Air Serbia i dalje redovno leti u Tel Aviv i iz Tel Aviva dok je veliki broj svetskih avio-kompanija odlučilo da prekine letove pošto je Izrael proglasio ratno stanje zbog obnovljenih sukoba sa Palestinom.
"Air Serbia će u narednim danima nastaviti da obavlja svoje redovne letove između Beograda i Tel Aviva, u skladu sa planiranim redom letenja", stoji u saopštenju nacionalnog avio-prevoznika na Instagramu.
Istovremeno, kako pokazuju podaci sajta Flightradar24, kompanije kao što su Deutsche Lufthansa, Air France-KLM, Wizz Air, Delta Air Lines, United Airlines Holdings i American Airlines Group otkazale su letove.
Opširnije
Srpski državljani za dlaku izbegli bombardovanje aerodroma u Tel Avivu
Avion Air Serbije sa srpskim državljanina iz Tel Aviva sleteo je noćas oko 1.30 na beogradski aerodrom, izvestili su domaći mediji.
09.10.2023
Air Serbia ima šansu u Kini dok se Zapad bori sa sankcijama Rusiji
Srpski nacionalni-avio prevoznik dobio je ovog leta dve dozvole Kineske civilne vazduhoplovne administracije, i to za nove linije između Beograda i Šangaja i Beograda i Guangdžoua.
06.10.2023
Tačnije, u ponedeljak su sa aerodroma "Ben Gurion" leteli izraelski El Al, Arkia Israeli Airlines i Israir Airlines. Osim toga, poleteli su i Air Serbia za Beograd, Czech Airlines za Atinu, Tarom za Bukurešt, Flydubai za Dubai, Pegasus i Turkish Airlines za Istanbul, Ethiopian Airlines za Addis Ababu, Smartwings za Pariz, Bulgaria Air za Sofiju i Sun d’Or International Airlines za Napulj.
Pritom, Republika Srbija organizovala je zajedno sa kompanijom Air Serbia jedan repatrijacioni let za Beograd za državljane Srbije, a sličnu organizaciju sprovele su i vlade Bugarske i Poljske u prethodnih nekoliko dana. Evakuacioni let organizovan je malo pre bombardovanja aerodroma, koji i dalje radi.
Ratno stanje donelo je nestabilnost i na tržištima a cena akcija većine avio-kompanija pale su u prethodnih pet radnih dana. Akcije Deutsche Lufthanse izgubile su 3,59 odsto u prethodnih pet dana i u ponedeljak su u prvim satima trgovanja padali više od tri odsto. Latam pao je u prethodnih pet dana za 8,81 odsto, a Juneyao Airlines iz Šangaja izgubio je 6,4 odsto na berzi, pokazuju podaci Bloomberga.
Akcije avio-kompanija posebno su osetljive na geopolitičke rizike pošto veliki udeo u njihovim troškovima čini cena nafte koja, po pravilu, zbog sukoba u regionu raste. U ponedeljak su i brent i WTI rasli oko tri odsto.
"Savetuju se operatori letova da izvrše ozbiljnu analizu rizika i da razviju nivo planova za nepredviđene situacije u njihovim operacijama kao i da budu spremni za prijem instrukcija u kratkom roku od izraelskih vlasti", navodi su u saopštenju Agencije vazduhoplovne bezbednosti Evropske unije (EASA).
Uprkos tome što se neki letovi i dalje organizuju, kako prenosi Bloomberg, predsednik američkog udruženja pilota Allied Pilots Association Ed Sicher rekao je da nije prikladno niti pametno održavati letove ka ratnoj zoni i tako rizikovati bezbednost posade i putnika.
Cene karata
Upravo zbog velikog broja otkazanih letova, kompanije koje i dalje lete iz Tel Aviva suočavaju se sa velikom tražnjom.
Prema podacima od ponedeljka pre podne, u toku jutra nestalo je jedno slobodno mesto za sutrašnji let za Beograd iz Tel Aviva, a cena te karte u biznis klasi bila je oko 90.000 dinara. Za let u utorak ostalo je po jedno mesto u ekonomiji (32.538 dinara) i biznisu (82.490 dinara).
Premda, na sajtu Air Serbije moguće je kupiti i karte i sa presedanjem u Istanbulu. Te letove za Istanbul obavlja Klasjet za Air Serbiju, a relaciju Istanbul - Beograd pokriva Turkish Airlines. Sa presedanjem karte za utorak koštaju od 112.519 dinara i dostupna je samo biznis klasa.
Do objave ovog teksta iz kompanije Air Serbia nisu odgovorili na upit Bloomberg Adrije o daljim planovima za letove za Tel Aviv.
Air Serbia ponovo je počela posle pandemijske pauze da leti direktno za Tel Aviv 6. aprila ove godine, i to od 8. maja četiri puta nedeljno: ponedeljkom, utorkom, četvrtkom i nedeljom.