Sajam automobila u Parizu ove godine će po svemu sudeći obeležiti nadmetanje između najvećih evropskih predstavnika industrije i njihovih konkurenata iz Kine, a glavna bitka vodi se na polju cena električnih vozila (EV).
Iz perspektive Srbije najzanimljiviji je Stellantis, budući da se ovih dana očekuje početak njihove serijske proizvodnje električne "fiat grande pande" u fabrici u Kragujevcu. Prodaja je već počela u Francuskoj i Holandiji. Prema pisanju Bloomberga, kompanija radi sa kineskim startap proizvođačem automobila Leapmotor kako bi zajedno smanjili troškove za njihova električna vozila. Među modelima predstavljenim u Parizu su "leapmotor B10", kompaktni SUV namenjen mlađim vozačima za koji se očekuje da će potkopati konkurentske modele po ceni. Prijem na sajmu mogao bi da odredi sledeće korake za Stellantisovo nastojanje da proizvodi vozila brenda Leapmotor u fabrici u Poljskoj.
Drugi brend grupacije - Citroën, takođe planira da u Parizu prikaže svoja električna vozila, sa uslovno rečeno umerenim cenama. Svoje mesto tu naći će, između ostalih, novi "C3 aircross", koji oni sami karakterišu kao najpristupačniji kompaktni SUV na tržištu.
Opširnije
Kina, EU i SAD u vrtlogu tarifa: od EV, preko brendija, do poluprovodnika
Tržišta momentalno reaguju na mere, ali i kontramere najvećih ekonomija, a ovaj put pažnja je usmerena na električna vozila (EV) i žestoka pića.
09.10.2024
Prpić: Elektrifikacija auto-industrije je ostvariva, a hibridi su skupa izmišljotina
Pad potražnje za električnim vozilima usporava tranziciju u Evropi i SAD, dok Kina beleži rast.
08.10.2024
VW u vrtlogu pada prodaje, konflikta interesa u Nemačkoj i kineske konkurencije
Volkswagen je trenutno hodajući bilbord za kolektivne probleme evropske auto-industrije.
07.10.2024
Kinezi preuzimaju nemački Leoni, šta će biti sa 12.500 radnika u Srbiji?
Leoni ostaje u Srbiji i nema promena u poslovanju, kaže za Bloomberg Adriju Miloš Manić, generalni direktor Leoni Srbija.
03.10.2024
Da li su se kompanije zaletele s EV planovima? Klimatski ciljevi im beže, a prodaja pada
Potražnja za EV usporava globalno, a posebno u Severnoj Americi.
01.10.2024
Uz to, predstavlja se i gradski automobil "citroën e-C3" od 23.300 evra, koji je sredinom septembra počeo da se isporučuje, posle meseci kašnjenja zbog problema sa softverom. Verzija koja košta 19.999 evra biće objavljena u prvoj polovini sledeće godine, rekao je u ponedeljak izvršni direktor brenda Thierry Koskas. "Možda se približavamo prelomnoj tački", kazao je na sajmu, komentarišući potražnju za EV u periodu dok cene padaju.
Modeli su esencijalni za Stellantis, koji prolazi kroz težak period, ističe se u tekstu Bloomberga. Pritisak na izvršnog direktora Carlosa Tavaresa raste posle lošeg učinka ovog automobilskog giganta u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i nedavnog smanjenja očekivanja po pitanju profita.
Kako je Bloomberg Adria već pisala, prošle nedelje kompanija je saopštila da finansijska direktorka Natalie Knight napušta kompaniju. Ona se pridružila firmi prošle godine i suočila se sa negativnom reakcijom u vezi sa prošlomesečnim upozorenjima o potencijalnom smanjenju profita. Knight je opisala prvobitni cilj kompanije da postigne prilagođenu operativnu maržu od najmanje 10 odsto kao ambiciozan i izazovan.
Uwe Hochgeschurtz, koji je bio operativni direktor proširenog evropskog regiona, takođe će napustiti kompaniju. Stellantis je promenio i svoje vođstvo u Severnoj Americi i na čelu brendova Maserati i Alfa Romeo.
Tavares trenutno sprovodi agresivnu politiku smanjenja troškova - uz rezanje radnih mesta i kapaciteta u fabrikama - kako bi zaštitio profitabilnost. Ovo stvara zabrinutost da bi time mogao da ugrozi dugoročne projekte i tokove prihoda. Njegov ugovor ističe početkom 2026, a predsednik Stellantisa John Elkann već je počeo da traži Tavaresovog naslednika.
Na šta igraju Renault, Volkswagen i BMW?
I drugi predstavnici automobilskog sektora na ovom, 90. automobilskom sajmu u Parizu, svesni su da vozače brinu visoke cene EV. Renault i Volkswagen takođe planiraju da pokažu svoja najnovije jeftine EV na manifestaciji koja je počela u ponedeljak.
