Predsednik Kine Xi Jinping će ove godine posetiti Srbiju, najavio je u ponedeljak predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a kako Bloomberg Adria saznaje, Air Serbia bi trebalo da uspostavi direktnu liniju za Šangaj tokom ove godine, od zimske sezone koja počinje u oktobru. U igri je bio i grad Guangdžou, koji je interesantan zbog blizine Hongkonga, ali se od tog odredišta odustalo.
Vučić je u intervjuu za China media group potvrdio da Air Serbia čeka konačnu dozvolu za uspostavljanje linije Beograd - Šangaj.
Linija za Kinu jeste deo plana nacionalnog avio-prevoznika još odranije, ali neophodno je da nabavi novi, treći po redu "airbus A330-200".
Opširnije
Loša procena posade uzrok udesa na letu Air Serbije za Diseldorf
U preliminarnom izveštaju potom se konstatuje da je avion poleteo iza sebe ostavljajući oblak prašine i slabo uspinjuči se.
22.02.2024
Januar doneo najbolji rezultat Air Serbiji u protekloj deceniji
Posle uspešne 2023, srpski nacionalni avio-prevoznik Air Serbia pohvalio se da nastavlja da beleži rast broj putnika i u ovoj godini.
04.02.2024
Air Serbia prevezla više od četiri miliona putnika u 2023.
Ministar finansija očekuje da Air Serbia ostvari profit od 35 miliona evra u 2023. godini.
15.01.2024
Kada je Air Serbia pre dve godine iznajmila drugi avion "airbus A330-200", u nameri da proširi ponudu dugolinijskih letova, Jiri Marek, direktor Air Serbia, obznanio je plan da se uvedu letovi za Peking i Šangaj.
Zbog pandemije je izabran Tjenđin, jer su u Kini postojala stroga ograničenja usled pandemije. Avio-kompanije tada nisu mogle da lete gde žele.
Kada je krajem 2022. godine uveden ovaj let, iz Pekinga i Šangaja nijedna kompanija nije mogla da leti u inostranstvo, uključujući i kineske. To je bio prvi let za Kinu iz Srbije posle dve decenije.
Uglavnom Tjenđin nije slučajno odabran. Udaljen je od Pekinga svega 130 kilometara, nalazi se na severu Velikog kineskog kanala i predstavlja najvažniji proizvodni centar i glavnu luku severne Kine, odakle se snabdeva prestonica Kine.
Ovo je jedno od najvećih kineskih trgovinskih čvorišta, pa je 2008. godine otvorena brza pruga Peking - Tjenđin, sa vozovima koji se kreću brže od 300 kilometara na čas, tako da se vozom stiže za manje od pola sata do Pekinga.
U međuvremenu je i kineski Hainan Airlines uveo direktne letove između Beograda i Pekinga. Tako da Air Serbia neće leteti za Peking, jer je to deo dogovora i mora da bude ispoštovan reciprocitet.
Zbog čega Air Serbia leti za Kinu
Kina je jedno od tri najveća svetska tržišta i predviđa se da će rasti mnogo brže od već zrelih tržišta poput Severne Amerike. Razlog je i to što kineski posetioci ne moraju da dobiju vizu da bi posetili Srbiju, a srpskim građanima nije potrebna viza za Kinu. To je veoma retko u Evropi. Dakle, Kina je bila logičan izbor za Air Serbiju.
Poseta kineskih turista Srbiji raste. Upravo najveći međugodišnji rast poseta bio je među kineskim turistima, budući da je ta država ublažila mere uvedene zbog kovida, te je bilo za 280 odsto turista više u 2023. Prošle godine, Srbiju je posetilo 92.125 turista. Kina je u 2019. godini bila naše prvo dolazno tržište po broju dolazaka (145.000), a drugo po broju noćenja (270.000).
Osim što želi da privuče turiste, privreda ima interese da se ove linije uspostave. Pošta Srbije je, na primer, ima interes za uspostavljanje avio-veze sa Kinom. U ovom javnom preduzeću sve što dolazi iz Pošte Kine, dolazi avionom. Paketi kao i 99 odsto pismonosnih pošiljki.
U poslednjih deset godina izvoz Srbije u Kinu je povećan 150 puta, a 2022. godine je premašio milijardu evra. Vlada Srbije ima potpisan ugovor o slobodnoj trgovini sa Kinom, što je dodatni argument da se uspostave direktne veze s Kinom.
(Ažurirano grafikonom o trgovinskoj razmeni Srbije i Kine.)