Operater Aerodroma "Nikola Tesla" nije preduzeo sve mere koje bi obezbedile redovno i efikasno odvijanje vazdušnog saobraćaja na aerodromu tokom prethodnih dana, odnosno od početka ove nedelje, kada je najpre pao sneg, a potom temperature prešle u minus.
To je utvrdio Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije tokom inspekcijske kontrole, ali nije saopštio da li će koncesionar, francuski Vinci, koji upravlja beogradskim aerodromom, snositi posledice i kakve bi one mogle da budu.
Kako su saopštili u petak, na Aerodromu "Nikola Tesla" u prethodnih nekoliko dana su učestalo kasnili letovi i bilo je odstupanja od planiranog reda letenja, pa su zato sproveli niz aktivnosti kako bi utvrdili uzrok navedenih odstupanja i sprovođenja odgovarajućih mera radi ponovnog uspostavljanja redovnog vazdušnog saobraćaja na aerodromu.
Opširnije
Saznajemo: Vinci više neće opsluživati putnike na aerodromu u Beogradu
Dve trećine zaposlenih na aerodrmu radi na čekiranju i utovaru prtljaga
14.12.2023
Beogradski aerodrom na začelju liste najboljih u svetu
Među prvih deset aerodroma čak četiri su iz Brazila i tri iz Japana.
08.12.2023
Saznajemo: Grci, Britanci i Mitrovićev Air Pink novi operateri aerodroma
Air Serbia ne pregovara ni sa kim o strateškom partnerstvu
28.07.2023
Tender za novog operatera beogradskog aerodroma do kraja nedelje
Koncensionar Aerodroma "Nikola Tesla" u Beogradu, francuska kompanija Vinci, dobija konkurenciju.
04.07.2023
Direktorat, kao nadležno regulatorno i nadzorno telo u oblasti vazdušnog saobraćaja u Srbiji, navodi da su ove aktivnosti, između ostalog, obuhvatile i vanredni inspekcijski nadzor u cilju provere ispunjenosti primenjivih zahteva iz Zakona o vazdušnom saobraćaju i odgovarajućih podzakonskih propisa, pre svega u oblasti pružanja usluga zemaljskog opsluživanja.
"Preliminarnom analizom prikupljenih podataka utvrđeno je da operater Aerodroma 'Nikola Tesla' Beograd nije preduzeo sve mere koje bi obezbedile redovno i efikasno odvijanje vazdušnog saobraćaja na aerodromu”, navodi Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije.
Ukazuje se da je nepreduzimanje odgovarajućih mera, prvenstveno u pogledu usluge odleđivanja i sprečavanja zaleđivanja vazduhoplova, dovelo do značajnih poremećaja u planiranom redu letenja i učestalih kašnjenja.
Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije naložio je operateru aerodroma sprovođenje hitnih mera, postupaka i aktivnosti radi otklanjanja uočenih nepravilnosti i omogućavanja efikasnog, redovnog i pouzdanog odvijanja vazdušnog saobraćaja na aerodromu, ističe se u saopštenju.
Dodaje se da će Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije nastaviti intenzivan nadzor aktivnostima i insistiranjem na hitnoj primeni naloženih mera.
Bloomberg Adria nije dobila odgovor od Direktorata kakve posledice operater beogradskog aerodroma može da snosi, da li treba da plati kaznene penale i slično.
Belgrade Airport tvrdi da je sve u redu
U kompaniji Belgrade Airport za Bloomberg Adriju kažu pak da je Aerodrom "Nikola Tesla" neprekidno otvoren za avio-saobraćaj, bez obzira na vremenske prilike.
Usluga odleđivanja i sprečavanja od zaleđivanja aviona radi u punom kapacitetu, u skladu sa planiranim redom letenja avio-kompanija, poletno-sletna staza i sve manevarske površine, tj. rulnice i parking pozicije su očišćene, a poletno-sletna staza raspolaže kategorijom IIIb, tj. najsavremenijim uređajima za sletanje i poletanje aviona u uslovima izuzetno smanjene vidljivosti (magle).
"U zimskim uslovima razlozi za kašnjenje letova mogu biti višestruki. Na primer, za odleđivanje aviona potrebno je određeno vreme, a zbog kašnjenja letova u dolasku u Beograd, može se dogoditi da naredni letovi iz Beograda budu odloženi, što zatim posledično stvara duže vreme čekanja na odleđivanje, a samim tim može dovesti i do kašnjenja letova", navode u pisanom odgovoru.
Takođe, da li će avio-kompanije sletati ili poletati u uslovima smanjene vidljivosti, osim kategorije aerodroma, važno je nekoliko drugih činilaca, poput tipa i opreme samog vazduhoplova, procedura koje propisuju avio-kompanije i pilota koji donosi odluku da li će u uslovima smanjene vidljivosti sleteti u Beograd, preusmeriti let na najbliži aerodrom, odnosno da li će uopšte i poleteti ka Beogradu.
"Sve operativne službe Aerodroma 'Nikola Tesla' neprekidno su angažovane kako bi se avio-saobraćaj odvijao bezbedno i sigurno", naglašavaju u ovom preduzeću.
Kao što je Bloomberg Adrija već pisala, zbog snega koji je u Srbiji padao od nedelje, u ponedeljak je sa Aerodroma "Nikola Tesla" kasnilo oko 95 odsto letova svih kompanija, a kašnjenja su se nastavila i u utorak, kada su putnici i po četiri sata čekali na poletanje i sletanje aviona. Danas nema kašnjenja uopšte.
Ovo je nastavak problema od prošlog leta, kada koncesionar nije imao dovoljno radnika tokom turističke sezone, a postojeće je slabo plaćao, što je dovelo do kašnjenja letova i gubljenja prtljaga u letnjim mesecima. Inače, prošle godine je kroz beogradski aerodrom prošlo oko sedam miliona putnika.
Zbog toga je Vlada Srbije uvela tri nova zemaljska operatera, a Vinci od februara neće više pružati uslugu zemaljskog opsluživanja, čekiranja karata i prtljaga. Te poslove će preuzeti britanski Menzies.
Nema razloga za raskid koncesionog ugovora
Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, kaže za Bloomberg Adriju da sve ovo nije razlog sa raskid koncesionog ugovora koji je sa francuskim Vincijem potpisan 2017. godine.
"Koncesionar se može pozvati na višu silu i da nisu mogli predvideti neke stvari. Činjenica je da je na aerodromu promet veći nego što se očekivalo, a kada se povećava broj putnika, potrebno je angažovanje većeg broja radnika, više opreme i više napora da se to savlada. To je dobro i jednoj i drugoj strani jer je uspeh za koncesionara, a i za državu jer će imati siguran prihod od koncesione naknade”, kaže naš sagovornik.
Država je samo neka vrsta kontrole, čak prema njegovom mišljenju, i nije dobro da se meša kada god joj padne na pamet. Kontrolor koncesionog ugovora je domaće preduzeće Aerodrom "Nikola Tesla" koje je sve svoje ljude i imovinu prenelo na upravljanje francuskom Vinciju, koji je ovde napravio koncesiono preduzeće Airport Belgrade.
"Sve bi se dodatno iskomplikovalo kada bi se država mešala. Ona može samo preko Direktorata da izriče opomene. Treba uvek utvrditi ko je nešto uradio, da li je uradio i kako je uradio. Ali treba voditi računa o višoj sili jer na svim aerodromima na svetu postoje zastoji i teško je raščistiti kome padaju na teret. Ako se utvrdi da je koncesionar izazvao štetu drugima, to jest avio-kompanijama, on mora to da nadoknadi", navodi Kovačević.