Air Serbia je promenila zemaljskog operatera i francuski Vinci neće više opsluživati njene putnike i brinuti o njihovom prtljagu. To je bilo očekivano posle niza problema sa kašnjenjem letova i gubljenjem prtljaga tokom turističke sezone jer koncesionar na Aerodromu "Nikola Tesla" nije obezbedio dovoljan broj radnika.
Kako saznajemo, Air Serbia je danas potpisala memorandum o razumevanju sa kompanijom Menzies Aviation, vodećim globalnim partnerom za usluge zemaljskog opsluživanja, potvrđujući nameru da pokrenu zajedničko ulaganje (Joint Venture), kao podršku ambicioznim planovima rasta srpske nacionalne avio-kompanije.
U okviru planirane saradnje, Menzies će pružati usluge zemaljskog opsluživanja putnicima Air Serbije na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu od februara 2024. godine. Prema sporazumu koji je do sada najveći za Menzies u istočnoj Evropi, lokalni timovi će opsluživati više od 22.000 rotacija u prvoj godini na najvećem i najprometnijem aerodromu u Srbiji.
Opširnije
Posle cepkanja, Air Serbia bi opet da se sastavi
Air Serbia želi da popravlja avione u Beogradu a Turkish Airlines još razmišlja o saradnji.
12.09.2023
Saznajemo: Grci, Britanci i Mitrovićev Air Pink novi operateri aerodroma
Air Serbia ne pregovara ni sa kim o strateškom partnerstvu
28.07.2023
Tender za novog operatera beogradskog aerodroma do kraja nedelje
Koncensionar Aerodroma "Nikola Tesla" u Beogradu, francuska kompanija Vinci, dobija konkurenciju.
04.07.2023
Ovo je 10 razloga zašto je došlo do kolapsa u srpskoj avijaciji
Manjak aviona, manjak radne snage, klimatske promene i brz oporavak od pandemije deo su uzroka.
29.06.2023
Taj sporazum je još jedan korak Air Serbije koji će omogućiti dalje širenje njene mreže. Sa oko 50 odsto tržišnog udela na Aerodromu "Nikola Tesla", srpska nacionalna avio-kompanija je uspešno proširila svoju mrežu sa 15 novih destinacija u 2022. godini, uz još 23 destinacije u 2023, među kojima i one u SAD, Kini, Grčkoj, Italiji, Nemačkoj, Poljskoj i drugim zemljama.
Jirži Marek, generalni direktor Air Serbije je posle potpisivanja memoranduma rekao da su zadovoljni budućom saradnjom sa tako poznatim pružaocem usluga zemaljskog opsluživanja, kao što je Menzies Aviation. Podsetio je da je tokom ove letnje sezone Air Serbia ostvarila nezapamćen rast, ali se istovremeno suočila sa određenim izazovima na polju pružanja usluga zemaljskog opsluživanja.
"Još tokom sezone, reagovali smo brzo na tu situaciju, zapošljavanjem novog ljudstva u rekordnom roku. Sada prelazimo na sledeći korak, jer u 2024. godini želimo da pružimo najbolju moguću uslugu našim putnicima i da imamo pouzdanog partnera za budući rast kompanije", rekao je Marek, generalni direktor Air Serbije, navedeno je u saopštenju.
Philipp Joeinig, generalni direktor kompanije Menzies Aviation, rekao je da, strateški gledano, kao pružalac usluga zemaljskog opsluživanja koji je broj jedan u svetu i broj jedan u regionu, ovo zajedničko ulaganje predstavlja veliki korak u njihovom širenju na Balkanu.
"Radujemo se što ćemo zajedno sa brzorastućom Air Serbijom pružati najbolju visokokvalitetnu uslugu na avio-tržištu Balkana i povećati naš tržišni udeo na beogradskom aerodromu", rekao je Joanig.
Inače, resorni ministar Goran Vesić je više puta tokom leta izrazio nezadovoljstvo radom francuskog koncesionara beogradskog aerodroma i pre dve nedelje je rekao da to nezadovoljstvo deli i Air Serbia.
"Air Serbia je vlasnik zemaljskog operatera GAS (engl. Ground airport service) koji je letos aktiviran kako bi se prevazišli problemi u funkcionisanju aerodroma koje kompanija Vinci nije umela da reši. Zbog toga omogućavamo da još tri zemljska operatera mogu da rade na Aerodromu Nikola Tesla", naveo je Vesić.
Tada je rekao da Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture priprema izveštaj o svemu što se događalo tokom leta na beogradskom aerodromu, koji će biti poslat Vladi.
"Jednostavno, ponašanje koncesionara tokom leta mora da dobije svoju zvaničnu ocenu, jer aerodrom pripada Srbiji, a koncesionar samo upravlja njime", naglasio je Vesić.
Kao što je Bloomberg Adria prva izvestila, Aerodrom "Nikola Tesla" dobio je pre dva meseca tri nova operatera: britanski Menzies Aviation, grčki Goldair Handling i srpski Air Pink.
Angažovani su operateri koji su već imali licence Direktorata za civilno vazduhoplovstvo. To znači da će svako ko ubuduće dobije licencu moći da radi na aerodromu, jer su ukinute restrikcije za "ground handling" operatere.
Francunski Vinci, kako je tada rekao Vesić, ostaje operater na aerodromu, ali će imati obavezu da omogući svim drugim operaterima da rade. To praktično znači da će svaka avio-kompanija moći da bira sa kim će sarađivati. Oni će imati posla i u zavisnosti od toga koliko kompanija će ih angažovati. Avio-kompanija plaća tog 'ground hendling' operatera po putniku.
"Nećemo imati jednog dominantnog kao što je Vinci do sada bio. To takođe znači veće plate radnika. Da su plate na aerodromu veće, bolje bismo funkcionisali i imali bismo manje problema. Problema ima na svim aerodromima, ali boljom organizacijom na Aerodromu 'Nikola Tesla' mnoge stvari bi se rešile i na kraju bi putnici dobili bolju uslugu."
(Tekst je ažuriran saopštenjem Air Serbije.)