Air Serbia je prošle godine, kada je obeležila prvu deceniju poslovanja pod današnjim imenom, prevezla 4,19 miliona putnika, što je treći najbolji rezultat u istoriji dugoj skoro 97 godina, saopštila je ta kompanija.
Sa tri međunarodna aerodroma u Srbiji - beogradskim, niškim i kraljevačkim, Air Serbia je realizovala više od 45.000 letova, 44 odsto više nego 2022. godine, letela je na 87 ruta do 34 zemlje u Evropi, Severnoj Americi, Aziji i Africi, a uspostavljeni su direktni letovi ka 23 nove destinacije.
Od 17. maja, posle više od 30 godina pauze, nacionalna avio-kompanija je ponovo počela da leti do Čikaga i u prvih šest meseci između Beograda i Čikaga letelo je više od 25.000 putnika, navedeno je u saopštenju.
Opširnije
Air Serbia leti za Mostar od aprila
Uvođenjem direktne avio-linije između Beograda i Mostara, Air Serbia širi prisustvo u Bosni i Hercegovini.
10.01.2024
Prvi sneg u Srbiji prouzrokovao višesatna kašnjenja na Aerodromu 'Nikola Tesla'
U saopštenju koje su objavili na svom sajtu najavili su pomeranje vremena polaska pojedinih letova Air Serbije iz Beograda, kao i faznih pomeranja vremena polaska pojedinih povratnih letova ka Beogradu
09.01.2024
Beogradski aerodrom na začelju liste najboljih u svetu
Među prvih deset aerodroma čak četiri su iz Brazila i tri iz Japana.
08.12.2023
Air Serbia pogurala beogradski aerodrom do sedam miliona putnika
Beogradski aerodrom među onima sa najvećim rastom broja putnika u Evropi.
28.11.2023
Rastanak bez računa – tihi odlazak Etihada
Nakon deset godina posedovanja udela u avio-kompaniji Air Serbia, Etihad je prodao sve svoje akcije nazad Republici Srbiji.
19.11.2023
Generalni direktor Air Serbije Jiri Marek istakao je da se kompanija prošle godine suočila i sa brojnim spoljnim izazovima, kao što su usporen lanac snabdevanja i nedostatak rezervnih delova na svetskom tržištu, nedostatak ljudstva i mehanizacije na pojedinim aerodromima, štrajkovi aerodromskih službi širom sveta i nepovoljne vremenske prilike.
"U 2024. godini potrudićemo se da se adekvatno suočimo sa izazovima, da bismo putnicima pružili bolje korisničko iskustvo nego što je to bilo u prethodnoj godini", naveo je u saopštenju.
Air Serbia je prošle godine potpisala dva nova kod-šer ugovora, sa Quatar Airwaysom i kompanijom JetBlue, a obnovljene su i proširene kod-šer i međukompanijske saradnje i sa avio-kompanijama Turkish Airlines, American Airlines i Air China.
Kako se navodi u saopštenju, krajem 2023. godine srpska nacionalna avio-kompanija potpisala je memorandum o razumevanju sa kompanijom Menzies Aviation, vodećim globalnim partnerom za usluge zemaljskog opsluživanja, u nameri da pokrenu zajedničko ulaganje. U okviru te saradnje Menzies će pružati usluge zemaljskog opsluživanja putnicima Air Serbije na Aerodromu "Nikola Tesla" Beograd od februara ove godine.
Iako se u saopštenju ne navodi šta su razlozi zbog kojih dve kompanije uspostavljaju partnerstvo, poznato je da su proteklu turističku sezonu na beogradskom aerodromu obeležila brojna kašnjenja aviona, gubljenje prtljaga i opšte nezadovoljstvo putnika, ali i resornog ministra Gorana Vesića.
Vlada Srbije, nezadovoljna radom koncesionara zbog kašnjenja letova i manjka radnika na Aerodromu "Nikola Tesla", uvela je tri nova operatera, a jedan od njih je upravo britanski Menzies. Novi zastoj na aerodromu nastao je prošle sedmice, a Direktorat za civilno vazduhoplovstvo je utvrdio da operater Aerodroma "Nikola Tesla" nije preduzeo sve mere koje bi obezbedile redovno i efikasno odvijanje vazdušnog saobraćaja na aerodromu tokom prethodne nedelje.
Ministar finansija Siniša Mali se tokom novogodišnjih praznika pohvalio da će do maja stići još dva širokotrupna aviona "airbus A330" za Air Serbiju. On očekuje da će brojevi pokazati da je Air Serbia ostvarila profit od 35 miliona evra u 2023. godini.
Inače, Air Serbia je 2022. godine ostvarila prihod od 22,5 miliona evra.