Automobilska kompanija Stellantis, koja uskoro treba da počne serijsku proizvodnju električne "fiat grande pande" u Kragujevcu, uskoro bi mogao da se suoči sa štrajkom radnika u Italiji i Sjedinjenim Američkim Državama, što bi možda moglo da poremeti planove u Srbiji. Problemi s radnom snagom isplivavaju na površinu uz preokrete na rukovodećim mestima u firmi i slabljenje Stellantisovih tržišnih pozicija u Evropi i SAD, dok konkurencija iz Kine jača i privlači kupce. Međutim, čini se da firma ovde igra na kartu "ako ne možeš da ih pobediš, pridruži im se", u nadi da će im saradnja sa kineskim partnerima pogurati prodaju.
U Italiji je sindikat upravo pozvao na jednodnevni štrajk u petak u znak protesta protiv smanjenja proizvodnje. Letos se, između ostalog, pokazalo da činjenica da je proizvodnja automobila jeftinija u Srbiji nego u Italiji nije lako pala italijanskom ministru za preduzetništvo Adolfu Ursu.
Kako je Bloomberg izvestio u julu, Urso je bio zabrinut za očuvanje radnih mesta nakon što je Stellantisova lokalna proizvodnja automobila u Italiji pala za 36 odsto u prvoj polovini ove godine. U fabrici u Torinu, koja sklapa električni "fiat 500", proizvodnja je pala za 63 odsto u prvih šest meseci i privremeno je zaustavljena. "Mi nećemo skrštenih ruku sedeti dok gledamo kako se pogon u Torinu pretvara u muzej", poručio je Urso.
Opširnije
Počela prodaja 'fiat grande pande' u jeku previranja u Stellantisu
Automobilska kompanija Stellantis počela je da prima porudžbine za električnu "fiat grande pandu" u Francuskoj i Holandiji.
14.10.2024
Citroën o potražnji za EV: Možda se približavamo prelomnoj tački
Sajam automobila u Parizu će obeležiti nadmetanje evropskih i kineskih proizvođača, a bitka se vodi oko cena električnih vozila.
14.10.2024
Koliko automobilske kompanije zarađuju po vozilu?
Teško je naći automobilsku kompaniju koja trenutno nema problema.
15.10.2024
Stellantis smanjio prognozu profitne marže, usporavanje najveće u SAD
Stellantis NV smanjio svoju prognozu profitne marže za ovu godinu.
30.09.2024
Takođe, američki sindikat radnika u automobilskoj industriji United Auto Workers (UAW) preti štrajkovima u nekoliko fabrika, navodeći da Stellantis ne ispunjava obaveze da proizvodi vozila, prenela je Beta. Goruća stvar je obećanje kompanije u ugovoru UAW-a da će ponovo otvoriti fabriku u Belvidereu (Ilinois) i da će izgraditi skladište delova i novu fabriku baterija za električna vozila (EV) u tom gradu. U pismu priloženom uz taj ugovor, Stellantis se usaglasio da izgradi nove gasne i električne kamione srednje veličine u Belvidereu počevši od 2027.
Predsednik UAW-a Shawn Fain tvrdi da Stellantis želi da odloži ponovno otvaranje fabrike do isteka ugovora 2028. godine, kada više neće imati zakonsku obavezu da je ponovo otvori. Takođe je uznemiren zbog najava da Stellantis planira da preseli proizvodnju SUV-a "dodge durango" iz Detroita u Kanadu.
Kompanija je demantovala da planira da preseli proizvodnju SUV i kaže da je plan za Belvidere odložen zbog tržišnih uslova, a ne otkazan i da to piše i u pismu uz ugovor. Više lokalnih sindikalnih kancelarija podnelo je pritužbe zbog promena, a Stellantis je podneo tužbu tražeći novčanu odštetu ako sindikat stupi u štrajk.
EU vodi politiku protiv Kine, a privrednici pružaju ruku prijateljstva
Situacija nije loša samo za Stellantis, daleko od toga. Pad evropske automobilske industrije najizraženiji je u Nemačkoj, gde se Volkswagen takođe našao u vrtlogu pada prodaje, sukoba interesa u Nemačkoj i kineske konkurencije.
"Raspoloženje oko EV trenutno nije sjajno - nema dovoljno infrastrukture za punjenje, postoji volatilnost cena, ali hajde da vidimo", rekao je izvršni direktor Renaulta Luca de Meo na aktuelnom sajmu automobila u Parizu. "Zaista se trudimo najbolje što umemo."
Izložba otvorena u ponedeljak upravo je istakla pomenuto rivalstvo zapadnih i kineskih proizvođača EV, a De Meo je ocenio da dve strane moraju da pronađu nove načine da se takmiče i rade zajedno. "Bez dobre saradnje sa Kinezima, mislim da će biti teže povećati elektrifikaciju u Evropi", kazao je on za Bloomberg TV, navodeći njihovu snažnu ulogu u obezbeđivanju sirovina i baterija.
