Kako se avio-kompanije trude da uguraju što više sedišta u avion, uski, metalni trup letelice može zaista delovati klaustrofobično. Zato ne čudi što putnici žele da što pre izađu. Neki od njih skaču sa sedišta i hvataju torbu iz prtljažnika iznad glave dok avion još rula po pisti.
Ne pokušavajte to u Turskoj.
Ta zemlja upozorava da će kažnjavati putnike koji ignorišu uputstva kabinskog osoblja tako što prerano napuštaju svoja mesta. "Preduzimamo sve te mere predostrožnosti, a onda neko jednostavno ustane i počne da hoda pre nego što se avion zaustavi", kaže Ahmet Bolat, predsednik Turkish Airlinesa, glavne avio-kompanije u zemlji. "Ranije smo se oslanjali samo na to koliko taj momak ima razumevanja. Sada će posao biti olakšan kabinskom osoblju. To je sada zakon."
Opširnije

Novi aerodrom u Albaniji podstiče razvoj Kushnerove rivijere
Novi međunarodni aerodrom u Valoni mogao bi postati ključna destinacija za turiste i investitore u Albaniji.
12.07.2025

Hrana u avionu nije više predmet podsmeha
Avio-kompanije pokušavaju da reše misteriju avionske hrane i osveže svoju ponudu za putnike.
22.06.2025

Najbolji restorani na aerodromima širom sveta
Osam gastronomskih izuzetaka od standardne ponude.
18.05.2025

Veća potrošnja goriva sprečiće da avio-saobraćaj skuva planetu
Razlog za to je što zagrevanju planete ne doprinose najviše emisije ugljen-dioksida iz motora aviona, već kondenzacioni tragovi koji se formiraju prilikom leta.
12.10.2024
U proteklih pola veka, avio-kompanije i regulatorna tela za avio-saobraćaj uvodila su pravilo za pravilom kako bi letenje bilo bezbednije. Prošla su vremena kada ste mogli da zapalite cigaretu bilo gde u avionu, slobodno spakujete flaše vina ili viskija u ručni prtljag ili da svratite u pilotsku kabinu na ćaskanje sa pilotom na visini od oko 9.000 metara. Zbog ignorisanja naredbi kabinskog osoblja može vam biti zabranjeno da letite nekom avio-kompanijom, pa čak i da uopšte letite, a u ekstremnim slučajevima možete biti novčano kažnjeni ili krivično gonjeni. Međutim, Turska je prva zemlja koja je konkretno zapretila kaznama za putnike koji prerano ustaju sa svojih sedišta.
Nije poznato kolika će biti novčana kazna, niti koliko će strogo avio-kompanije primenjivati novo pravilo. Zakon je stupio na snagu u maju, a Bolat kaže da avio-prevoznik i regulatorna tela još razrađuju procedure. Ipak, neposlušni putnici postaju sve veći problem poslednjih godina, često praveći pakao od života i kabinskom osoblju i drugim putnicima. Međunarodna asocijacija za vazdušni prevoz (IATA) navodi da je neprimereno ponašanje u porastu još od pandemije kovida 19. Najnoviji podaci te organizacije pokazuju da su se 2023. putnici problematično ponašali na jednom od 480 letova, dok se godinu ranije tako nešto dešavalo na jednom od 568 letova.
Depositphotos
Društvene mreže pune su snimaka putnika koji viču, udaraju i psuju dok njihove ispade snimaju i objavljuju šokirani posmatrači. Novo pravilo daje avio-kompanijama još jedno sredstvo za kontrolu putnika. Umesto da jednostavno kaže: "Molimo vas, ostanite vezani", kabinsko osoblje sada može da poruči: "Ako to uradite, bićete kažnjeni". To ima veću težinu, kaže Bolat.
To koliko je važno ostati na sedištu sa vezanim pojasom, dospelo je u centar pažnje prošle godine nakon pojave niza opasnih turbulencija tokom leta. Avion Singapore Airlinesa, koji je u maju 2024. leteo iz Londona, naišao je na tako snažne turbulencije da je jedan putnik poginuo, a desetine su povređene. Od tada su neki avio-prevoznici počeli da drže znak "vežite pojas" uključen tokom celog leta, mada do sada niko nije zapretio kaznama za nepoštovanje ovog uputstva.
Mnogi incidenti i izlivi besa avio-putnika svakako su podstaknuti i alkoholom, pa Ryanair, evropski niskotarifni gigant, ima drugu ideju: ograničiti prodaju alkohola na aerodromima kako bi se sprečilo da se putnici napiju još pre ukrcavanja. Ta inicijativa naišla je na otpor ugostiteljskih objekata na aerodromima, koji strahuju od gubitka prihoda. Direktor Ryanaira Michael O’Leary zalaže se da se broj pića ograniči na dva po osobi u barovima na terminalu, pri čemu bi konobari pečatirali bording-karte kako bi sprečili vesele putnike da obiđu sve barove.
Naravno, ako putnici popiju nekoliko pića pre ukrcavanja, mogli bi da prespavaju sletanje i tako ostanu na svojim sedištima dok se vrata aviona ne otvore.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...