šanse da će nafta dostići 100 dolara po barelu
Kada je cena nafte pre nekoliko dana skočila iznad 90 dolara po barelu, vojne tenzije između Izraela i Irana bile su trenutni okidač.
08.04.2024
OPEC+ odlučio da nastavi sa politikom smanjenja snabdevanja
Grupa OPEC+ odlučila je da produži smanjenje snabdevanja naftom iz prvog kvartala i na drugi kvartal.
03.04.2024
Norveška i SAD postale glavni dobavljači gasa i nafte EU
Prošle godine u EU najviše gasa i nafte stiglo je iz Norveške i SAD, koje su zamenile nekadašnju rusku dominaciju na ovom tržištu.
05.04.2024
Da li se Srbiji isplatio ugovor sa Rusijom o gasu i vezivanje cene za naftnu formulu
Postavlja se pitanje da li se Srbiji za ove skoro dve godine od potpisivanja ugovora isplatio dogovor sa Rusijom i vezivanje cene gasa za naftnu formulu.
25.03.2024
Ako eskalira situacija sa Iranom, barel nafte dostiže 100 dolara
Nastavljaju se tenzije na Bliskom Istoku, gde su Hutiji ispalili rakete na komercijalni brod u vlasništvu SAD.
19.01.2024
Malo verovatno da ostanemo bez iračke nafte, ali sukobi u Crvenom moru ipak izazov
Situacija na Crvenom moru ugrožava i isporuku gasa i nafte sa Bliskog istoka.
16.01.2024
Zašto je dizel toliko skup ako se 80 odsto proizvodi u Srbiji?
U Srbiji je u prvih 11 meseci prošle godine proizvedeno čak 82 odsto dizela, dok je 18 odsto činio dizel iz uvoza.
26.01.2024
Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS) Tomislav Mićović objasnio je za naš medij da je povećanje akciza prvog oktobra prošle godine usledilo usvajanjem izmene i dopune Zakona o akcizama, dok je poslednje usklađivanje akciza sa rastom potrošačkih cena u prethodnoj godini bilo 15. februara 2021.
Naime, ovogodišnje povećanje akciza je bilo očekivano i Bloomberg Adria ga je i najavila početkom godine, a na osnovu izjave predsednika T-Group Holdinga Aleksandra Kovačevića. On je tada rekao da se promena akciza u Srbiji u poslednjih desetak godina uglavnom dešavala na godišnjem nivou i da bi to trebalo očekivati i u ovoj godini.
"Istorijski gledano od 2011. do 2023, promena akciza se dešavala na godišnjem nivou usled usklađivanja sa inflacijom, i osim naglog smanjenja tokom početka sukoba u Ukrajini zbog specijalnih državnih uredbi, generalne promene su bile na više. S tim u vezi, verovatno možemo očekivati promenu akciza i tokom 2024, ali ne i promenu Zakona o akcizama koji se retko menja", rekao je u januaru Kovačević za naš medij.
Kako će se veće akcize odraziti na cene goriva na pumpama
Veće akcize ne znače da će i cena goriva na pumpama biti veća. Cena goriva zavisi od više faktora, među kojima su cena nafte na svetskom tržištu, cena goriva na Mediteranu, ponude i tražnje.
Prema rečima generalnog sekretara UNKS-a, ono što je jedino izvesno jeste da će proizvođači i uvoznici derivata nafte od prvog maja biti u obavezi da prilikom stavljanja proizvoda na tržište obračunaju nove, uvećane iznose akciza.
"Da li će za iste te iznose biti povećana i veleprodajna cene prvih dana maja, pokazaće tržište. Pošto je prvi maj sreda, u skladu sa Pravilnikom o utvrđivanju prosečnih veleprodajnih cena, Ministarstvo energetike će prvog narednog petka, trećeg maja, u okviru procedure utvrđivanja maksimalnih cena goriva na benzinskim stanicama, utvrditi prosečne veleprodajne cene, uzimajući u obzir usklađene iznose akciza. Da li će se na kraju cena na benzinskim stanicama promeniti i koliko, zavisi i od uticaja ostalih parametara u formuli za izračunavanje cena. Mogući su svi scenariji", objasnio je Mićović za Bloomberg Adriju.
Da veće akcize ne znače nužno i rast cene goriva na pumpama, najbolje govori primer prethodnog povećanja akciza koje nije uticalo na cene goriva, a na šta je ukazao Mićović.