Stellantis - gigant nastao spajanjem italijansko-američkog Fiat Chrysler Automobilesa i francuskog PSA Groupa - uspeo je da sklopi jedno takvo partnerstvo. Udružio se sa kineskim startapom koji proizvodi automobile Leapmotor, kako bi smanjio troškove, a nekoliko njihovih vozila izloženo je ovih dana u Parizu. Oni uključuju "leapmotor B10", kompaktni SUV namenjen mlađim vozačima za koji se očekuje da će koštati manje od 30.000 evra. Prijem na sajmu mogao bi da odredi sledeće korake za Stellantisovo nastojanje da proizvodi vozila brenda Leapmotor u fabrici u Poljskoj.
"Mi kontrolišemo sav njihov izvoz van Kine", rekao je izvršni direktor Stellantisa Carlos Tavares za Leapmotor u intervjuu za Bloomberg TV.
Proizvođač Peugeota može imati koristi od inženjerske brzine Leapmotora i njegove pristupačne tehnologije, rekao je Tavares, dodajući da Stellantis s druge strane može pomoći kineskoj kompaniji da zaobiđe evropske tarife svojom proizvodnom mrežom u regionu. "Ovo je konkurentska prednost Stellantisa."
"Dok se ostali konvencionalni proizvođači u određenoj meri povlače sa EV tržišta, Stellantis traži saveznike i kuje strategije za snabdevanje zarad osvajanja EV segmenta i očuvanja profitabilnosti, s obzirom na to da dizanje cena i kresanje troškova ne može da ide unedogled", napomenuo je analitičar Bloomberg Adrije Ilija Nešić.
On je ocenio da su saradnje sa kineskim proizvođačima u skorije vreme iznikle kao potencijalno najefikasniji modus operandi za evropsku auto-industriju.
"Strateška saradnja sa kineskim Leapmotorom se pokazuje kao prilika za unapređenje kineskog modela proizvodnje i mirodobne raspodele tržišta. Konsolidacija i saradnja je u auto-industriji učestala i poželjna, ali je mač sa dve oštrice. Saradnja deluje kao Stellantisov ustupak Leapmotoru zarad učenja njihovog modela i pomirenog deljenja tržišnog udela. Takođe, Stellantis ima istoriju kineske saradnje koja počinje još osamdesetih. Ranije kineske saradnje nisu urodile plodom, kako kinesko tržište nije pokazalo interesovanje za evropska vozila, te sada saradnja ide obrnutim tokom", podsetio je Nešić.
Na regionalnom planu ova transakcija je dosta značajna, naglasio je. "Uz Fiatov električni automobil koji će se proizvoditi u Kragujevcu, proizvodiće se i kineski električni automobili T03 i C10, koji su direktni konkurenti 'fiatu 500' i 'citroenu C3', respektivno."
Podsetimo, Evropska unija (EU) ovog meseca je odlučila da poveća tarife na kineska električna vozila do čak 45 odsto. EU optužuje Kinu da subvencijama "iskrivljuje" tržišnu konkurenciju i kineskim firmama omogućava sumnjivu cenovnu prednost na evropskom tržištu.
Citroën, kao jedan od brendova koji posluju u okviru Stellantisa, koristi sajam u Parizu da prikaže svoja relativno pristupačna EV. Tu je, između ostalog, gradski automobil "citroën e-C3" od 23.300 evra, koji je sredinom septembra počeo da se isporučuje, posle meseci kašnjenja zbog problema sa softverom. Verzija koja košta 19.999 evra biće objavljena u prvoj polovini sledeće godine, rekao je izvršni direktor Thierry Koskas.
Električni modeli su esencijalni za Stellantis, koji prolazi kroz težak period, a pritisak na Tavaresa raste posle lošeg učinka kompanije u SAD i nedavnog smanjenja očekivanja po pitanju profita. Prošle nedelje gigant je saopštio da finansijska direktorka Natalie Knight napušta kompaniju, što je bio najnoviji u nizu preokreta u njihovom rukovodstvu.
Iza prodora kineskih marki električnih automobila u Evropi leži muka evropskih proizvođača sa softverima, visokim troškovima rada i skupim komponentama, pri čemu regulative primoravaju industriju da se okrene zelenoj energiji. Stellantisu ne pomažu ni smanjenja državnih subvencija za EV, dok istovremeno pokušava da proda što više jedinica kako bi postigao cilj smanjenja emisije gasova staklene bašte za 55 odsto do 2030.
Kompanija je nedavno počela da prima porudžbine za električnu "fiat grande pandu" upravo u Francuskoj i Holandiji - zemljama u kojima postoje podsticaji za kupovinu.
InoBat u Srbiji - potencijal za produbljivanje saradnje s Kinom
Za kineski kapital, EV i Stellantis jedna od tački preseka mogla bi biti i Srbija, koja se skoro pridružila Globalnoj alijansi za baterije.
