Srbija bi, prema najavama najviših državnih zvaničnika, uskoro trebalo da privuče bar jednu veliku investiciju u automobilsku industriju.
Da se sa dva ozbiljna svetska proizvođača već neko vreme pregovara, posvedočio je u više navrata predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
U poslednjem obraćanju u četvrtak, u danu kada je poslovodstvo najveće automobilske kompanije u zemlji Fiat Chrysler automobili Srbija (FCAS), obavestilo javnost o prestanku proizvodnje modela "fiat 500 L", predsednik je najavio da se čeka odluka bar dva globalna automobilska giganta o investiranju u Srbiju.
Istakao je Srbija nastoji da napravi ceo lanac u proizvodnji električnih automobila u zemlji i naglasio da je plan da se agresivno krene u izgradnju infrastrukture za električne automobile.
„Gde god da odete u Evropu, videćete električne priključke za automobile, mi to nemamo i moramo to dramatično da promenimo u narednih godinu dana”, rekao je Vučić, navodeći da je na svetskom tržištu danas 11 odsto električnih i automobila na hibridni pogon.
Istovremeno, danas je istraživačko-izdavački centar Demostat objavio saznanja iz dobro obaveštenih izvora da Vlada Srbije trenutno vodi intenzivne pregovore sa čelnicima jedne velike japanske automobilske kompanije o izgradnji njenog proizvodnog pogona u našoj zemlji.
Ipak, kako navode, potencijalna investicija uveliko zavisi od toga da li će se litijum eksploatisati u našoj zemlji, ali i od spoljnopolitičke orijentacije Vlade Srbije u narednom periodu.
Vučić je, pak. u četvrtak naveo da zasad nema ništa od projekta Jadar, odnosno eksploatacije litijuma koju je trebalo da radi kompanija Rio Tinto.
Ono što je za sada izvesno jeste da proizvodnja jedinog modela koji se radio u kragujevačkoj fabrici u partnerstvu države i italijanskog Fiata obustavlja u naredne dve godine, kako bi se sve pripremilo za proizvodnju novog modela, o čemu je pre nekoliko nedelja potpisan ugovor sa komapnijom Stellantis.
Radnici za to vreme mogu da biraju da li će napustiti firmu uz otpremnine ili će nastaviti da rade u nekoj od fabrika u vlasništvu grupacije u Slovačkoj, Poljskoj, Italiji i Nemačkoj, navodi predsednik Saveza samostalnih sindikata FCAS Saša Đorđević.
Prema njegovim rečima, trenutno je oko 2.100 radnika koji su direktno angažovani u proizvodnji i očekuje se da će većina ostati bez posla.
"Zasad nismo dobili preciznu informaciju da li će se i u kom obimu proizvodnja nastaviti, ali se priča da će se u naredne dve godine ovde proizvoditi samo rezervni delovi”, kaže Đorđević.
Vlada Srbije i kompanija Stellantis, nastala spajanjem FCA i PSA, potpisali su pre dve nedelje ugovor o davanju subvencija za proizvodnju električnih automobila u fabrici u Kragujevcu od sredine 2024. godine.