Prošle godine u zemljama članicama Evropske unije (EU) ostvareno je 6,3 miliona komercijalnih letova. Ipak, prošlogodišnji broj letova je ostao ispod nivoa pre pandemije u 2019. godini, kada je broj letova iznosio sedam miliona, pokazali su podaci Eurostata.
Neredovni letovi (čarter letovi i drugi specijalni letovi) činili su 9,2 odsto svih letova u 2023.
Najviše se letelo tokom letnjih meseci, odnosno u junu, julu i avgustu (10,9 odsto, 11,4 odsto i 10,4 odsto).
Opširnije
Aerodrom udesetostručio prihode, ali bi ulagače trgao samo raskid koncesije
Profit kompanije dostigao je 250,2 miliona dinara, a zarada po akciji sa pola dinara došla je na 7,14 dinara.
30.01.2024
Putnici držani tri sata na 'Tesli' zbog greške operatera
Granična policija je obustavila privremeno pasošku kontrolu kako bi se ispoštovali bezbednosni uslovi, saopštio je MUP.
21.01.2024
Vinci je kriv za haos na beogradskom aerodromu, kaže ministar
"Francuska kompnanija je do sada uložila više od 280 miliona evra u samu infrastrukturu na aerodromu i mi smo im na tome zahvalni, ali oni moraju mnogo toga da urade u svojoj orgonizaciji kako se ovakve stvari ne bi dešavale”, rekao je Vesić.
22.01.2024
Vinci sa osam miliona putnika u 2023. ispunio cilj koncesije
Avio-kompanije su prošle godine sa Aerodroma "Nikola Tesla" obavile više od 83.300 letova.
17.01.2024
Vinci u novim problemima: Sankcije Direktorata zbog kašnjenja letova
Nema razloga za raskid koncesionog ugovora.
12.01.2024
Saznajemo: Vinci više neće opsluživati putnike na aerodromu u Beogradu
Dve trećine zaposlenih na aerodrmu radi na čekiranju i utovaru prtljaga
14.12.2023
Beogradski aerodrom na začelju liste najboljih u svetu
Među prvih deset aerodroma čak četiri su iz Brazila i tri iz Japana.
08.12.2023
Najveći broj letova ostvario aerodrom u Amsterdamu
Prema podacima sa Bloomberg Terminala, najveći broj komercijalnih letova u EU prošle godine zabeležen je na aerodromu Schiphol u Amsterdamu u Holandiji. Slede Paris-Charles de Gaulle u Francuskoj i aerodrom u Frankfurtu u Nemačkoj.
Među prvih 10 aerodroma sa najvećim brojem letova, najveći udeo vanrednih letova zabeležen je u Atini (5,6 odsto) u Grčkoj, Beču (5,1 odsto) u Austriji i Madridu (4,7 odsto) u Španiji.
"Nikola Tesla" po broju letova 49. u Evropi, prvi u regionu
Beogradski aerodrom "Nikola Tesla" po broju letova zauzeo je 49. mesto u Evropi od više od 270 aerodroma u konkurenciji. Podaci sa Bloomberg Terminala pokazuju da je na beogradskom aerodromu prošle godine ostvareno 77.792 letova.
Međutim, ovi podaci se ne poklapaju sa podacima kompanije. Iz "Nikole Tesle" nedavno je saopšteno da je prošle godine obavljeno 83.300 letova. S obzirom na mogućnost da konačni podaci na evropskom nivou nisu ažurirani, beogradski aerodrom bi i sa 83.300 obavljenih letova bio iznad 40. mesta.
U poređenju sa gradovima u regionu, beogradski aerodrom je po broju letova prošle godine bio prvi. Brojevi su nešto različite od konačnih rezultata podataka zbog neažuriranja na evropskom nivou.
Iza sebe je ostavio aerodrome u Sofiji, Zagrebu, Splitu, Dubrovniku, Ljubljani, Sarajevu, Skoplju.
Dobri rezultati "Nikole Tesle", loš glas u svetu
Beogradski aerodrom pohvalio se nedavno dobrim rezultatima ostvarenim prošle godine. Pre svega, "Nikola Tesla" je 2023. godine ugostio oko osam miliona putnika, što je 42 odsto više nego prethodne godine.
Avio-kompanije su prošle godine sa Aerodroma "Nikola Tesla" obavile više od 83.300 letova, odnosno 27 odsto više nego 2022. godine. U poslednjem kvartalu 2023. godine beogradski aerodrom opslužio je skoro dva miliona putnika, odnosno 39 odsto više nego prethodne godine. U tom periodu zabeleženo je više od 21.000 letova, odnosno 30 odsto više u odnosu na 2022. godinu.
Profit kompanije dostigao je 250,2 miliona dinara, a zarada po akciji sa pola dinara došla je na 7,14 dinara. Poslovni prihodi su u 2023. sa 704 miliona dinara došli na 1,25 milijardi, a poslovni rashodi su nakon rasta od 10 odsto došli na 980,3 miliona dinara.
Uprkos dobrim poslovnim rezultatima, beogradski aerodrom našao se na začelju liste najboljih u svetu. Zauzeo je tek 190. mesto od 194 na prošlogodišnjoj rang-listi najboljih aerodroma u svetu koje na osnovu istraživanja sastavlja kompanija AirHelp.
Ovakva ocena je manje ili više očekivana, budući da koncesionar, francuski Vinci, koji upravlja aerodromom u Beogradu, nije imao dovoljan broj radnika tokom prošlogodišnje turističke sezone, a postojeće radnike je slabo plaćao, što je dovelo do kašnjenja letova i gubljenja prtljaga u letnjim mesecima.
Država nezadovoljna Vincijem
Resorni ministar Goran Vesić javno je iskazivao nezadovoljstvo radom aerodroma i najavljivao izveštaj o tome šta se sve proteklog leta dešavalo. Javnost je uskraćena za informaciju šta je pisalo u tom izveštaju koji je predao Vladi Srbije. "Jednostavno, ponašanje koncesionara tokom leta mora da dobije svoju zvaničnu ocenu, jer aerodrom pripada Srbiji, a koncesionar samo upravlja njime", naglasio je Vesić.
Država, očigledno nezadovoljna radom koncesionara, uvela je u julu tri nova operatera na aerodromu: britanski Menzies Aviation, grčki Goldair Handling i srpski Air Pink.
Air Serbia, koja ima oko 50 odsto tržišnog udela, promenila je zemaljskog operatera i umesto Vincija u oktobru najavila partnerstvo sa britanskim Menziesom.
- U pisanju teksta pomogli Marijana Avakumović i Branislav Urošević.