Prošle godine najavljeno je da će slovački InoBat u našoj zemlji graditi gigafabriku za proizvodnju i reciklažu baterija za električne automobile u koju bi trebalo da uloži 2,3 milijarde evra. Predloženo je da fabrika bude u Ćupriji, što nije slučajno, budući da će u neposrednoj blizini, u Kragujevcu, Stellantis početi da proizvodi električne automobile.
Inače, kineski proizvođač baterija Gotion High-Tech pre oko godinu dana je postao vlasnik 25 odsto udela u InoBatu. Ovo je prvo privatno preduzeće u industriji električnih baterija koje je ušlo na tržište kapitala u Kini i uvršteno je na Shenzhen Stock Exchange u maju 2015. Kompanija je specijalizovana za razvoj i proizvodnju baterija za napajanje električnih vozila energijom, primenu za skladištenje energije, opremu za prenos i distribuciju energije...
Vlada Srbije namerava da za gigafabriku izdvoji 418 miliona evra podsticaja, što je naveći iznos državne podrške ako se ne računa Fiat, kome je država, prema računici ekonomista, dala oko milijardu evra kroz razne podsticaje. Treba, ipak, uzeti u obzir da država sa Fiatom, odnosno Stellantisom, ima zajedničku kompaniju za prozvodnju automobila, što donekle može da opravda tolika ulaganja.
Sem toga, zanimljivo je da Stellantis i kineski Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. (CATL) planiraju da rade zajedno na povećavanu zaliha jeftinijih litijum-gvožđe-fosfatnih baterija za električna vozila u Evropi, ali lokacija buduće zajedničke fabrike nije precizirana.
Situacija u SAD
Tavares je rekao da konzorcijum proizvođača automobila popravlja prodaju u SAD, pošto im ove godine nije uspeo prvobitno zamišljen marketinški plan. Sam izvršni direktor planira da se povuče iz firme kada mu istekne ugovor 2026. Upravni odbor je prošlog meseca potvrdio da je u potrazi za njegovim naslednikom.
Prodaja je padala veći deo godine u SAD, što je dugo bilo glavno tržište kompanije. U drugom kvartalu, kompanija je smislila novi marketinški plan sa podsticajima da se suprotstavi visokim cenama. Ali to nije privuklo dovoljno kupaca. Prodaja je opala za 20 odsto, a za više od 17 odsto u prvih devet meseci ove godine. Ostatak automobilske industrije zabeležio je rast prodaje od jedan od januara do septembra, piše Beta.
U junu je inventar američkih dilera Stellantisa porastao na nešto više od 430.000 neprodatih vozila.
Ali Tavares je rekao da je taj broj opao za 52.000 poslednjih meseci, a kompanija pokušava da do Božića opadne na manje od 350.000 za "novi početak" u novoj godini. On očekuje da će novi rukovodeći tim proizvesti veći profit i bolje zadovoljstvo kupaca.
Rekao je da se kompanija nalazi u "darvinovskom periodu" i da ništa nije isključeno, uključujući zatvaranje fabrika ili gašenje brendova. "Kada se borite za opstanak, morate uzeti u obzir da je sve u igri", rekao je on.
Borbe za tržište u Evropi i SAD smanjile su neto profit u prvom polugodištu za 48 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine. To je navelo "Stellantis" da smanji finansijske prognoze za čitavu godinu. Sada očekuje da će godinu završiti sa negativnim novčanim tokom od pet do 10 milijardi evra, umesto pozitivno.
Direktor analitičke firme Edmunds Ivan Drury kazao je da Stellantisu godinama nedostaju pristupačni modeli koje mnogi kupci u SAD žele. "Ljude gledaju na praktičnost i žele samo osnovne stvari", rekao je on, a "Stellantis nema ništa takvo" već samo skupe modele "natovarene" dodatnom opremom.
Posledica je da nova vozila "Stellantis" stoje kod dilera po 100 dana pre prodaje, što je dvostruko više od industrijskog proseka, rekao je Drury.
Veliki deo modela Stellantisa je zastareo, s nekoliko nedavnih ažuriranja, uključujući njegov najprodavaniji, pikap "ram" koji je ove godine dobio samo skromno osveženje, rekao je analitičar mobilnosti za Guidehouse Insights Sam Abuelsamid. "Nemaju prave proizvode u pravim segmentima", naveo je on. "Stiže gomila stvari, ali još nije tu", dodao je.
Kompanija ima malo pristupačnih vozila. Na primer, mali SUV "jeep compass" ima jednu verziju čija cena počinje od 26.000 dolara bez troškova isporuke, a cena većine verzija je veća od 30.000 dolara. Abuelsamid podseća da firma ima planove za novi mali električni džip koji bi koštao oko 25.000 dolara.
Drury ne vidi brz izlaz iz situacije jer mogu proći godine da bi se predstavila nova vozila koja odgovaraju potražnji tržišta. Kompanija je u SAD pre skoro deceniju napustila i klasu srednje velikih i malih, kompaktnih automobila. Malo šta Tavares može da uradi da brzo popravi stvari, ocenio je i Abuelsamid. "Osim podsticaja i smanjenja cena, ne baš mnogo", zaključio je on.