Stellantis bi do kraja naredne godine trebalo u Kragujevcu da počne da proizvodi električne automobile, primljeno je nekoliko desetina novih radnika koji će raditi na robotima, a ozbiljna zapošljavanja se očekuju početkom 2024. godine.
Italijanski i francuski mediji su već objavili da će se u Srbiji proizvoditi električna "panda" na platformi "citroena C3". To u Srbiji i u samom Stellantisu niko nije spreman da potvrdi i kažu da novi model neće biti predstavljen sve dok ne siđe sa proizvodne trake, to jest u drugom delu naredne godine.
U kragujevačku fabriku je stigla oprema i angažovano je oko 500 radnika, koji su radili u Fijatu na proizvodnji starog modela 500 L, kaže Saša Đorđević, predsednik sindikata FCA.
Opširnije
Stellantis i CATL planiraju izgradnju fabrike baterija u Evropi
Stellantis i CATL planiraju da izgrade fabriku LPF baterija u Evropi.
21.11.2023
Stellantis hoće da pobedi rivale u segmentu EV uz pomoć Kine
Stellantis bi da bude deo kineske ofanzive u segmentu EV, a ne žrtva, rekao je izvršni direktor Carlos Tavares novinarima na konferenciji u četvrtak.
26.10.2023
Kinezi preko Slovaka grade fabriku baterija u Srbiji
Memorandum o razumevanju nije obavezujući, ali InoBat korak po korak grabi ka svom cilju
05.10.2023
Stellantisov profit nadmašio probleme u lancu snabdevanja i troškovima
Stellantis NV je u prvoj polovini godine ostvario zaradu koja je bila bolja od očekivane.
26.07.2023
Stellantis i Samsung najavili otvaranje nove fabrike baterija u SAD
Nova fabrika će omogućiti jačanje ponude električnih automobila.
24.07.2023
Zahuktava se u kragujevačkom Fiatu, na obuku sada ide i menadžment
U fabrici FCA Srbija u Kragujevcu pripreme za predstojeću proizvodnju električnih automobila traju već mesecima.
05.07.2023
Naglašava da električni automobil zahteva znatno manje radnika. U ovoj fabrici bi trebalo da radi oko 1.500 ljudi, što je skoro upola manje nego što je radilo na proizvodnji "fiata 500 L".
To jeste donekle očekivano jer je proces proizvodnje električnih automobila u većoj meri automatizovan, ali zahteva veća ulaganja.
Prema ugovoru koji su krajem aprila 2022. potpisale tadašnja ministarka privrede Anđelka Atanacković i Silvija Verneti, direktorka FCA Srbija, ova kompanija će uložiti 162 miliona evra u proizvodnju novog modela automobila. FCA je u većinskom vlasništvu Stellantisa sa oko 66 odsto udela, dok je manjinski partner Vlada Srbije.
Država će subvencionisati proizvodnju električnog automobila sa 48 miliona evra. S tim što korisnik subvencije treba najmanje 25 odsto da uloži u novi inovativni električni automobil od sopstvenog novca, koji ne sadrži bilo kakvu državnu podršku.
Prema tom ugovoru je predviđeno da državna pomoć bude isplaćena u dve tranše, 15,5 miliona evra 2023. godine i 32,54 miliona evra 2024. godine.
Ovaj dogovor je deo Stellantisove strategije Dare Forward prema kojoj će kompanija do 2030. proizvoditi najmanje 75 novih modela električnih vozila, od čega će 50 biti proizvedeno u Evropi. Namera im je da dostignu nultu emisiju štetnih gasova do 2038. godine.
Stellantis, prema pisanju Bloomberga, planira da kupi udeo u kineskom Zhejiang Leapmotor Technologies. Ta kupovina vredna 1,1 milijardu dolara pomoći će da ponudi pristupačnija EV i da stekne prednost nad konkurentima koji se pripremaju za nalet jeftinijih izvoza iz Kine.
Evropska unija je pokrenula istragu o subvencijama Kine za električne automobile kako bi odbila poplavu jeftinih automobila iz uvoza. Stellantis je ranije ovog meseca predstavio svoj "e-C3", najjeftinije električno vozilo proizvedeno u Evropi, sa početnom cenom od 23.300 evra (24.560 dolara), ključnim modelom u trenutku kada neke zemlje, posebno Francuska, menjaju svoje sisteme podsticaja kako bi subvencionisale lokalno proizvedene automobile.
Leapmotorova tehnologija i njegov bolji uvid u lanac snabdevanja za EV u Kini omogućiće Stellantisu da proizvodi jeftinija EV, ne oslanjajući se na ishod istrage EU, rekao je izvršni direktor grupe Stellantis Carlos Tavares.
Ova saradnja označava drugi posao u tri meseca između etabliranog auto-giganta i malo poznate kineske kompanije za električna vozila, nakon što je Volkswagen AG pristao da preuzme udeo vredan 700 miliona dolara u Xpengu. Serija sporazuma pokazuje koliko je Kina postala važna u globalnom prelasku na električna vozila.
Stellantis se ovde ne zaustavlja, kada je reč o investicijama. Zajednička kompanija Fijata i Peugeota i najveći kineski proizvođač baterija CATL planiraju da rade zajedno na povećavanu zaliha jeftinijih litijum-gvožđe-fosfatnih baterija za električna vozila u Evropi i produbljivanju svog partnerstva.
U okviru ovog partnerstva Stellantis i CATL planiraju da izgrade fabriku LPF baterija u Evropi, rekao je za medije Maxime Picat, potpredsednik Stellantisa i rukovodilac u sektoru nabavke i zaliha. Još uvek nije doneta odluka gde će biti evropska fabrika, dodao je on za Bloomberg.
Stellantis će, ako sve bude teklo po planu, moći da se snabdeva baterijama i u Srbiji. Slovački Inobat će investirati 2,3 milijarde evra u fabriku baterija u Ćupriji, a Vlada Srbije bi obezbedila podsticaje od 418 miliona evra podsticaja. I ovde će sarađivati sa Kinezima, jer je kineski proizvođač baterija Gotion High-Tech 1. septembra je postao vlasnik 25 odsto udela u InoBatu.
Stellantis NV je u prvoj polovini godine ostvario zaradu koja je bila bolja od očekivane, jer su se problemi u lancu snabdevanja ublažili, a mere smanjenja troškova pomogle da se poveća profit. Proizvođač Jeepovih SUV-ova i automobila brenda "peugeot" prijavio je prilagođenu maržu operativnog prihoda od 14,4 odsto, nadmašivši 12,2 procenta, koliko su predviđali analitičari. Korigovani operativni prihod za prvu polovinu 2023. dostigao je 14,1 milijardu evra (15,6 milijardi dolara).
Izvršni direktor Carlos Tavares rekao je da će proizvođač možda morati da dodatno prilagodi svoj industrijski otisak u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) - svom najvećem izvoru profita, ali i Evropi, kao posledicu skupog prelaska na električna vozila. Stellantis, koji ulaže 30 milijardi evra u električna vozila i softver, pod pritiskom je francuske i italijanske vlade da proizvodi jeftinije automobile na lokalnom nivou kako bi održao posao na tim tržištima.
Akcije Stellantisa kojima se trguje u Italiji ove godine su porasle za otprilike 27 odsto.
(Ažurirano kroz ceo tekst.)