Aerodrom "Nikola Tesla" dobio je tri nova operatera: britanski Menzies Aviation, grčki Goldair Handling i srpski Air Pink, i oni su već počeli da rade, kaže Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture za Bloomberg Adriju.
"Nismo raspisivali tender. Angažovali smo operatere, koji su već imali licence Direktorata za civilno vazduhoplovstvo. To znači da će svako ko ubuduće dobije licencu moći da radi na aerodormu, jer smo ukinuli restrikcije za 'ground handling' operatere. Postoje aerodromi u svetu koji imaju po 15 operatera, pa nema razloga da tako ne bude i na aerodromu "Nikola Tesla", kaže Vesić u intervjuu za Bloomberg Adriju.
Francunski Vinci, kako je rekao, ostaje operater na aerodromu, ali će imati obavezu da omogući svim drugim operaterima da rade. To praktično znači da će svaka avio-kompanija moći da bira sa kim će sarađivati. Oni će imati posla i u zavisnosti od toga koliko kompanija će da ih angažuje. Avio-kompanija plaća tog 'ground hendling' operatera po putniku.
Opširnije
Beogradski aerodrom primio rekordnih 3,3 miliona putnika
Prosečan dnevni broj putnika u junu iznosio je blizu 25.000, a letova je bilo 260 dnevno.
19.07.2023
Konkurenti Vincija čekaju priliku, ali nema brzog rešenja za aerodrom
Potencijalne zainteresovane strane na tenderu mogle bi biti kompanije Swissport, koji je još 2012. izrazio želju da počne sa poslovanje na beogradskom aerodromu, kao i Dnate iz Dubaija.
04.07.2023
Manjak ljudi osudio BG aerodrom na gužvu i bes putnika
Ranije su iz kompanije Belgrade Airport najavljivali ambicioznije planove od sadašnjih ciljeva.
28.06.2023
Ovo je 10 razloga zašto je došlo do kolapsa u srpskoj avijaciji
Manjak aviona, manjak radne snage, klimatske promene i brz oporavak od pandemije deo su uzroka.
29.06.2023
Na pitanje šta to konkretno znači za nas kao putnike i da li će biti manje gužvi i kašnjenja tokom letnje sezone, ministar je odgovorio da će to povećati konkurenciju.
"Nećemo imati jednog dominantnog kao što je Vinci do sada bio. To takođe znači veće plate radnika. Da su plate na aerodormu veće, bolje bismo funkcionisali i imali bismo manje problema. Problema ima na svim aerodromima, ali boljom organizacijom na Aerodromu 'Nikola Tesla' mnoge stvari bi se rešile i na kraju bi putnici dobili bolju uslugu."
Povodom navoda da se razmišlja o strateškom partneru za Air Serbiu, kao i da li bi to mogao biti Turkish Airlines, Vesić je kazao da se još ne razgovara o strateškom partnerstvu ni sa kim.
"Voleli bismo da imamo jakog partnera ako hoćemo da rastemo i širimo mrežu. Air Serbia ove godine ima 22 nove destinacije. Zbog rata u Ukrajini, sve popravke i remonti aviona su stali.Tako da remonti civilnih aviona traju mnogo duže jer su se svi prebacili na vojnu prozivodnju. To je jedan od problema koji su prouzrokovali kašnjenja ne samo Air Serbia već i drugih avio-kompanija. Air Serbia nema deset aviona u rezervi kao Lufthanza. Zato nama treba brza usluga na aerodromu jer jedno kašnjenje vuče druga kašnjenja."
Dužu verziju intervjua čitajte narednih dana.
-Tekst je ažuriran u prvom pasusu punim nazivima kompanija