Izvršni direktor Stellantisa Carlos Tavares poručio je da automobilski gigant možda neće aktivirati dodatne fabrike za proizvodnju vozila, usled pritisaka koje nameću visoka inflacija i troškovi elektrifikacije njihovih linija.
Pod ovom krovnom korporacijom - nastalom 2021, spajanjem FCA (Fiat Chrysler Automobiles) i PSA Groupa (Peugeot S.A.) - posluje i fabrika automobila u Kragujevcu, što potencijalno može dovesti u pitanje njenu budućnost. Stellantis je, podsetimo, prošle godine sa Srbijom potpisao ugovor o dodeli sredstava podsticaja za proizvodnju električnih automobila u Kragujevcu. U investiciji vrednoj 190 miliona evra, naša zemlja učestvuje sa 48 miliona. Serijska proizvodnja električnog automobila, naslednika "fiata 500L", koji se do sada ovde proizvodio, trebalo bi da počne u septembru 2024. godine, kaže predsednik Samostalnog sindikata Fiat automobili Srbija Saša Đorđević.
Međutim, svetska privredna kriza donosi pregršt neizvesnosti i prvi čovek Stellantisa nagovestio je da bi stvari mogle otići u lošem smeru.
Opširnije
Prihod Stellantisa skočio zbog jakih cena i sve više isporuka
Stellantis planira veliki skok u proizvodnji električnih automobila i nastavak dvocifrenog prinosa tokom tranzicije.
03.11.2022
Stellantis razmatra proizvodnju sopstvene struje u evropskim fabrikama
Stellantis NV razmatra mere koje uključuju proizvodnju sopstvene struje u fabrikama u Evropi kako cene rastu, a vlade planiraju potencijalne mere za racionalizaciju električne energije.
17.09.2022
Preko 1.000 radnika Stellantisa u Indijani stupilo u štrajk
Više od 1.000 članova sindikata u fabrici odlivaka Stellantis NV u Kokomu, Indijani, stupilo je u štrajk u subotu nakon što su pregovori propali.
11.09.2022
Video: Stellantis obara cenu električnih vozila za 40 odsto
Pročitajte intervju sa Tarom Patel, novinarkom Bloomberga koja je pisala o budućim planovima Stellantisa.
15.07.2022
Stellantis kupuje udeo u kompaniji za proizvodnju litijuma
Automobilski gigant uložiće 50 miliona evra u preuzimanje osam odsto udela u australijskom Vulcan Energy Resourcesu.
24.06.2022
SAD: Meksiko da preispita stanje u Stellantisovoj fabrici
Državni zvaničnici brinu da radnici fabrike automobila ne mogu da ostvare osnovna prava.
07.06.2022
"Ako ne optimizujemo našu strukturu troškova, ne možemo da apsorbujemo dodatne troškove elektrifikacije", što rizikuje da dovede do viših cena automobila i smanjenja tržišta, rekao je Tavares novinarima u Las Vegasu, u okviru skupa Consumer Electronics Show, preneo je Bloomberg. "Ako se tržište smanji, ne treba nam toliko fabrika. Moraće da se donesu neke nepopularne odluke."
U tom smislu, dodao je, korporacija nema drugog izbora nego da nastavi da smanjuje svoje troškove, kako bi ostala konkurentna i obezbedila da njihova električna vozila budu pristupačnija za srednju klasu.
U Srbiji zasad bez trzavica
Predsednik kragujevačkog sindikata navodi da nema indicija da će najavljeni rezovi pogoditi i planiranu proizvodnju u Srbiji.
"Opšta situacija jeste nestabilna i nema sumnje da će 2023. i verovatno još više 2024. biti krizne godine, ali kod nas se trenutno sve odvija očekivanim tokovima. U fabrici se instalira nova oprema, treba uskoro da stigne i još toga. Nadamo se da će sve ostati po dogovoru i da ćemo ove godine videti ozbiljnije pripreme u smislu ne samo opreme, već i zapošljavanja, obuke...", kaže Đorđević.
To, ističe naš sagovornik, ne znači da Tavaresove reči ne treba uzeti za ozbiljno - naprotiv. Međutim, ono u šta se uzdaju radnici u Kragujevcu jeste više puta iznet stav korporacije da proizvodnja u Srbiji za njih ima strateški značaj. "To se verovatno najviše ogleda u tome što su nam blizu fabrike u Slovačkoj, Italiji, Poljskoj i Turskoj. U tom smislu, Srbija može da doprinese saradnji između svih ovih fabrika i jeftinijem transportu", pojašnjava predsednik sindikata.
Proizvodnja u Slovačkoj možda bi mogla da posluži kao najbolji reper u pogledu toga kako će se stvari odvijati kod nas, jer se, kaže on, u toj zemlji dalje odmaklo u pogledu procesa elektrifikacije, te bi imalo smisla podrobnije pratiti tamošnji razvoj situacije.
Đorđević podseća i da je pred industrijom električnih automobila dug put da za svoje proizvode (po pravilu znatno skuplje u odnosu na vozila sa unutrašnjim sagorevanjem) pronađe šire tržište. "Stellantisova zamisao tu upravo i jeste da smanji troškove proizvodnje takvih automobila da bi oni bili prihvatljiviji široj populaciji. Ako u tome budu uspeli, to će biti jedna zdrava priča koja će imati odjek."
Iz Stellantisa i Vlade Srbije nisu odmah odgovorili na upit Bloomberg Adije o tome kako se najavljeno smanjenje troškova može odraziti na poslovanje fabrike u Kragujevcu. Komentare od predstavnika kompanije i vlasti o dešavanjima u fabrici naš portal nije dobio ni ranije prošle godine.
Zatvorena fabrika u Ilinoisu, još se pregovara s Kinezima
Korporacija je prošlog meseca saopštila da će fabrika za proizvodnju džipova u Belvidiru (Ilinois) od 28. februara biti zatvorena, što će dovesti do otpuštanja neodređenog broja radnika. Ipak, ukoliko potražnja za automobilima skoči, Stellantis bi mogao prilagoditi svoju odluku o toj fabrici, poručio je Tavares.
On, ipak, i dalje razmatra pitanje da li da potpuno zaustavi proizvodnju u Kini, najvećem svetskom tržištu automobila. Stellantis nastavlja pregovore sa svojim kineskim partnerom za automobile marki "peugeot" i "citroën", jer bi veća prisutnost (u smislu obimnije količine imovine) u toj državi predstavljala i veći rizik ukoliko geopolitičke tenzije sa zapadnim svetom eskaliraju. "Razgovori su teški, poštuju se i nisu završeni", poručio je Tavares u Las Vegasu.
Radnici iz Srbije uskoro idu i za Poljsku
Godina za nama bila je burna za kragujevački Fiat. Prebacivanje na proizvodnju električnih automobila, većinu radnika te fabrike stavilo je pred težak izbor: otkaz uz otpremnimu ili odlazak na rad u inostranstvo, u druge fabrike proizvođača.
Od nešto više od 2.000 radnika, oko 500 ih je zadržano u fabrici, većina je napustila poslove (nezvanične procene kažu da ih je preko 1.300), dok su ostali prihvatili odlazak u inostrane fabrike. Zasad je više grupa radnika poslato u Slovačku, a Đorđević navodi da bi uskoro trebalo da deo njih ode i na rad u Poljsku. Sa programom rada u inostranstvu nije bilo problema, dodaje.