Cene goriva u Srbiji padale su skoro svake nedelje od kraja oktobra pa sve do 19. januara, kada je prvi put posle više od dva meseca cena i dizela i benzina skočila za po dva dinara. Ovaj rast cena goriva u Srbiji dogodio se samo nedelju dana nakon što su Sjedinjene Američke Države (SAD) i Velika Britanija napale položaje pobunjeničke grupe Huti koja je u nedeljama pre toga izvršila niz raketnih napada na brodove koji plove Crvenim morem.
Od 19. januara do sada cena dizela u Srbiji porasla je za 11 dinara, a cena benzina za 10 dinara.
Tenzije na Crvenom moru utiču na rast cene nafte (sirovine od koje se proizvode dizel, benzin i ostali naftni derivati), ali taj rast nije drastičan. Rast cene nafte je ograničen zbog povećane ponude nafte iz zemalja koje nisu članice OPEC i smanjene potražnje za naftom zbog usporavanja svetske privrede.
Opširnije
Malo verovatno da ostanemo bez iračke nafte, ali sukobi u Crvenom moru ipak izazov
Situacija na Crvenom moru ugrožava i isporuku gasa i nafte sa Bliskog istoka.
16.01.2024
Ako eskalira situacija sa Iranom, barel nafte dostiže 100 dolara
Nastavljaju se tenzije na Bliskom Istoku, gde su Hutiji ispalili rakete na komercijalni brod u vlasništvu SAD.
19.01.2024
Preti li novi talas poskupljenja usled rata na Bliskom istoku?
Rat između Izraela i Hamasa koji je započet na teritoriji Izraela, ali je vrlo brzo prenet na Gazu, počinje da testira strpljenje globalnih aktera, ali i građana samog Izraela.
28.01.2024
Kako je rusko gorivo preko Libije i Albanije završilo u Evropi
U septembru 2022, Queen Majeda, natovaren brodskim dizel uljem vrednim više od dva miliona dolara, napustio je libijsku luku Bengazi i krenuo za Porto Romano u Albaniji.
10.02.2024
Male pumpe najveći gubitnici dvogodišnje regulacije cena goriva
Država još od februara 2022. ograničava cene goriva na pumpama kako bi zaštitila građane od visokih cena.
05.02.2024
Zašto je dizel toliko skup ako se 80 odsto proizvodi u Srbiji?
U Srbiji je u prvih 11 meseci prošle godine proizvedeno čak 82 odsto dizela, dok je 18 odsto činio dizel iz uvoza.
26.01.2024
Gorivo u Srbiji 2024: pritisak na cene dolazi iz dva izvora
Visoke cene goriva obeležile su i 2023. u Srbiji.
08.01.2024
Čijim dizelom je Evropa zamenila ruski?
Ruski dizel je do februara ove godine bio dominantan na evropskom tržištu.
04.12.2023
Na primer, cena globalne referentne nafte brent porasla je od početka godine dosad samo pet dolara po barelu.
Međutim, ono što je poraslo jesu transportni troškovi, jer brodovi koji prevoze naftu sa Bliskog istoka u Evropu izbegavaju da prolaze Crvenim morem i Sueckim kanalom zbog sve većeg broja napada. Zbog toga su prinuđeni da naftu u Evropu dovoze dužim putem, oko Rta dobre nade, obilazeći čitavu Afriku. Duži put znači i skuplje transportne troškove.
Osim poremećaja na Crvenom moru, na rast cene goriva u Evropi, naročito dizela, uticalo je i zaustavljanje rada pojedinih evropskih rafinerija zbog remonta (ove godine očekuje se i remont srpske rafinerije Pančevo). Podsetimo, tržište goriva u Evropi je bilo zategnuto i pre sukoba na Crvenom moru zbog obustavljanja uvoza ruske naftne i naftnih derivata. Rusija je Evropi bila ključni dobavljač nafte i dizela.
Kako piše Bloomberg, dizelova premija u odnosu na naftu skočila je na najviši nivo za ovo doba godine od najmanje 2012. Između ostalog, dizel za isporuku ovog meseca je mnogo skuplji nego kasnije tokom godine.
"Očekujemo pad zaliha dizela i gasa u severozapadnoj Evropi u naredna dva meseca", rekla je Emma Howsham, analitičarka Wood Mackenzie. Ona je navela prolećno održavanje rafinerija, oskudno snabdevanje iz ključnih izvoznih čvorišta, kao i uticaj poremećaja Crvenog mora i Sueckog kanala na tokove u Evropu.
Ukupne isporuke dizel goriva u Evropsku uniju i Veliku Britaniju u januaru bile su ispod nivoa iz prethodnog meseca i prethodne godine, prema podacima analitičke kompanije Vortexa. Ipak, burad iz Indije i Bliskog istoka i dalje stižu dužim putem preko Rta dobre nade. Drugi dobavljači, poput SAD i Turske, takođe nastavljaju da šalju pošiljke.
Sve ovo utiče i na cene goriva u Srbiji, te rast cene i dizela i benzina za po tri dinara u sredu, 14. februara, nije bio iznenađenje.
Podsetimo, prema Pravilniku o obračunu prosečne veleprodajne cene naftnih derivata iz 2023. godine, za određivanje cene dizela i benzina gledaju se cene na berzi Platts Mediterranean product cargo assessments.
Prema podacima sa Bloomberg Terminala, cena dizela na ovoj berzi samo u poslednjih desetak dana skočila je sa 823 dolara po toni (oko 90 dinara po litru) na 895 dolara po toni (oko 100 dinara po litru).
Sudeći prema rastu cena na Mediteranu, rast cene dizela i benzina u Srbiji može se očekivati i narednog petka, ali i u nedeljama pred nama.