Beogradski aerodrom posetilo je više od sedam miliona putnika ove godine, čemu je doprinela ekspanzija samog aerodroma i veliko širenje broja letova avio-kompanija iz Beograda, a posebno nacionalnog avio-prevoznika.
"Sa velikim zadovoljstvom ćemo dočekati više od sedam miliona putnika u ovoj godini, posebno s obzirom na činjenicu da smo prevazišli rekord od 6,2 miliona putnika u pretpandemijskoj 2019", rekao je generalni direktor kompanije Belgrade Airport Francois Berisot.
On je dodao u zvaničnom saopštenju i da je ovom rezultatu najviše doprinela kompanija Air Serbia, koja ove godine takođe beleži rekordan broj putnika i novih linija, kao i značajan saobraćaj ostalih partnerskih avio-kompanija. "Dinamičan oporavak saobraćaja i kontinuirani radovi na proširenju, modernizaciji i povećanju kapaciteta pokazuju da smo na dobrom putu da naš aerodrom postane ključno čvorište u našem regionu", rekao je on.
Opširnije
Avionske karte prodavane za dolar zbog sistemske greške
Sve karte koje su prodate po niskoj ceni zbog greške u sistemu važiće i dalje, rekli su iz China Southern Airlines.
09.11.2023
Rastanak bez računa – tihi odlazak Etihada
Nakon deset godina posedovanja udela u avio-kompaniji Air Serbia, Etihad je prodao sve svoje akcije nazad Republici Srbiji.
19.11.2023
Boeingov sektor usluga bio žrtva sajber-napada
Iz kompanije su odbili da komentarišu da li su pregovarali sa hakerima.
02.11.2023
Air Serbia od početka godine prevezla tri miliona putnika
Ovog meseca se navršava decenija poslovanja Air Serbije.
04.10.2023
Saznajemo: Vinci više neće biti partner Air Serbiji na aerodromu
Menzies će pružati usluge zemaljskog opsluživanja putnicima Air Serbije na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu od februara 2024. godine.
03.10.2023
Aerodrom "Nikola Tesla" u Beogradu suočio se sa nizom problema ovog leta zbog velike navale putnika i problemima sa zapošljavanjem osoblja, koji ipak nisu ostavili posledice na posećenost i promet putnika.
U prvih devet meseci ove godine, aerodrom je ugostio 42 odsto više putnika u odnosu na prošlu godinu i 25 odsto više nego u istom periodu 2019. godine. U istom periodu, obavljeno je više od 62.000 letova, odnosno 26 odsto više nego prethodne godine i 15 odsto više nego u istom periodu 2019. godine, naveli su iz kompanije Belgrade Airport.
Od početka koncesije 2019. godine, beogradski aerodrom počeo je da povećava operativne kapacitete, prema koncesionom ugovoru koji je potpisala kompanija Vinci Airports, osnivač lokalne kompanije Belgrade Airport. Tako je proširen i dograđen terminal, napravljena je nova pista, proširena je platforma, urađen je novi sistem saobraćajnica, kao i novi parkinzi, solarna farma, nova toplana i dodatna ekološka postrojenja.
Ipak, upravo je tokom ove godine najveći deo radova urađen, iako oni i dalje traju. "Pozitivan trend proširenja i modernizacije biće nastavljen izgradnjom novih kapaciteta i sadržaja u zoni odlazaka, dok se završetak svih ključnih radova na modernizaciji očekuje u prvom kvartalu 2024. godine," naveli su iz kompanije.
Na kraju radova, plan je da beogradski aerodrom ugosti 15 miliona putnika godišnje. Ovo proširenje biće posebno potrebno pred održavanje izložbe EXPO 2027, kao i zbog nastavka širenja kompanije Air Serbia. Samo nacionalni avio-prevoznik prevezao je više od 3,5 miliona putnika od januara, a ove godine otvorio je više od 20 novih linija.
Samo u septembru Air Serbia je prevezla više od 450.000 putnika, a u oktobru više od 360.000 hiljada putnika. Ako uzmemo u obzir sličan trend, uz to da bi broj putnika pred kraj godine zbog praznika mogao da poraste, i može da se očekuje da Aerodrom "Nikola Tesla" na kraju godine dostigne skoro osam miliona putnika. Od osnivanja kompanije 2013. godine, rekordan broj putnika u jednoj godini bio je 6,2 miliona, upravo u pretpandemijskoj 2019.
Prema podacima ACI Europea, avio-industrija na kontinentu se oporavlja, s tim da je zaključno sa avgustom povraćeno 95,5 odsto saobraćaja iz 2019. godine, koja je zbog zabrana kretanja drastično bila pogodila avijaciju. Sada se potpuni oporavak i rast na kontinentu očekuju već 2024. godine, a ne 2025. godine, kako su prethodno mislili iz ACI Europea. Ipak, beogradski aerodrom jedan je od uspešnijih u oporavku.
"Vidimo da se ne oporavljaju svi aerodromi istom brzinom. Dok skoro 50 odsto aerodroma sada ima više putnika nego pre pandemije - a neki i eksponencijalni rast - svi ostali su ispod toga, a nekima je teško da dostignu dinamični rast", rekao je Olivier Jankovec, generalni direktor ACI Europe.