Akcize na benzin i dizel su prvog oktobra prošle godine povećane za nešto više od 5,50 dinara po litru sa PDV-om. Cene pre povećanja akciza, 29. septembra, iznosile su 214 dinara po litru za dizel i 191 dinar po litru za benzin.
Nedelju dana kasnije, odnosno nakon povećanja akciza, maksimalna cena dizela na pumpama ostala je ista, dok je za benzin čak bila za dva dinara jeftinija. I nakon toga cene goriva su nastavile da padaju, pre svega zbog pada cene nafte na svetskom tržištu i cena goriva na Mediteranu.
Bliski istok, Crveno more, OPEC+ mnogo veći izazovi za cenu goriva
Mnogo veći izazovi koji bi mogli da utiču na rast cene goriva na pumpama od povećanja akciza jesu geopolitički rizici. I to je Bloomberg Adria najavila početkom godine u analizi o tržištu nafte za 2024. Tada su energetski stručnjaci za naš medij rekli da će upravo geopolitička dešavanja, pre svega dalji razvoj događaja u Ukrajini i na Bliskom istoku, diktirati cene sirovina i tokom 2024.
U poslednjih nekoliko nedelja svedoci smo povećanja cena goriva na pumpama u Srbiji.
Na rast cene goriva uticalo je, između ostalog, poskupljenje nafte. Globalna referentna nafta brent je prošle nedelje premašila 90 dolara po barelu nakon geopolitičkih tenzija između Izraela i Irana. Naime, Iran je optužio Izrael za napad na iransku ambasadu u Siriji, tokom kojeg je poginuo visoki vojni komandant Irana. Teheran je nakon toga saopštio da će odgovoriti na taj izraelski napad.
Uvlačenje Irana u rat na Bliskom istoku moglo bi da podigne cenu nafte na više od 100 dolara po barelu. O tome je za Bloomberg Adriju govorio Adi Imširović, naftni trejder, energetski konsultant, ali i glavni istraživač Oxfordskog instituta za energetske studije. On je rekao da Iran proizvodi 3,5 miliona barela nafte dnevno i da bi se situacija i te kako iskomplikovala ukoliko bi Iran ušao u rat.
Na poskupljenje nafte, osim tenzija između Izraela i Irana, uticali su i drugi faktori. Pre svega, OPEC+ je produžilo odluku o smanjenju izvoza nafte za dva miliona barela dnevno i u drugom kvartalu, što će uticati na smanjenje ponude. Na rast cene nafte uticali su i ukrajinski udari na ruske rafinerije. Poslednje prognoze pokazuju i da se Kina, koja je najveći svetski uvoznik nafte, oporavlja i da su joj potrebne veće količine ove sirovine. Napadi pobunjeničke grupe Huti na brodove u Crvenom moru i dalje su nastavljene, što je prinudilo mnoge naftne tankere da koriste duži put ko Rta dobre nade umesto Sueckog kanala.
Za Srbiju su bitne i cene goriva na berzi Platts Mediterranean product cargo assessments, koja se po Pravilniku o obračunu prosečne veleprodajne cene naftnih derivata koristi za određivanje veleprodajne cene goriva u Srbiji.
Trenutna cena dizela na ovoj berzi je oko 835 dolara po toni, što je oko 90 dinara po litru. Cena dizela na Mediteranu je trenutno veća u odnosu na početak godine, kada je iznosila oko 750 dolara po toni. Maksimalna cena ove godine dostignuta je početkom februara. Dobra vest je što je cena od početka ovog meseca u blagom padu, što bi moglo da utiče na to da cena dizela na pumpama u Srbiji ovog petka ostane bar ista.
Država bi, ukoliko zatreba, ponovo mogla da uskoči sa smanjenjem akciza
Generalni sekretar UNKS-a rekao je za naš medij da država uvek ima opciju da smanji uticaj globalnih poremećaja na cenu goriva na benzinskim stanicama.
"Tokom 2022. i 2023. u više navrata je akciza bila smanjivana 5-10-15 ili 20 odsto, što je svakako doprinelo smanjenju cena goriva. Ne treba zaboraviti da je u tom periodu, takođe u nekoliko navrata, kroz primenu Uredbe o ograničavanju cena osnovnih motornih goriva, cena goriva bila smanjena direktno na račun naftnog sektora, zahtevom da se gorivo prodaje ispod cene nabavke", zaključio je Mićović.