Jedan od najvećih evropskih proizvođača automobila Stellantis, koji se obavezao da će postepeno ukinuti automobile sa unutrašnjim sagorevanjem, nedavno je saopštio da je industrija osuđena na propast ako električna vozila ne postanu jeftinija.
Zato proizvođač "fijata" i "pežoa" planira da u ovoj deceniji smanji troškove proizvodnje električnih vozila za 40 odsto i predstavi više od 75 potpuno električnih modela.
Novinarka Bloomberg Adria TV Slađana Adamović Ilić razgovarala je sa Tarom Patel, reporterkom Bloomberga iz Pariza koja se bavila ovom temom, a intervju prenosimo u celosti.
Slađana Adamović Ilić: Tara, dobro došla, hvala što govorite za Bloomberg Adriju. Vi ste istraživali ovu temu, vidimo da se eri automobila sa unutrašnjim sagorevanjem bliži kraj. Kako se Stellantis, jedan od najvećih evropskih proizvođača automobila, nosi sa tranzicijom na električna vozila?
Tara Patel: Hvala Vam na pozivu, zadovoljstvo mi je što razgovaram sa Vama. Potpuno je jasno da ono što se događa na lokalnom nivou, kada je reč o promenama fabrika, predstavlja odličnu ilustraciju za ono što Stellantis čini širom sveta. Stellantis je globalni proizvođač automobila koji trpi veliki globalni pritisak da napravi tranziciju barem u Evropskoj uniji, koja će morati da se ostvari u narednoj deceniji. To uključuje plan izdvajanja 30 milijardi evra za električnu tranziciju, dodatne softvere, transformaciju fabrika, obuku radnika, odnosno, za spremanje fabrika i lanca snabdevanja koji bi omogućio proizvodnju 75 novih modela do kraja ove decenije.
Slađana Adamović Ilić: Ovih dana cene električnih automobila vrtoglavo rastu. Da li Stellantis ima plan regulisanja ovakvog rasta cena?
Tara Patel: Rast cena automobila je nedavni fenomen koji je dodatno podstaknut inflacijom i svetom posle pandemije, ekonomskim bumom kao i činjenicom da postoje brojni problemi u lancima snabdevanja. Proizvođači čak ne mogu da nabave delove za automobile i postoji manjak novih automobila na tržištu. Ono što mogu da vam kažem je da je glavni izvršni direktor Stellantisa Carlos Tavares govorio nadležnima, kao i vladama, da je jedan od najvećih izazova sa kojima se suočava tranzicija na električna vozila, upravo njihova cena, da je reč o skupim vozilima koje potrošači ne mogu da priušte, a takođe Evropska unija i druge zemlje pritiskaju proizvođače automobila i oni želi da učine prodaju automobila na unutrašnje sagorevanje nelegalnim u okviru od 15 godina. Vidi se neusaglašenost između onoga što proizvođači tvrde da mogu da urade jer je to preskupo za proizvodnju i oni nastavljaju da zarađuju jer pokušavaju da prodaju automobile sve većem broju potrošača.
Slađana Adamović Ilić: Problemi u lancu snabdevanja znače da nema dovoljno sirovina koje bi podržale proizvodnju elettričnih automobila. Kakve su posledice toga?
Tara Patel: Tako je, nedavno je došlo do panike na tržištu sirovina, o rastu cena elemenata kao što su litijum ili kobalt za proizvodnju električnih baterija. Proizvođači automobila kao što je Stellantis prave planove za otvaranje velikih fabrika baterija. U Stellantisovom slučaju, to je pet fabrika u Severnoj Americi i Evropi, a glavni izvršni direktor tvrdi da je najveći izazov pronaći sirovine koje se koriste za pravljenje baterija. Kada se obraćao novinarima ovog meseca u fabrici automobila u Francuskoj, istakao je mogućnost investiranja u rudnike radi otklanjanja nesigurnosti, kada je reč o dobijanju metala radi pravljenja baterija, ali i kako bi se otklonile mogućnosti ponovnog porasta cena u narednim godinama. Još jedna zabrinjavajuća oblast koju je Carlos Tavares pomenuo ovog meseca je rastuća cena energije. Zbog toga je skuplja proizvodnja automobila sa unutrašnjim sagorevanjem, kao i električnih automobila, fabrike se teže vode i ne čini se da će u bliskoj budućnosti i u vremenu rata u Evropi doći do smanjenja cena energije.
Slađana Adamović Ilić: Pomenuli ste litijum, predlog koji Evropska komisija razmatra ovog meseca, stavio bi neke litijumske hemikalije u najvišu kategoriju reproduktivnih i razvojnih otrova. Kako bi to moglo da utiče na proizvodnju električnih automobila?
Tara Patel: Teško je reći da li će doći do ograničenja u korišćenju litijuma u narednim godinama, ali mislim da je sigurno reći da trenutna tranzicija na električna vozila predstavlja veliku tranziciju u korišćenju različitih sirovina, sa nafte, prirodnog gasa i fosilnih goriva na nove elemente kao što su litijum i kobalt. Sve implikacije na zdravlje i bezbednost koje mogu da se pojave, kao i buduće odluke Evropske komisije o litijumu, i sve što nas čeka u narednim godinama, predstavljaće dodatni izazov proizvođačima električnih automobila, kao i kad je reč o Stellantisu i tranziciji u Evropi, Severnoj Americi, ali i širom sveta.
Opširnije pogledajte u videu.