Renaultov brend Dacia premijerno će pokazati "bigster", veći SUV koji ima cilj da se suprotstavi takozvanim spiralnim troškovima u segmentu, saopštila je kompanija. "Raspoloženje oko EV trenutno nije sjajno - nema dovoljno infrastrukture za punjenje, postoji volatilnost cena, ali hajde da vidimo", rekao je izvršni direktor Renaulta Luca de Meo. "Zaista se trudimo najbolje što umemo."
Renault u francuskoj prestonici predstavlja plagin modele, uključujući R4, za koji se očekuje da će koštati manje od 35.000 evra. Takođe pokazuje novi R5, električnu verziju benzinskog automobila iz sedamdesetih, vrednu 25.000 evra, za koju je De Meo rekao da je "najbolje malo električno vozilo na svetu".
Kompanija otkriva i prototip za električni "twingo" koji bi trebalo da košta manje od 20.000 evra kada se pojavi na tržištu 2026.
|
Volkswagen, čiji je segment EV patio od softverskih problema i visokih troškova na domaćem tržištu u Nemačkoj, neće debitovati nijednim električnim automobilom ovog puta. Umesto toga, izložiće nove modele poput "elroqa", plagin SUV-a koji je njegov brend Škoda predstavio ranije ovog meseca po ceni od oko 33.000 evra. VW će takođe predstaviti automobil ID GTI, potpuno električnu verziju svog uspešnog modela "golf GTI".
Pravi test Volkswagenovih sposobnosti da napravi "narodni automobil" na baterije može biti "ID.2all". Lansiranje EV od 25.000 evra se ne očekuje barem do kraja sledeće godine.
Kada je reč o BMW-u, on promoviše nekoliko modela brenda Mini kineske proizvodnje, zajedno sa jeftinijim verzijama orijentisanim na performanse, uključujući "john cooper works electric" i veću varijantu "acemana" (sa petora vrata).
Nemačka kompanija će takođe prikazati električni koncept za svoj SUV sledeće generacije, "vision neue klasse X". BMW obećava za 30 odsto brže punjenje i do 800 kilometara dometa sa jednim punjenjem.
Pritisci iz Kine
Zajednički cilj evropskih proizvođača jeste da preokrenu pad koji je najizraženiji u Nemačkoj, a počeo je prošle godine kada su vlade počele da povlače subvencije za odbacivanje motora sa unutrašnjim sagorevanjem. Više puta pomenuti Stellantis počeo je ovih dana da prima porudžbine za električnu "fiat grande pandu" u Francuskoj i Holandiji - zemljama u kojima upravo postoje podsticaji za kupovinu.
Kineski rivali sa BYD-jem na čelu osvajaju tržišni udeo u Evropi zbog nižih cena svojih modela, a nad proizvođačima s kontinenta vise kazne zbog neispunjavanja ciljeva za smanjenje emisije štetnih gasova. Sajam bi stoga mogao da predstavlja prekretnicu za evropske kompanije koje muče softveri, visoki troškovi rada i skupe komponente.
"Konačno ćemo početi da vidimo manja vozila i pristupačnije EV", rekao je direktor izložbe u Parizu Serge Gachot. "Još postoji jaz sa kineskim EV u pogledu troškova, ali taj jaz se smanjuje."
Podsetimo, Evropska unija (EU) ovog meseca je odlučila da poveća tarife na kineska električna vozila do čak 45 odsto. EU optužuje Kinu da subvencijama "iskrivljuje" tržišnu konkurenciju i kineskim firmama omogućava sumnjivu cenovnu prednost na evropskom tržištu.
U međuvremenu, BYD donosi EV i plagin hibride u Pariz, uključujući modele za masovno tržište koji se takmiče sa francuskim i nemačkim automobilima, ali i sa Teslinim "modelom Y". U pokušaju da demonstrira svoju tehnološku snagu, kineska kompanija će takođe predstaviti "yangwang U8", luksuzni SUV koji košta oko milion juana (129.326 evra).
Kompanija Xpeng iz Guangdžoua, koja ima partnerstvo sa Volkswagenom, promovisaće svoj nadolazeći sedan "P7+", verziju modela sa dužim međuosovinskim rastojanjem od 50.000 evra koja se takmiči sa skupljim modelima srednje veličine iz BMW-a i Mercedesa.
Mada proizvođači kao što su Great Wall Motor i Nio nisu prisutni na sajmu, izvestan broj kineskih automobilskih kompanija poslao je svoje osoblje u Pariz da razgovaraju o potencijalnim partnerstvima, ulasku na tržište i proizvodnji u Evropi sa lokalnim proizvođačima i dilerima.
(Tekst dopunjen videom, ažuriran naslov.)