Aneks postojećeg ugovora o isporuci gasa između Srbije i Rusije je potpisan, što znači da će postojeći uslovi gasnog aranžmana trajati do jeseni. Američki predsednik Donald Trump je produžio rok za carine od 50 odsto na robu iz EU - do 9. jula, a vlada kineskog predsednika Xi Jinpinga je krenula u razmatranje nove verzije svog glavnog plana za podsticanje proizvodnje visokotehnoloških proizvoda - "Proizvedeno u Kini 2025".
U međuvremenu, Bloomberg Adria se bavila domačim kripto-biznismenima, koji radije posluju u Dubaiju nego u Srbiji, robotizovanom budućnosti, kao i stranim investicijama u Srbiji. Ovo je pet stvari koje donosimo u utorak.
UAE - novo uporište za regionalne osnivače kripto-firmi
Dok Srbija i ostatak regiona traže balans između kontrole i inovacija, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) postaju novo uporište za osnivače kripto-firmi sa ovih prostora. A kada preduzetnik iz Srbije odluči da pokrene kripto-startap ili projekat, najteži deo puta često ne počinje kod tehničke primene, već kod pravne papirologije.
Naime, Zakon o digitalnoj imovini se primenjuje od sredine 2021. godine, ali poznavaoci prilika kažu da u praksi on donosi složen, skup i često obeshrabrujući proces, neretko sa neizvesnim ishodom. Upravo to je bila tema kojom smo se bavili početkom ove radne sedmice - kako je trgovanje kriptom u Dubaiju uveliko postalo mejnstrim.
"Najverovatnije je da su projekti koji nisu uspeli da ispune uslove ovde i oni koji nisu uopšte ni pokušavali da dobiju dozvolu u Srbiji otišli u UAE jer ih tamo niko nije ograničavao", rekao je za Bloomberg Adriju osnivač i izvršni direktor računovodstvene agencije MNP Advisory Miloš Praštalo, a više o tome saznajte na LINKU.
Depositphotos
Robotizacija polako ali sigurno menja ulogu radnika
Pošta Srbije je prošle nedelje uvela robotizovani sistem za sortiranje pošiljki u Nišu, već u ponedeljak je taj sistem uspostavljen u Kragujevcu, a sledi Kraljevo. To je samo jedan od primera kako roboti praktično obavljaju čitav skup poslova umesto fizičkih radnika. Hoće li roboti u doglednoj budućnosti zameniti ljude?
"Kad je reč o Srbiji, uglavnom smo na početku, odnosno u ranoj fazi kada je reč o robotizaciji poslovanja. Razlog je nedostatak investicione snage i eksperimentisanje sa svakojakim proizvodnim modelima", smatra Petar B. Petrović, mašinski inženjer i redovni profesor Mašinskog fakulteta u Beogradu u penziji.
Za ovakve projekte se, trenutno, najviše prijavljuju perspektivni timovi i startapovi u ranoj fazi poslovanja, a šta nam donosi budućnost - o tome više na LINKU.
Strana ulaganja u zemlji ne posustaju
Iako je priliv po osnovu stranih direktnih investicija (SDI) znatno opao u prvom tromesečju ove godine, zasad nema naznaka da su pojedine kompanije odustale ili odložile ulaganje u Srbiji. U Savetu stranih investitora (FIC) ističu da se ovakve odluke planiraju i nekoliko godina unapred, pre otpočinjanja realizacije investicije.
"Odluke o investicijama ne donose se ad hok, već su deo sveobuhvatnih, dugoročnih razvojnih strategija kompanija. Ove odluke se planiraju i nekoliko godina unapred, pre otpočinjanja realizacije investicije. Poslednjih nekoliko godina, više članica FIC-a donele su odluku o reinvestiranju u Srbiji, ali u ovom trenutku nemamo informaciju da je neka od njih odložila ili otkazala prethodno započete projekte", kažu u FIC-u za Bloomberg Adriju.
Bloomberg Mercury
Ko je prvi na listi po visini zarada
Prosečna neto plata u Srbiji u martu je iznosila 108.013 dinara - na korak da premaši decembarskih 108.312 dinara, pokazala je najnovija zvanična statistika. U poređenju sa istim mesecom prošle godine, prosečne bruto i neto zarade za mart nominalno su veće za 11,5 odsto, a realno za 6,8 odsto.
"Rast bruto i neto zarada u periodu januar‒mart 2025. godine, u odnosu na isti period prošle godine, iznosio je 11,2 odsto nominalno, odnosno 6,4 odsto realno", navodi se u izveštaju Republičkog zavoda za statistiku (RZS) od ponedeljka, a IT stručnjaci ostaju nedodirljivi na vodećem mestu liste zanimanja po visini plata, sa oko 310.500 dinara neto.
Medijalna neto zarada za vredela je 81.793 dinara, što znači da je 50 odsto zaposlenih u martu ostvarilo zaradu do navedenog iznosa.
Sledi...
U Beogradu poslovni samit Saveta evropskih poslovnih udruženja i privrednih komora u Srbiji (CEBAC). Govoriće generalna sekretarka CEBAC Sanja Ivanić, ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević i šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Giaufret.
U Moskvi Međunarodna konferencija o bezbednosti, a u Kuala Lumpuru samit Asocijacije zemalja Jugoistočne Azije (ASEAN), Saveta za saradnju zemalja Zaliva i Kine.
Kralj Čarls Treći drži govor u Parlamentu, što podvlači britanski suverenitet nad tom zemljom koja je pod pritiskom SAD.
Predsednik Francuske Emmanuel Macron u poseti Indoneziji do 29. maja.
Na portalu Bloomberg Adrije u utorak čitajte o tome da li morate da prestanete da radite da biste otišli u penziju, koliko su stambeni krediti u Srbiji zaista pojeftinili, i šta za Balkan znači talas deportovanih migranata iz EU.