Nacionalni avio-prevoznik Air Serbia primoran je da otkaže više letova i optimizuje saobraćaj u narednom periodu zbog niza problema, uključujući dugo trajanje nabavki i popravki aviona i problema u lancu snabdevanja koji pogađaju celu industriju.
"Usled kombinovanog delovanja većeg broja nepovoljnih faktora, pre svega kasnijeg ulaska u flotu pojedinih aviona koji su bili planirani, kao i kasnijeg izlaska sa radova nekoliko aviona zbog usporenog lanca snabdevanja rezervnih delova na globalnom nivou, pa do faznih kašnjenja usled velikih problema pojedinih aerodroma sa njihovim ljudstvom, nepovoljnih vremenskih uslova i posledičnog gubljenja slotova, Air Serbia je prinuđena da u narednom periodu reorganizuje i optimizuje saobraćaj u svojoj mreži destinacija", navodi se u saopštenju kompanije objavljenom u nedelju.
U nedelju su otkazani pojedini letovi Air Serbije iz Beograda, kao i neki letovi za Beograd. Primera radi, let u 00.45 za Atinu je otkazan, letovi u 7 ujutru za Štutgart i Salcburg isto su otkazani, kao i let u 7.50 za Beč. Otkazani su još let za Solun u 12.55, let za Prag u 23.25 i let za Larnaku u 23.55, pokazuju podaci na sajtu Aerodroma "Nikola Tesla". Osim toga, otkazano je i pet letova za Beograd, uglavnom iz gorenavednih gradova.
Opširnije
Air Serbia smanjuje emisiju ugljen-dioksida i troškove poslovanja
Srpski avio-prevoznik je sa kompanijama Airbus i Navblue potpisao ugovor o nabavci dva napredna softverska rešenja.
09.06.2023
Air Serbia leti za Maldive preko kod-šera sa Qatar Airwaysom
Air Serbia počela je da leti za Maldive, ali ne samostalno, svojim avionom, već kroz kod-šer ugovor sa Qatar Airwaysom.
30.05.2023
To što imate karte Air Serbije ne znači da će i avion biti njihov
Putnike će ovog leta često sačekivati avioni sa brendingom avio-kompanije od koje nisu kupili karte.
23.05.2023
Air Serbia ostvarila profit u prvom kvartalu 2023, kaže CEO Marek
Kompanija je prevezla ukupno 654.887 putnika u prvom kvartalu 2023. godine, što je rast od 69 odsto u odnosu na isti period 2019. godine.
20.04.2023
Osim toga, jedan broj letova je kasnio. Kako navode izvori iz industrije, u nekoliko navrata su u prethodnom periodu letovi Air Serbije kasnili upravo zbog toga što je bilo potrebno hitno nabaviti drugi avion koji će leteti umesto planiranog.
"U predstojećim danima može doći do promene tipa aviona koji je planiran za let, odlaganja, pa i otkazivanja pojedinih letova," upozoravaju iz avio-kompanije.
Kako je Bloomberg Adria ranije pisala, već je bilo očekivano da će Air Serbia masovno koristiti tzv. "wet lease" aranžmane kako bi pokrila nedostatak aviona u toku velike letnje ekspanzije. Nije neobično da avio-kompanije koriste ovakve aranžmane kada im je saobraćaj u jednom delu godine znatno veći nego u ostatku godine, a Air Serbia je ovog leta uvela rekordan broj letova, uključujući daleke destinacije.
Međutim, prema podacima o otkazanim letovima može se pretpostaviti da Air Serbia trenutno nema problema sa planom korišćenja A330, već da do problema dolazi na evropskim letovima gde se koriste manji avioni.
"Trenutno tražimo dva A321, potencijalno da nam se pridruže da leto", rekao je u aprilu za Bloomberg Adriju izvršni direktor Air Serbije Jiri Marek.
Informacije u 11.30 u nedelju na sajtu aerodroma nisu pokazivale da je ijedan let za ponedeljak otkazan.
Air Serbia planirala je ove godine da uvrsti u flotu još dva uskotrupna aviona, a u narednih nekoliko godina je planirana nabavka i nekoliko širokotruonih aviona.
(Ažurirano u trećem pasusu informacijama o otkazanim letovima kasnije u toku dana.)