U fabrici FCA (Fiat Chrysler Automobiles) Srbija u Kragujevcu pripreme za predstojeću proizvodnju električnih automobila traju već mesecima, a prema rečima predsednika Samostalnog sindikata te fabrike Saše Đorđevića, mnogo toga se uradilo i stvari teku prema dogovorenim planovima.
Na obuke (koje i dalje traju) donedavno su išli samo radnici, i to u Slovačku i Poljsku, a sada, kaže on, treninge dobija i menadžment firme. "Baš nedavno je jedna grupa tim lidera otišla u Poljsku."
Kako navodi za Bloomberg Adriju, u fabrici je instalirana velika količina opreme i uređene su značajne površine prostora. Ipak, detalji o tome kako trenutno izgleda unutrašnjost fabrike, pa i sam model koji se u njoj sklapati, zasad nisu javno dostupni.
Opširnije
Stellantisovi veliki rezovi trebalo bi da zaobiđu srpsku fabriku
Izvršni direktor Stellantisa Carlos Tavares rekao je da korporacija možda neće aktivirati dodatne fabrike za proizvodnju vozila.
09.01.2023
Stellantis će ove godine otpustiti 2.000 radnika u Italiji
Prelazak na električna vozila uzima danak.
27.02.2023
Stellantis razmatra proizvodnju sopstvene struje u evropskim fabrikama
Stellantis NV razmatra mere koje uključuju proizvodnju sopstvene struje u fabrikama u Evropi kako cene rastu, a vlade planiraju potencijalne mere za racionalizaciju električne energije.
17.09.2022
"Naravno, ima tu još dosta da se radi, ali rekao bih da su se sada i oni koji su bili neverne Tome u pogledu razvoja situacije ovde uverili u kom pravcu idemo", poručuje on, dodajući da održavaju redovne sastanke s poslodavcem i da se zasad ne nazire ništa što bi moglo da poremeti zacrtane planove, ukoliko svetska ekonomska i politička situacija - prvenstveno rat u Ukrajini - ne donese neke nove, nepredviđene probleme.
To znači da jesen 2024. ostaje rok za početak serijske proizvodnje električnog naslednika "fiata 500L" u Srbiji. Iako kaže da se i sam u početku pitao zašto se pripremni procesi ne odvijaju ažurnijim tempom, vrlo brzo je postalo jasno koliko je cela stvar kompleksna i koliko vremena zahteva.
Podsetimo, kragujevačka fabrika posluje kao deo automobilskog giganta Stellantis, nastalog spajanjem FCA i PSA Groupa (Peugeot Société Anonyme, ranije je poslovao pod imenom PSA Peugeot Citroën). Pre više od godinu, kompanije je sa Ministarstvom privrede potpisala ugovor o dodeli sredstava podsticaja, a tom prilikom rečeno je da je reč o investiciji vrednoj 190 miliona evra, te da će Srbija učestvovati sa 48 miliona.
Nije prošlo mnogo i u fokusu javnosti se našla budućnost zaposlenih u fabrici, jer se posle previranja, za oko 1.500 radnika izbor sveo na dve opcije: otkaz uz otpremninu ili odlazak u inostranstvo na obuku. Od nešto više od 2.000 radnika, većina je napustila poslove (nezvanične procene kažu da ih je preko 1.300), dok je deo prihvatio odlazak u inostrane fabrike. U Kragujevcu ih je, potvrđuje nam Đorđević, ostalo oko njih 500. Situacija bi trebalo da se popravi sa novom proizvodnjom, a očekuje se da će tada ukupno biti zaposleno oko 1.500 radnika.
Na pitanje kakva je reakcija kolega koji su otišli na obuke, naš sagovornik navodi da je bilo očekivano da će onim starijim nešto teže pasti privikavanje na novu tehnologiju, pa i okruženje i sporazumevanje uz pomoć prevodilaca. Međutim, ističe da većina to posmatra jednostavno kao nužni prelazni period koji treba da premoste kako bi se na kraju vratili u rodnu zemlju i ovde privređivali.
Napori Stellantisa u Kragujevcu deo su šire strategije kompanije u pogledu električnih vozila (EV). Kako je Bloomberg nedavno izvestio, počeli su da rade na uspostavljanju poslovne jedinice fokusirane na punjenje EV, dok se pripremaju za lansiranje novih, potpuno električnih modela u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) sledeće godine. Zbog strožih standarda u 14 saveznih država, već ograničavaju prodaju vozila na benzinski pogon.
U Evropi se takođe otvaraju prilike, budući da je prodaja automobila na kontinentu nastavila svoju uzlaznu putanju u maju, rastući 10. mesec zaredom, pri čemu je potražnja za električnim automobila nadmašila šire tržište.
Uprkos manjem padu ukupnog broja registrovanih novih vozila u Evropi u maju, gigant drži sigurno drugo mesto na lestvici vodećih kompanija po tom kriterijumu.
Konačno, najavljeno je da će Stellantis početkom 2024. početi da prodaje pristupačniji električni automobil, po ceni ispod 25.000 evra, ciljajući time kupce masovnog tržišta koji bi inače mogli da se okrenu jeftinijim vozilima iz Kine. Tako će Citroën napraviti gradski automobil "e-C3" u Slovačkoj kako bi se takmičio sa modelom "dacia spring", koja se sklapa u Kini i predstojećim "renaultom 5 EV". Kako je saopšteno, imaće domet vožnje od više od 300 kilometara sa jednim punjenjem.